Kampania promująca udział w wyborach powinna być ponadpartyjna - ta, w której biorą udział aktorzy, pod hasłem "Nie świruj, idź na wybory", jest co najmniej nieprzemyślana - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Arkadiusz Litwiński.
Kandydat PiS w październikowych wyborach zgodził się, że krótkie filmiki z polskimi artystami, chociażby Januszem Gajosem, a szczególnie ten nagrany przez Wojciecha Pszoniaka - można uznać za wyśmiewanie się z osób zmagających się z chorobami psychicznymi.
- Grę aktorską obu tych panów bardzo cenię. Natomiast w przypadku pana Pszoniaka myślę, że widać, że to było ewidentnie w biegu i chyba nieprzemyślane. Ta jego konwencja. Zgadzam się z tymi skojarzeniami, one są oczywiste. Forma, w jakiej pan Pszoniak to zrobił, jest delikatnie mówiąc błędem. Myślę, że sam tego żałuje, aczkolwiek cel kampanii tego rodzaju, tylko mam nadzieję, że już lepiej prowadzonych, jest słuszny. Frekwencja w Polsce wciąż nie jest tak wysoka, jak być powinna - stwierdził Litwiński.
Po prezentacji filmików, akcja "Nie świruj, idź na wybory" została ostro skrytykowana w internecie właśnie za naigrywanie się z osób niepełnosprawnych. Na razie nie ma komentarzy aktorów, którzy w niej wystąpili.
- Grę aktorską obu tych panów bardzo cenię. Natomiast w przypadku pana Pszoniaka myślę, że widać, że to było ewidentnie w biegu i chyba nieprzemyślane. Ta jego konwencja. Zgadzam się z tymi skojarzeniami, one są oczywiste. Forma, w jakiej pan Pszoniak to zrobił, jest delikatnie mówiąc błędem. Myślę, że sam tego żałuje, aczkolwiek cel kampanii tego rodzaju, tylko mam nadzieję, że już lepiej prowadzonych, jest słuszny. Frekwencja w Polsce wciąż nie jest tak wysoka, jak być powinna - stwierdził Litwiński.
Dodaj komentarz 3 komentarze
Było już słynne zabieranie babci dowodu, więc dlaczego nie może być świrowanie.
Obaj panowie znani są z wywiadów, w których krytycznie wypowiadali się o J. Kaczyńskim, a pan Gajos chełpił się uczestnictwem w marszach KODu, tak więc dobór aktorów nie jest przypadkowy.
Swoją drogą, to tylko aktorzy.
Faktycznie takie udawanie człowieka upośledzonego umysłowo w kontekście kampanii wyborczej jest mocno nietaktowne i infantylne . Rozumiem , że aktor W. Pszoniak potrafi zagrać wszystko i w filmie i teatrze to jest normalne jednak tutaj powinien był wybrać inną konwencję . Pszoniak będąc aktorem w pewnym sensie mówi nam, że te wybory to też teatr w którym jedni grają posłów a inni ich wyborców.
Najciekawsze jest to że wszystkie akcje i hasła Koalicja Obywatelska tłumaczy oddolnymi akcjami obywatelskimi ; kiedy będąc u władzy prowadziła politykę odgórną ! Proszenie obywateli o udostępnianie swoich płotów na banery czy plakaty świadczy tylko o poziomie PO-KO ; nie dziwi mnie już teraz odcięcie się od tego towarzystwa PSL-u...u których akurat płotów dostatek !!!
Ale pamiętajmy że "za darmowe" użyczenie kiedyś właściciel się przypomni np. "oczekując łaskawego spojrzenia "... na jego sprawę.
Zobacz także
2018-12-31, godz. 09:00
Rok 2018 w ocenie prof. Macieja Drzonka
Prof. Maciej Drzonek komentuje najważniejsze wydarzenia na scenie politycznej w Polsce. Wśród nich gość "Rozmowy pod krawatem" wymienia wybory samorządowe, które przyniosły przetasowania i zmiany. Ich konsekwencje - jego zdaniem -…
» więcej
2018-12-20, godz. 12:05
Nauczyciele protestują. "Wierzę, że zwolnienia są spowodowane zachorowaniami"
Wierzy w dobrą wolę nauczycieli, w to, że idą na chorobowe, bo faktycznie mają problemy ze zdrowiem. Łukasz Schreiber w Rozmowach pod Krawatem komentował rozpoczęty przez związkowców z ZNP protest w oświacie.
» więcej
2018-12-19, godz. 10:37
Negocjować z wykonawcą i wreszcie rozpocząć przebudowę stadionu - radzi Słowik
Negocjować cenę z wykonawcą i nie czekać już z budową - mówił o stadionie piłkarskim w Szczecinie Przemysław Słowik, radny Nowoczesnej.
» więcej
2018-12-19, godz. 09:28
Słowik: Nowoczesna odegra jeszcze doniosłą rolę w polskiej polityce
Podnosimy się po ostatnich "perturbacjach" - tak sytuację Nowoczesnej komentuje nowy przewodniczący partii w mieście Przemysław Słowik.
» więcej
2018-12-18, godz. 09:16
Kłopotek: "PSL trwało, trwa i trwa mać"
Na szeroki opozycyjny blok wyborczy się "nie pisze" - poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Eugeniusz Kłopotek mówił o tym w "Rozmowie pod krawatem".
» więcej
2018-12-17, godz. 11:28
Mucha: Grudzień'70 nie został rozliczony
Grudzień 1970 nie został rozliczony, a wspomnienie o nim jest potrzebne - tak o wydarzeniach sprzed 48 lat mówił na naszej antenie Paweł Mucha.
» więcej
2018-12-17, godz. 11:23
Minister Mucha: ofiarą zamachów można stać się żyjąc na pograniczu czy w Berlinie
Okoliczności i liczba zamachów są szokujące - mówił w Radiu Szczecin prezydencki minister i przypomniał, że Bartosz Niedzielski nie jest pierwszą - w ostatnich latach - polską ofiarą ataku terrorystycznego.
» więcej
2018-12-17, godz. 10:28
Paweł Mucha: - Rachunki za prąd nie będą wyższe
Prezydencki minister w "Rozmowie pod krawatem" komentował niedawne wnioski spółek sprzedających energię skierowane do Urzędu Regulacji Energetyki.
» więcej
2018-12-17, godz. 09:33
Wybór przewodniczącego komisji rewizyjnej. Mucha nie spodziewa się niespodzianki
Kontroluje marszałka i podległe mu instytucje, może przedstawiać opinii publicznej, jak funkcjonują władze województwa - to rola komisji rewizyjnej zachodniopomorskiego sejmiku. Jak przekonywał w poniedziałkowych "Rozmowach pod krawatem"…
» więcej
2018-12-13, godz. 12:04
"Te dokumenty mogą być kluczem do zrozumienia historii Polski"
Znamienne dokumenty będące być może kluczem do zrozumienia najnowszej historii Polski - tak o odnalezionych w USA archiwach mówi szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
» więcej
2018-12-13, godz. 09:25
Kasprzyk: Jak to możliwe, że komunistyczny dygnitarz Wojciech Jaruzelski wciąż jest generałem?
Stan wojenny był zbrodnią na narodzie Polskim i najwyższy czas, aby nazwać rzeczy po imieniu - kto był patriotą, a kto zdrajcą - mówił w "Rozmowie pod krawatem" szef urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych.
» więcej
2018-12-12, godz. 10:11
Zamach w Strasburgu, zdziwienie posła Szałabawki
Poseł PiS Artur Szałabawka o zamachu w Strasburgu: - Jestem zdziwiony, bo słyszało się plotki, że dżihadyści nie będą atakować przed wyborami do europarlamentu - mówił w "Rozmowie pod krawatem" szczeciński polityk.
» więcej
2018-12-12, godz. 09:03
Elity liberalne chcą zastraszyć społeczeństwa niezależnych krajów
Polityczna gra, żeby ukarać niezależne kraje i zastraszyć ich społeczeństwa - tak działania Komisji Europejskiej wobec Polski oceniał w "Rozmowie pod krawatem" Artur Szałabawka, poseł PiS.
» więcej
2018-12-11, godz. 11:08
D. Rosati chciałby nadal służyć mieszkańcom woj. zachodniopomorskiego
Chciałbym znowu kandydować ze Szczecina do europarlamentu - przyznał w "Rozmowie pod krawatem" Dariusz Rosati z Platformy Obywatelskiej.
» więcej
2018-12-11, godz. 09:27
Rosati nie zgadza się z tezą, że "Unia Europejska trzeszczy w szwach"
Nieodłączna część demokracji i gospodarki rynkowej - tak demonstracje "żółtych kamizelek" w Brukseli czy Paryżu - i użycie przez policję armatek wodnych czy strzelanie do demonstrantów oraz aresztowania - określił w "Rozmowach…
» więcej