Państwo w sytuacji zagrożenia potrzebuje silnego przywódcy - uważa politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Profesor Maciej Drzonek w "Rozmowie pod Krawatem" mówił o terminie wyborów prezydenckich. Część opozycji zgłaszała taki postulat, by wybory nowego prezydenta Polski odbyły się nie w maju, ale kilka miesięcy później.
Zdaniem profesora Drzonka nie jest to wskazane.
- Uważam, że gdybyśmy 3-4 tygodnie temu mieli taką wiedzę, jak to się może potoczyć, to wówczas wszystkie najważniejsze siły parlamentarne powinny porozumieć się co do tego, żeby wybory przyśpieszyć, a nie opóźniać. Ponieważ nie wiemy, jak długo ta pandemia będzie trwała. Gdybyśmy mieli podejść do tego proceduralnie, no to żeby wybory zostały przełożone, powinien zostać ogłoszony stan wyjątkowy - mówił Drzonek.
W środę rzecznik prezydenta Andrzeja Duda poinformował, że nie ma przesłanek do tego, by opóźnij wybory. Te odbędą się 10 maja, a druga tura ewentualnie dwa tygodnie później.
Zdaniem profesora Drzonka nie jest to wskazane.
- Uważam, że gdybyśmy 3-4 tygodnie temu mieli taką wiedzę, jak to się może potoczyć, to wówczas wszystkie najważniejsze siły parlamentarne powinny porozumieć się co do tego, żeby wybory przyśpieszyć, a nie opóźniać. Ponieważ nie wiemy, jak długo ta pandemia będzie trwała. Gdybyśmy mieli podejść do tego proceduralnie, no to żeby wybory zostały przełożone, powinien zostać ogłoszony stan wyjątkowy - mówił Drzonek.
W środę rzecznik prezydenta Andrzeja Duda poinformował, że nie ma przesłanek do tego, by opóźnij wybory. Te odbędą się 10 maja, a druga tura ewentualnie dwa tygodnie później.
Dodaj komentarz 6 komentarzy
Daltego wprowadzono ustawę ze stanem zagrożenia epidemiologicznego, mimo że wprowadzenie stanu wyjątkowego skutkuje tym samym. No poza tym jednym szczegółem.
@Nikt Inny
Nie masz wprowadzonych następujących środków, które są w stanie wyjątkowym:
1. Cenzura prewencyjna (radio, tv, internet, gazety)
2. Delegalizacja parti politycznych i stowarzyszeń.
3. Wyłączanie i zagłuszanie mediów anty rządowych
4. Zakaz strajków
5. Zakaz zgromadzeń.
Czy na pewno Prezydent ma wprowadzić stan wyjątkowy?
Stan wyjątkowy pozwala na te czynności w jego trakcie, nie jest obligatoryjne żeby delegalizować partię w stanie wyjątkowym, po prostu wtedy można to zrobić. Z resztą to jest śmieszne - Prezydent odwołuje radę gabinetową z powodu epidemii ale wyborów już nie. Gdzie tutaj logika?
Wprowadzanie stanu wyjątkowego po to tylko, by przesunąć termin wyborów jest równie sensowną propozycją, jak zmienianie Konstytucji po to tylko, by usunąć Banasia.
Bądźmy realistami.
Jeśli PiS-owi zależy na bezpieczeństwie epidemicznym Polaków, to znajdzie sposób, aby ten termin przesunąć. NIE TAKIE NUMERY WYWIJALI!
Zawsze może zwrócić się do PKW, SN czy TK o stosowną wykładnię. A nawet może zrobić to przy negatywnych opiniach w/w gremiów i chyba nikt nie będzie miał o to pretensji, że wyznaczając termin wyborów na np. wrzesień złamali prawo. NIE TAKIE PRZEPISY PiS ŁAMAŁ, więc doświadczenie ma...
Natomiast jeśli PiS będzie zależało na wygranej Dudy, to powoła się na Konstytucję i oświadczy, że wybory MUSZĄ być teraz. Teraz i już. Bo KONSTYTUCJA! :P
Osobiście uważam, że będzie drugi wariant - wybory w maju.
Nie ważne, że miliony Polaków mogą załapać koronawirusa przy urnach.
Co tam! Nawet nie zdążą się rozchorować przed drugą turą... ;))
Ważne, że Duda będzie miał szansę wygrać.
"Państwo w sytuacji zagrożenia potrzebuje silnego przywódcy "
Silny(???) przewódca, jak 13.12.1989, schował się w domciu.
Pod kołderką.
Za szpalerem ochroniarzy
@kerog - CENZURA JEST.
W mediach reżimowych niewygodne dla rządzącej partii posty są blokowane całościowo.
Takie trochę (dla nich) kontrowersyjne są wstrzymywane do momentu, gdy np. opublikowany materiał zejdzie z "Jedynki" i czołówki.
Po prostu bezprawnie i bezczelnie stosują cenzurę już nie tylko prewencyjną, która jest zakazana konstytucyjnie, ale także taką, która chroni interesy Partii.
PZPR+ i Mysia Forever!
Zobacz także
2022-02-24, godz. 09:14
"Ludzie wychodzą z domów z walizkami i wyjeżdżają"
Są już doniesienia o ofiarach - mówił w "Rozmowach pod krawatem" korespondent Polskiego Radia w Kijowie.
» więcej
2022-02-23, godz. 09:27
"Ukraińska armia jest niezwykle zmobilizowana"
Naród ukraiński coraz bardziej się jednoczy, od aneksji Krymu wiele się tu zmieniło - mówił w "Rozmowach pod krawatem" kapłan z naszej diecezji, który 12 lat służył w Odessie.
» więcej
2022-02-22, godz. 14:12
Polityk PO: budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej "można teraz rozważać"
Wtedy to nie był błąd, teraz sytuację "można rozważać" - odpowiadał poseł Platformy Obywatelskiej pytany w "Rozmowach pod krawatem" o sprzeciw jego partii w sprawie budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej.
» więcej
2022-02-22, godz. 09:16
Lider opozycji milczy w obliczu rosyjskiej agresji
- Pewnie jeszcze się odezwie - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" poseł PO Artur Łącki, komentując brak reakcji Donalda Tuska na zagrożenie ze strony Putina.
» więcej
2022-02-21, godz. 09:59
"Sprawa marszałka Grodzkiego rzutuje na wiarygodność całej klasy politycznej w Polsce"
Sprawa marszałka Grodzkiego rzutuje na wiarygodność całej klasy politycznej w Polsce - oceniał w "Rozmowach pod Krawatem" poseł Artur Szałabawka.
» więcej
2022-02-21, godz. 09:29
Przy dużej liczbie uchodźców z Ukrainy "mogą nastąpić niebezpieczne zjawiska"
Rozsądny humanitaryzm z jednoczesnym zachowaniem rozwagi w przyjmowaniu ewentualnych uchodźców z Ukrainy - poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Szałabawka w "Rozmowach pod krawatem" podkreślał, że w przypadku konfliktu zbrojnego, nie…
» więcej
2022-02-17, godz. 09:28
Jak Konfederacja radzi sobie bez Facebooka? Działacz partii: świetnie
Konfederacja świetnie radzi sobie bez Facebooka - zapewnia działacz tej partii. Marcin Bedka w "Rozmowach pod Krawatem" zapewniał, że działanie polityków wciąż są widoczne w internecie.
» więcej
2022-02-16, godz. 09:19
Europosłanka PiS: rząd wspiera osoby starsze
Wsparcie osób starszych w niespotykanej skali - tak o efektach rządowej polityki społecznej w tym obszarze mówiła europoseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska.
» więcej
2022-02-15, godz. 12:11
"Dawno nie było tak dobrego klimatu dla stosunków Warszawa-Kijów"
Bardzo dobrze ocenia działania polskiej dyplomacji na rzecz pokoju na Ukrainie i złośliwie mówi o widocznej "osi Berlin-Moskwa" - konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej w "Rozmowach pod Krawatem" podkreślał także, że…
» więcej
2022-02-15, godz. 09:24
"Putin zjednoczył wszystkich Ukraińców"
To nie byłby tylko atak na Ukrainę, ale także atak na prawo międzynarodowe - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" honorowy konsul Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej.
» więcej
2022-02-14, godz. 10:26
"Reforma oświaty przebiegła bardzo dobrze"
Reforma oświaty przebiegła bardzo dobrze - tak likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioletniej podstawówki oceniał w "Rozmowach pod Krawatem" były wiceminister edukacji Maciej Kopeć.
» więcej
2022-02-14, godz. 09:05
Kopeć o "lex Czarnek": Wola rodziców została wzmocniona
Zwykłe doprecyzowanie przepisów, a nie "zamach na demokrację i upartyjnianie szkoły" - tłumaczył były wiceminister oświaty, obecny członek zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Maciej Kopeć, pytany o zmiany w prawie oświat…
» więcej
2022-02-10, godz. 11:15
Paszport covidowy? Nie ma już większego sensu
Większego sensu już nie ma - tak o paszportach covidowych mówił w "Rozmowach pod Krawatem" dyrektor szpitala przy Unii Lubelskiej w Szczecinie.
» więcej
2022-02-08, godz. 11:07
Lubczyk o wpłacie na PSL. "Będę domagał się wyjaśnień"
Będę domagał się wyjaśnień od mojego kolegi, posła Jarosława Rzepy - mówił w "Rozmowie pod krawatem" poseł Koalicji Polskiej PSL, Radosław Lubczyk.
» więcej
2022-02-08, godz. 09:37
"Chwalą Andrzeja Dudę, bo jego ostatnie działania na pochwałę zasługują"
Tak opozycyjny poseł mówi o ostatnich ciepłych słowach władz PSL-u pod adresem prezydenta.
» więcej