Ma nadzieję, że to "niewiedza", a nie "zła wola" - w ocenie szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, składanie przez prezydenta Szczecina i jego zastępcę kwiatów przy pomnikach poświęconych rewolucji październikowej czy żołnierzom radzieckim to relatywizowanie historii.
Tak stało się z okazji rocznicy Cudu nad Wisłą - batalii z bolszewikami - oraz - ostatnio - rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, gdy Armia Czerwona zdobywała niemiecki Stettin. Jan Józef Kasprzyk zwracał uwagę, że to część szerszego problemu.
- W pewnych środowiskach istniała pokusa i istnieje nadal, aby relatywizować powojenne dzieje Polski, aby przedstawić je jako spór dwóch racji, czy dwóch obozów. I mówić, że racje mieli i Żołnierze Wyklęci i ci, którzy instalowali tu ustrój komunistyczny - powiedział Kasprzyk. - Tak nie jest. Historia oczywiście nie jest czarno-biała, ale szczególnie w przekazie dla młodego pokolenia trzeba powiedzieć, że rację mieli ci, którzy opowiadali się za niepodległą Polską, a nie mieli racji ci, którzy ją ciemiężyli.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyraził też ubolewanie, że obecne władze Szczecina nie wykazują chęci, aby zbudować w mieście chociaż jeden pomnik poświęcony bohaterom polskiej historii.
- W pewnych środowiskach istniała pokusa i istnieje nadal, aby relatywizować powojenne dzieje Polski, aby przedstawić je jako spór dwóch racji, czy dwóch obozów. I mówić, że racje mieli i Żołnierze Wyklęci i ci, którzy instalowali tu ustrój komunistyczny - powiedział Kasprzyk. - Tak nie jest. Historia oczywiście nie jest czarno-biała, ale szczególnie w przekazie dla młodego pokolenia trzeba powiedzieć, że rację mieli ci, którzy opowiadali się za niepodległą Polską, a nie mieli racji ci, którzy ją ciemiężyli.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyraził też ubolewanie, że obecne władze Szczecina nie wykazują chęci, aby zbudować w mieście chociaż jeden pomnik poświęcony bohaterom polskiej historii.
Dodaj komentarz 10 komentarzy
Takim zachowaniem władze Szczecina całkowicie się odsłoniły i jasno pokazują, jakie mają zdanie na temat historii.
Do Stetinensis , czy ty jesteś ukryta opcja niemiecka (na takich jak ty tak mówił PIS)???? bo masz niemiecki nick i nic co robią POLSKIE i DEMOKRATYCZNE władze Szczecina ci się nie podoba ????
@obserwator - mylisz się, Stetinensis jakiś czas temu odstawił leki i zbiegł z oddziału. Jego wpisy stanowią na to dowód.
Proszę poszukać w klasycznym słowniku co znaczy "Stettinensis" i przestać wypisywać bzdury pod czyimś adresem bez uzasadnienia. Komentujemy artykuły, a nie co kto jak skomentował. Poziom dyskusji jak z ulicy Sezamkowej.
Składanie kwiatów pod pomnikiem Armii Czerwonej obiektywnie ma sens. Pomniki stawia się ku pamięci poległych bohaterów. Szkoda tylko, że dalszy ciąg historii związany ze skutkiem tego wyzwolenia jest pomijany. Obiektywnie patrząc, to dzięki Armii Czerwonej Szczecin jest Polski. Reszta szczegółów z tym związanych dla polityków nie ma znaczenia. Jak widać: w obiektywie.
A jak dla mnie sprawa normalna - hołd został złożony zdobywcom Szczecina, ofiarom nazistowskich Niemiec, szeregowym żołnierzom, którzy mieli iść na przód i zginąć od niemieckiej kuli lub cofnąć się i paść od radzieckiej.
Czy zaraz znów czeka Nas zmiana w podręcznikach historii i się okaże że to Polacy sami zdobyli Szczecin, Wrocław i kilka innych miast???
Jacek Placek - Brawo Ty!!! popieram
Stetinensis to po łacinie szczeciński i tyle. A' propos tematu to czy chcemy czy nie chcemy Szczecin został przydzielony Polsce dzięki Stalinowi i nie był to prezent dla nas a raczej próba osłabienia Niemiec. Tak to oceniają historycy.
panie Kasprzyk, a dlaczego PiS relatywizuje szkody doznane z ruskiej ręki i jedynie od Niemców domagają się reparacji?
A i to tylko półgębkiem, gdy zbliżają się wybory. A przecież Ruskie skradli nam pół przedwojennego państwa. I wymordowali miliony Polaków.
Zaś od Ruskich PiS, Kaczyński, Maciarewicz i ta cała hałastra towarzyszy jakoś nie chce nic... Takie jakieś skromne, czy na ruskim pasku chodzą? co?
Trzeba pamiętać, że Prezydent Miasta Szczecin w dniu 76 rocznicy zakończenia II wojny Światowej w Europie i kapitulacji III Rzeszy, złożył kwiaty przed pomnikiem Braterstwa Broni i na kwaterach poległych za Ojczyznę żołnierzy Polskich i Radzieckich. Trzeba pamiętać historię i leczyć się zamiast krytykować zgodnie z wytycznymi PIS.
Jeszcze jeden przyjechał z Centrali i chce pouczać, jak my tu mamy składać kwiaty. Za parę lat, o ile (nie daj Boże) będzie rządził PiS, to dzięki Kasprzykowi i Czarnkowi 9 maja w Szczecinie będzie się składać pod pomnikiem żołnierzy wyklętych - za zdobycie Szczecina.
Zobacz także
2022-02-16, godz. 09:19
Europosłanka PiS: rząd wspiera osoby starsze
Wsparcie osób starszych w niespotykanej skali - tak o efektach rządowej polityki społecznej w tym obszarze mówiła europoseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska.
» więcej
2022-02-15, godz. 12:11
"Dawno nie było tak dobrego klimatu dla stosunków Warszawa-Kijów"
Bardzo dobrze ocenia działania polskiej dyplomacji na rzecz pokoju na Ukrainie i złośliwie mówi o widocznej "osi Berlin-Moskwa" - konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej w "Rozmowach pod Krawatem" podkreślał także, że…
» więcej
2022-02-15, godz. 09:24
"Putin zjednoczył wszystkich Ukraińców"
To nie byłby tylko atak na Ukrainę, ale także atak na prawo międzynarodowe - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" honorowy konsul Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej.
» więcej
2022-02-14, godz. 10:26
"Reforma oświaty przebiegła bardzo dobrze"
Reforma oświaty przebiegła bardzo dobrze - tak likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioletniej podstawówki oceniał w "Rozmowach pod Krawatem" były wiceminister edukacji Maciej Kopeć.
» więcej
2022-02-14, godz. 09:05
Kopeć o "lex Czarnek": Wola rodziców została wzmocniona
Zwykłe doprecyzowanie przepisów, a nie "zamach na demokrację i upartyjnianie szkoły" - tłumaczył były wiceminister oświaty, obecny członek zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Maciej Kopeć, pytany o zmiany w prawie oświat…
» więcej
2022-02-10, godz. 11:15
Paszport covidowy? Nie ma już większego sensu
Większego sensu już nie ma - tak o paszportach covidowych mówił w "Rozmowach pod Krawatem" dyrektor szpitala przy Unii Lubelskiej w Szczecinie.
» więcej
2022-02-08, godz. 11:07
Lubczyk o wpłacie na PSL. "Będę domagał się wyjaśnień"
Będę domagał się wyjaśnień od mojego kolegi, posła Jarosława Rzepy - mówił w "Rozmowie pod krawatem" poseł Koalicji Polskiej PSL, Radosław Lubczyk.
» więcej
2022-02-08, godz. 09:37
"Chwalą Andrzeja Dudę, bo jego ostatnie działania na pochwałę zasługują"
Tak opozycyjny poseł mówi o ostatnich ciepłych słowach władz PSL-u pod adresem prezydenta.
» więcej
2022-02-07, godz. 11:21
Dymisje w Ministerstwie Finansów? Poseł PiS odpowiada
To zbyt poważne sprawy, aby je traktować ulgowo. Tak poseł Prawa i Sprawiedliwości mówi o możliwych dymisjach w związku z zamieszaniem podczas wprowadzania Polskiego Ładu.
» więcej
2022-02-01, godz. 12:56
Budowa urzędu marszałkowskiego. "Potrzebni niezależni eksperci"
Sprawą problemów z budową nowego urzędu marszałkowskiego powinni się zająć eksperci nie związani ani z urzędem ani z wykonawcą - szef komisji rewizyjnej zachodniopomorskiego sejmiku, Paweł Mucha w "Rozmowach pod krawatem" mówił…
» więcej
2022-01-31, godz. 12:30
Hoc: strategia rządu w walce z pandemią idzie w trzech kierunkach
Walczymy z pandemią na każdym polu - tak poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc w "Rozmowach Pod Krawatem" wyjaśniał strategię rządu w walce z koronawirusem.
» więcej
2022-01-31, godz. 09:43
"Musimy mieć pewną kontrolę nad transmisją wirusa"
Poseł Czesław Hoc w "Rozmowach pod krawatem" o nowej propozycji tak zwanej "ustawy cowidowej": - Trzeba zrobić wszystko, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, stąd nacisk na powszechne, bezpłatne testowanie - mówił polityk…
» więcej
2022-01-26, godz. 09:23
Nie ma więcej na podwyżki pensji, ale jest na nowy SDS. Radny KO komentuje
Nie ma na podwyżki dla pracowników żłobków i sfery socjalnej, ale jest 30 milionów złotych na nowy SDS.
» więcej
2022-01-25, godz. 09:09
Prof. Heczko: z czasem epidemia wygaśnie
Odporność populacyjna w przypadku koronawirusa jest możliwa choć zawsze trzeba zakładać, że w przyrodzie pojawi się nowy patogen, który będzie powodował chorobę - mówił w "Rozmowach pod krawatem" profesor Piotr Heczko, lekarz…
» więcej
2022-01-24, godz. 10:07
Licytacja koszulki. Europoseł Brudziński podbija stawkę [WIDEO, ZDJĘCIA]
Jeszcze nie ogłosiliśmy licytacji, a cena wywoławcza jest dwa razy większa i wynosi 2 tysiące złotych: jak informowaliśmy wcześniej, dzięki uprzejmości właścicieli szczecińskiego sklepu z kolekcjonerskimi koszulkami, za tydzień…
» więcej