Będą procedury, które zapobiegną powtórce katastrofy ekologicznej Odry. Tak mówił Michał Durka - dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.
Zdaniem Michała Durki, aby na Odrze nie powtórzyła się katastrofa podobna do tej z 2022 roku, trzeba zadbać o czystość wody nie tylko w samej rzece, ale na jej dopływach, to zadanie również dla samorządów i instytucji - mówił szef Wód Polskich w Szczecinie.
Dla Wód Polskich kluczową spraw będzie dbanie o retencję i zatrzymanie wody na obszarach, gdzie się ona pojawia. Trzeba stworzyć przestrzeń do naturalnego retencjonowania wody, zamiast budowy kolejnych sztucznych zbiorników - mówił Michał Durka. - Powinniśmy dobierać narzędzia w zależności od tego, jakie to użytkowanie jest. Jeżeli mamy użytkowanie ekstensywne, to powinny te urządzenia działać w sposób prawidłowy. Jeżeli mamy tereny zielone, lasy, moglibyśmy doprowadzać do sytuacji rozlewania się tej wody i przetrzymywania jej. W mojej ocenie, budowanie zbiorników dziś nie jest efektywnym zabiegiem.
Szef Wód Polskich w Szczecinie potwierdził, że trzeba przeprowadzić analizę prac wykonanych na Odrze, polegających na budowie ostróg. Część inwestycji będzie wygaszanych.
Do katastrofy na Odrze doszło latem 2022 roku. Przyczyną był zakwit złotych alg i brak tlenu w wodzie.
Prowadzący pytał Michała Durkę także o zanieczyszczenie Jeziorka Słonecznego w Szczecinie, doszło tam do przekroczenia stężenia metali na skutek pożaru i akcji gaśniczej w jednym z pobliskich zakładów. Są propozycje, by to miasto przejęło zarządzanie tym akwenem. Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły - stwierdził Michał Durka.
W piątek w "Rozmowach pod Krawatem" gościem Małgorzaty Frymus będzie profesor Katarzyna Dondalska, wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie i śpiewaczka operowa.
Zobacz także
2024-09-18, godz. 09:29
Dyrektor RZGW w Szczecinie: działania w regionie rozpoczniemy przed weekendem
Dzisiejsze modele powodziowe sięgają do Słubic i to też nie w pełnym zakresie - tłumaczy Michał Durka, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
» więcej
2024-09-17, godz. 10:58
"Działalność przestępcza przenosi się również na obszar żywności"
Zanieczyszczenia w kawie i herbacie, fragmenty plastiku, zakazane barwniki, aronia zamiast deklarowanej czarnej jagody i borówki - w minionym roku 16 proc. produktów rolno-spożywczych w sklepach miało niezgodne z normami parametry - wynika…
» więcej
2024-09-17, godz. 09:23
Dr Rzodkiewicz: zalanej żywności nie można spożywać
Jesteś tym co jesz, a od tego co spożywamy zależy nasze zdrowie - mówił w "Rozmowie pod krawatem" w Radiu Szczecin dr Przemysław Rzodkiewicz, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
» więcej
2024-09-16, godz. 11:34
Marchewka: lokalizacja terminala kontenerowego to najlepsze rozwiązanie
Wiceminister infrastruktury odniósł się do opinii prezydenta Świnoujścia Joanny Agatowskiej, która stwierdziła niedawno, że lokalizacja terminalu kontenerowego nie jest ostateczna.
» więcej
2024-09-16, godz. 09:17
Wiceminister: negatywnych scenariuszy powodziowych w regionie nie przewidujemy
Zalania, podtopienia i miejscowości odcięte od świata. W południowo-zachodniej Polsce sytuacja powodziowa jest bardzo trudna.
» więcej
2024-09-12, godz. 09:51
Prezes Zarządu Portów: lokalizacja terminalu kontenerowego jest ostateczna
Klamka zapadła - nie ma odwrotu od decyzji o lokalizacji terminalu kontenerowego. Tak prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście komentuje słowa prezydent Świnoujścia.
» więcej
2024-09-11, godz. 11:54
Sawaryn: Amerykanie chcą odkupić elektrownię węglową w Gryfinie
Pół tysiąca osób ma stracić pracę w Elektrowni Dolna Odra po wygaszeniu bloków węglowych - to wyliczenia burmistrza Gryfina, który był gościem "Rozmowy pod Krawatem" Radia Szczecin.
» więcej
2024-09-11, godz. 09:27
Zwolnienia w Dolnej Odrze "to będzie klęska dla Gryfina"
To będzie klęska dla Gryfina - tak o zwolnieniach w Dolnej Odrze mówi burmistrz Gryfina.
» więcej
2024-09-10, godz. 09:25
Dyrektor IMGW: jako pierwsi na świecie opracowaliśmy nieszkodliwy środek na złotą algę
Mamy broń na złotą algę - ogłosił na antenie Radia Szczecin dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.
» więcej
2024-09-06, godz. 11:35
Były dyrektor Współczesnego nie opuszcza całkowicie Szczecina. Przygotowuje "coś wielkiego"
Jakub Skrzywanek, były dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego od pierwszego września jest dyrektorem artystycznym Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Nie opuszcza jednak całkowicie Szczecina - przyznał w dzisiejszych "Rozmowach…
» więcej
2024-09-05, godz. 11:02
Świnoujście walczy o zmianę lokalizacji terminala kontenerowego. "To był totalny falstart"
Świnoujście przed sądem walczy o zmianę lokalizacji terminala kontenerowego. Resort infrastruktury ogłosił, że decyzja o jego lokalizacji jest ostateczna, tymczasem prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska w dzisiejszych "Rozmowach…
» więcej
2024-09-05, godz. 09:18
Władze Świnoujścia nie zgadzają się z ostateczną lokalizacją terminala kontenerowego
Kontrowersje dopiero się zaczynają - tak prezydent Świnoujścia komentuje ostatnie stanowisko Ministerstwa Infrastruktury w sprawie budowy terminala kontenerowego.
» więcej
2024-09-04, godz. 11:24
Senator KO: Bogucki i jego rodzina uczestniczyli w moim prześladowaniu
Polityczna nagonka - tak o zarzutach w aferze melioracyjnej mówił gość "Rozmowy pod krawatem" - poseł Koalicji Obywatelskiej Stanisław Gawłowski.
» więcej
2024-09-04, godz. 09:22
Gawłowski: "cały aparat państwa był nakierowany na wykańczanie opozycji"
To było działanie polityczne, które miało wykończyć opozycję. Tak Stanisław Gawłowski mówi o zarzutach, które usłyszał w sprawie tak zwanej afery melioracyjnej.
» więcej
2024-09-03, godz. 11:23
Kiedy pojedziemy ulicą Kolumba? Padła data
1 listopada pojedziemy nową ulicą Kolumba - obiecywał we wtorek w "Rozmowach pod Krawatem" prezydent Szczecina. Piotr Krzystek, zastrzegał jednak, że to nie oznacza końca prac na tym odcinku.
» więcej