Szybciej na razie nie będzie. Pendolino ze Szczecina do stolicy nie będzie osiągać wyższych prędkości niż 160 km/h - wyjaśniał w "Rozmowie pod krawatem" ekspert do spraw transportu profesor Janusz Engelhardt.
Dodał, że pociągi tego typu - na niektórych liniach w Polsce - jeżdżą nawet ponad 200 km/h. Jednak w tym przypadku będzie to niemożliwe. Chodzi o to, na co pozwalają torowiska - dodał były wiceminister infrastruktury.
- Nie może być szybciej dlatego, że tutaj limitem są nie pociągi, lecz infrastruktura, która jest na tej linii dostosowana do prędkości 160 km/h. Żaden pociąg tej prędkości przekroczyć nie może - mówi profesor Janusz Engelhardt.
Obecnie przejazd pociągu Pendolino ze Szczecina do Warszawy to 4 godziny i 18 minut.
- Nie może być szybciej dlatego, że tutaj limitem są nie pociągi, lecz infrastruktura, która jest na tej linii dostosowana do prędkości 160 km/h. Żaden pociąg tej prędkości przekroczyć nie może - mówi profesor Janusz Engelhardt.
Obecnie przejazd pociągu Pendolino ze Szczecina do Warszawy to 4 godziny i 18 minut.
Edycja tekstu: Michał Król
Dodaj komentarz 3 komentarze
ciekawe, co na to przedstawiciele PKP? Bo to przecież ta firma przez ostatnie parę lat modernizowała trasy kolejowe na trasie Szczecin-Poznań-Warszawa, doprowadzając przy tym pasażerów do białej gorączki z uwagi na ślimaczące się prace.
Czy oni nie wiedzieli, że będą pociągi jeżdżące szybciej niż 160 km/h? I co? teraz będą kolejne wieloletnie "modernizacje" do 200 km/h, a potem kolejne do 250???
Nie można było od razu uwzględnić pociągów jeżdżących z prędkościami ponad 200 km/h?
@Jan Nowak-odezwał się główny zapiewajło Radia Szczecin, fachowiec od wszystkiego,komentujący i politykę i gimnastykę. Otóż kiedyś było PKP, teraz jest tylko z nazwy. Rządził PiS obsadzał spółki swoimi, teraz uśmiechnięci doszli do władzy, to powsadzali ekonomistów,doradców zawodowych,pociotków,którzy nie mają pojęcia o kolei. Kiedyś było technikum kolejowe,gdzie dyżurnego ruchu kształciło się 4 lata.Teraz po kursach idzie na linie po 3 miesiącach,dlatego są wypadki, opóznienia pociągów. A SKM-ki są przerzucane na samorządy i tak trwa przepychanka. Dyrektor wie,że przy zmianie władzy dostanie kopa, więc nie zależy mu. Wszystkie prace nawierzchniowe wykonują spółki-nie kolejarze. Nawet prace ziemne,gdzie kiedyś robiła to automatyka kolejowa. Nie jesteśmy Szwajcarią,gdzie na przyjęcie na kolej jest ponad 8000 podań.Na naszą kolej zgłasza się mało ludzi, bo płacą słabo a odpowiedzialność olbrzymia.
Rozumiem, że ceny biletów spadają wprost proporcjonalnie do spadku prędkości ?
Zobacz także
2021-02-01, godz. 09:07
Mucha o "aferze melioracyjnej" - brakuje refleksji samorządu
Sejmik nie potrafił się rozliczyć z afery melioracyjnej - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" radny Prawa i Sprawiedliwości Paweł Mucha. Polityk opozycji objął ponownie funkcję szefa komisji rewizyjnej. Pełnił ją także wtedy, gdy…
» więcej
2021-01-27, godz. 09:35
Krzystek: załagodziłem spór w sprawie "Kalkucianek"
Dotrzymaliśmy słowa, zabezpieczyliśmy potrzeby sióstr, zamiast prowadzić "jałowe dyskusje" - Prezydent Szczecina Piotr Krzystek nie zgodził się z oceną, że nie wywiązał się ze swojej obietnicy w sprawie "Kalkucianek".
» więcej
2021-01-20, godz. 10:29
"Tylnymi drzwiami wprowadza się na świecie cywilizację śmierci"
Dehumanizacja świata i pęd ku "cywilizacji śmierci" - polityk Konfederacji "nie ma nadziei", że uda się uratować Polaka, którego decyzją sądu i części rodziny odłączono w Wielkiej Brytanii od aparatury podtrzymującej życie.
» więcej
2021-01-19, godz. 10:18
"Kiedy nasi konkurenci mówią o nas źle, to znaczy, że robimy coś bardzo dobrego"
Dobrze, że potrafimy być niepodlegli w stosunku do Niemiec i chronić własną gospodarkę - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" profesor ekonomii Witold Modzelewski.
» więcej
2021-01-18, godz. 10:34
Radna SLD współczuje rządowi PiS, ale...
Oczekuje "pogłębionej dyskusji i różnych dobrych pomysłów" na wyjście z coraz trudniejszej sytuacji branży turystycznej ograniczanej przez koronawirusowe obostrzenia - radna SLD ze Świnoujścia Joanna Agatowska oceniała w "Rozmowach…
» więcej
2021-01-18, godz. 09:19
"To oburzające, ale nie jest to niezgodne z prawem"
Ponad naszymi głowami dzieje się równoległa polityka - tak o budowie Nord Stream 2 mówiła w "Rozmowach pod Krawatem" Joanna Agatowska.
» więcej
2021-01-15, godz. 16:28
"Masakra Grudnia'70 wciąż nieodkryta"
Temat masakry Grudnia'70 jest wciąż żywy i nieodkryty - mówiła w "Rozmowach pod Krawatem" reżyserka filmu "Grudzień Nasz i Wasz".
» więcej
2021-01-08, godz. 13:11
"Wkrótce kolejny sukces Polskiej Bazy Genetycznej"
Możemy zidentyfikować szczątki wszystkich obrońców Westerplatte, potrzebujemy tylko materiału porównawczego od ich rodzin - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" dr hab. Andrzej Ossowski.
» więcej
2021-01-08, godz. 11:21
Dr Ossowski: Dotarł nowy sprzęt i te badania to teraz nasze główne zajęcie
Badania nad koronawirusem to teraz nasze główne zajęcie - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dr Andrzej Ossowski.
» więcej
2021-01-05, godz. 10:39
Szef szczecińskiego PiS-u: Nasi działacze dalej będą służyć Polsce
Szef szczecińskiego Prawa i Sprawiedliwości komentował w "Rozmowach pod krawatem" zmiany w rządzie i Kancelarii Prezydenta.
» więcej
2021-01-05, godz. 09:41
Nowe lodołamacze powstają w stoczni Gryfia
Lodołamacz "Puma" gotowy do pracy. Statek wybudowany przez Morską Stocznię Remontową Gryfia został odebrany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
» więcej
2021-01-05, godz. 09:27
Dobrzyński o ,,aferze szczepionkowej": Nazwiska uprzywilejowanych wciąż te same
Czasy się zmieniają, a wciąż niektórzy są ,,równi" a inni ,,równiejsi" - tak skandal na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym komentował w Rozmowie pod krawatem poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński.
» więcej
2021-01-04, godz. 11:24
W negocjacjach budżetu UE "Polska ugrała maksimum tego, co mogła ugrać"
Wydaje się, że w negocjacjach unijnego budżetu Polska "ugrała" - mówił w "Rozmowie pod krawatem" politolog prof. US Maciej Drzonek.
» więcej
2021-01-04, godz. 09:23
Politolog: w czasie pandemii brakuje politycznej współpracy
Rządzący i opozycja w czasach pandemii "nie grają do jednej bramki", a powinni - mówił w Rozmowie pod krawatem w Radiu Szczecin politolog, profesor Maciej Drzonek.
» więcej
2020-12-24, godz. 09:10
"Boże Narodzenie to obraz nadziei"
W tym trudnym czasie potrzebujemy braterstwa i wyciągnięcia do siebie ręki - tak o Świętach Bożego Narodzenia w dobie epidemii koronawirusa mówił ks. dr Sławomir Zyga. Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie był gościem "Rozmowy…
» więcej