Szybciej na razie nie będzie. Pendolino ze Szczecina do stolicy nie będzie osiągać wyższych prędkości niż 160 km/h - wyjaśniał w "Rozmowie pod krawatem" ekspert do spraw transportu profesor Janusz Engelhardt.
Dodał, że pociągi tego typu - na niektórych liniach w Polsce - jeżdżą nawet ponad 200 km/h. Jednak w tym przypadku będzie to niemożliwe. Chodzi o to, na co pozwalają torowiska - dodał były wiceminister infrastruktury.
- Nie może być szybciej dlatego, że tutaj limitem są nie pociągi, lecz infrastruktura, która jest na tej linii dostosowana do prędkości 160 km/h. Żaden pociąg tej prędkości przekroczyć nie może - mówi profesor Janusz Engelhardt.
Obecnie przejazd pociągu Pendolino ze Szczecina do Warszawy to 4 godziny i 18 minut.
- Nie może być szybciej dlatego, że tutaj limitem są nie pociągi, lecz infrastruktura, która jest na tej linii dostosowana do prędkości 160 km/h. Żaden pociąg tej prędkości przekroczyć nie może - mówi profesor Janusz Engelhardt.
Obecnie przejazd pociągu Pendolino ze Szczecina do Warszawy to 4 godziny i 18 minut.
Edycja tekstu: Michał Król
Dodaj komentarz 3 komentarze
ciekawe, co na to przedstawiciele PKP? Bo to przecież ta firma przez ostatnie parę lat modernizowała trasy kolejowe na trasie Szczecin-Poznań-Warszawa, doprowadzając przy tym pasażerów do białej gorączki z uwagi na ślimaczące się prace.
Czy oni nie wiedzieli, że będą pociągi jeżdżące szybciej niż 160 km/h? I co? teraz będą kolejne wieloletnie "modernizacje" do 200 km/h, a potem kolejne do 250???
Nie można było od razu uwzględnić pociągów jeżdżących z prędkościami ponad 200 km/h?
@Jan Nowak-odezwał się główny zapiewajło Radia Szczecin, fachowiec od wszystkiego,komentujący i politykę i gimnastykę. Otóż kiedyś było PKP, teraz jest tylko z nazwy. Rządził PiS obsadzał spółki swoimi, teraz uśmiechnięci doszli do władzy, to powsadzali ekonomistów,doradców zawodowych,pociotków,którzy nie mają pojęcia o kolei. Kiedyś było technikum kolejowe,gdzie dyżurnego ruchu kształciło się 4 lata.Teraz po kursach idzie na linie po 3 miesiącach,dlatego są wypadki, opóznienia pociągów. A SKM-ki są przerzucane na samorządy i tak trwa przepychanka. Dyrektor wie,że przy zmianie władzy dostanie kopa, więc nie zależy mu. Wszystkie prace nawierzchniowe wykonują spółki-nie kolejarze. Nawet prace ziemne,gdzie kiedyś robiła to automatyka kolejowa. Nie jesteśmy Szwajcarią,gdzie na przyjęcie na kolej jest ponad 8000 podań.Na naszą kolej zgłasza się mało ludzi, bo płacą słabo a odpowiedzialność olbrzymia.
Rozumiem, że ceny biletów spadają wprost proporcjonalnie do spadku prędkości ?
Zobacz także
2020-11-24, godz. 09:19
Niezdefiniowana "praworządność" wywołuje impas w UE
Pod szczytnym hasłem "praworządności" kryje się mechanizm wymuszania posłuszeństwa na niepokornych państwach Unii Europejskiej - mówił w "Rozmowie pod krawatem" wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
» więcej
2020-11-23, godz. 10:10
"Polacy w tych trudnych czasach wspomagają biznes niemiecki"
Poseł PiS ocenia propozycję prezydenta Szczecina, aby przystąpić do spółki z energetycznym koncernem E.ON. - To wsparcie niemieckiego biznesu i zagrożenie dla miejsc pracy w ciepłowniach Polskiej Grupy Energetycznej - mówił w "Rozmowie…
» więcej
2020-11-23, godz. 09:09
Poseł PiS: Polska jest i będzie członkiem UE. Premier walczy o nasze interesy
Nikt w PiS nie myśli o wychodzeniu z Unii Europejskiej - tak poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach odpowiadał na oświadczenie prezydenta Szczecina. Piotr Krzystek wezwał rząd do "osiągnięcia kompromisu" w negocjacjach z Bruk…
» więcej
2020-11-18, godz. 10:11
Radny KO: Wyremontować i wspomóc, ale nie oddawać
Wyremontować budynek za miejskie pieniądze, wspomóc finansowo, ale nieruchomości Siostrom Misjonarkom Miłości nie oddawać - mówił w "Rozmowach pod krawatem" przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Łukasz Tyszler.
» więcej
2020-11-18, godz. 09:18
Tyszler: spokój wojewody służył rozwiązywaniu trudnych problemów
Współpraca samorządu i rządu reprezentowanego przez wojewodę jest pozytywna - tak o koordynacji działań w walce z pandemią koronawirusa mówił w "Rozmowie pod krawatem" dyrektor szpitala w Zdrojach Łukasz Tyszler.
» więcej
2020-11-17, godz. 10:23
"Polska nie dostanie więcej pieniędzy, bo w budżecie UE będzie deficyt"
Polska nie dostanie więcej pieniędzy, bo w budżecie Unii Europejskiej będzie deficyt - stwierdził w "Rozmowach pod krawatem" europoseł Lewicy Marek Balt.
» więcej
2020-11-17, godz. 09:23
Europoseł Lewicy o funduszach europejskich i "kryterium praworządności"
Europoseł Lewicy, Marek Balt w "Rozmowie pod krawatem" nie miał wątpliwości, że propozycja Niemiec oraz Parlamentu Europejskiego jest słuszna. Chodzi o uzależnienie wypłaty eurofunduszy dla Polski od tzw. kryteriów praworządnoś…
» więcej
2020-11-16, godz. 10:22
"Siostry Misjonarki Miłości prowadzą działalność niezwykle pożyteczną dla miasta"
Prezydent Szczecina nie ma wątpliwości, że miasto powinno przekazać siostrom Misjonarkom Miłości kamienicę na Łasztowni z 99 procentową bonifikatą.
» więcej
2020-11-13, godz. 11:12
"Wspólne gotowanie to tworzenie tradycji i nawiązywanie relacji"
Restauracje w kryzysie, oby jednak kwarantanna była renesansem dla gotowania w domu - mówił w "Rozmowach pod Krawatem" Andrzej Buławski, lider Convivium Slow Food Szczecin.
» więcej
2020-11-12, godz. 10:11
"Zakładajmy maseczki, zachowujmy standardy"
Nie wszystkie decyzje były trafne, nie tylko polski rząd, ale i cały świat uczy się, jak postępować w przypadku koronawirusa - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Radia Szczecin poseł Prawa i Sprawiedliwości, Robert Telus.
» więcej
2020-11-12, godz. 09:29
Poseł PiS rozczarowany postawą Konfederacji po Marszu Niepodległości
Poseł Prawa i Sprawiedliwości rozczarowany postawą polityków Konfederacji po warszawskim Marszu Niepodległości.
» więcej
2020-11-09, godz. 09:23
Wojsko wspiera walkę z pandemią
Wsparcie szpitali i pomoc personelu medycznego, armia wykorzystuje doświadczenia z wiosny do walki z pandemią - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dywizji dr Dariusz Parylak.
» więcej
2020-11-05, godz. 10:37
"Nie było dewastacji kościołów. Ktoś, coś, gdzieś namalował. Trzeba to zganić"
Dewastacji kościołów nie było, "ktoś gdzieś tam coś namalował, co trzeba zganić", a winni sytuacji są politycy PiS, którzy wyprowadzili ludzi na ulicę - tak o protestach Strajku Kobiet mówił w "Rozmowach pod krawatem" poseł…
» więcej
2020-11-05, godz. 09:28
Poseł Lewicy: posunięcia rządu nie są dla mnie logiczne
Sytuacja jest trudna, chociaż niektóre posunięcia rządu nie wydają się logiczne - stwierdził w "Rozmowie pod krawatem" poseł Lewicy Andrzej Szejna.
» więcej
2020-11-04, godz. 09:21
Senator KO: "tysiące ludzi mówi władzy sprawującej rządy w Polsce: dosyć"
Wulgaryzmy w czasie protestów przeszkadzają, ale "rozumie nastroje społeczne", a ataki na modlących się ludzi, księży i niszczenie kościołów według niej to czyny "prowokatorów" - senator Koalicji Obywatelskiej Magdalena Kochan…
» więcej