Jan Karski
Radio SzczecinRadio Szczecin » Jan Karski » Serial radiowy "Jan Karski"
Premiera historii legendarnego kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego odbyła się 10 stycznia w kinie Helios.

Serial można słuchać od poniedziałku do piątku po godzinie 9 i 14 na antenie Radia Szczecin. Każdy odcinek będzie trwał około pięciu minut.

Serial audio „Jan Karski” opowiada historię życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącą się w latach 1939-1945, od przystąpienia do konspiracji, aż po rozmowę z F.D.Roosevltem w Białym Domu, na której to emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Narodu Żydowskiego.

W trakcie tej siedmiogodzinnej opowieści, którą podzieliliśmy na 13 odcinków, opowiadamy w jakich sposób funkcjonowało Państwo Podziemne, przedstawiamy drogę Jana Karskiego do Waszyngtonu, przechodząc chronologicznie przez najważniejsze epizody z życia naszego bohatera, tj. początek wojny, aresztowanie i pobyt w sowieckim obozie jenieckim, ucieczkę z pociągu wiozącego Karskiego na roboty do III Rzeszy, pierwszą misję zakończoną dotarciem do rządu na uchodźstwie we Francji. Kolejne odcinki opowiadają o aresztowaniu przez gestapo, próbie samobójczej, odbicie Karskiego z rąk okupanta, następne przedstawiają okres „londyński” zakończony wizytą w Białym Domu.

Serial „Karski” to opowieść o odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa. To powieść o ludziach, którzy mimo życia pod ciągłą presją brutalnego terroru potrafili przeciwstawić się złu, które zadomowiło się w Polsce. Opowiadamy ten życiorys celowo skupiając się na młodości Jana Karskiego - który w dniu rozpoczęcia wojny miał 25 lat - wierząc, że opowieść o młodym człowieku mocniej trafi do wyobraźni młodych ludzi.

Radio Szczecin chce aby produkcja trafiła także do szkół i pełniła rolę edukacyjną. W ramach projektu uruchomiona będzie specjalna strona internetowa z komiksowymi ilustracjami i fragmentami słuchowiska.

Praca nad produkcją zaczęła się wiosną 2015 roku i trwała sześć miesięcy.

To trzecia tak duża produkcja Radia Szczecin. Reżyser Krzysztof Czeczot wcześniej zrealizował reportaż wojenny "Błękitna pustynia" i adaptację historycznej powieści Leopolda Tyrmanda "Filip".