Radio SzczecinRadio Szczecin » Konkursy Radia Szczecin » Konkursy rozstrzygnięte
Narodowy Bank Polski od wielu lat emituje monety okolicznościowe upamiętniające ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne związane m.in. ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody i sportu. Monety kolekcjonerskie są bite zazwyczaj stemplem lustrzanym i pakowane w plastikowe kapsuły. W ramach cyklu "Historia polskiej muzyki rozrywkowej" wybita została właśnie moneta poświęcona Krzysztofowi Klenczonowi - kompozytorowi, muzykowi, gitarzyście, aranżerowi, współtwórcy zespołu Czerwone Gitary, liderowi grupy Trzy Korony. Klenczon był autorem wielu przebojów śpiewanych do dziś: "Matura", "Historia jednej znajomości", "Kwiaty we włosach" czy "Biały krzyż".11 czerwca 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę z wizerunkiem Heleny Modrzejewskiej, która inauguruje nową serię dla kolekcjonerów „Wielkie aktorki”.

Wielkie aktorki – Helena Modrzejewska
Helena Modrzejewska (1840–1909) była wybitną aktorką, wielką legendą polskiego teatru, gwiazdą dwóch kontynentów. (…) Była nie tylko wyjątkową artystką, ale też gorliwą patriotką i filantropką. – pisze w folderze emisyjnym Diana Poskuta-Włodek.

Na rewersie monety umieszczono wizerunek Heleny Modrzejewskiej z portretu Franka Fowlera z 1884 r., z lewej strony autograf, a w prawym dolnym rogu kolorowy wachlarz sceniczny aktorki jako wklejka porcelanowa.

Na awersie pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię (w czarnej szacie), Komedię (z maską antyczną w dłoni) i Błazna bawiącego się marionetkami.


Mamy dla Was te monety! Wystarczy odpowiedzieć na pytanie, jacy artyści powinni znaleźć się na monetach emitowanych przez NBP i dlaczego? Czekamy na krótkie uzasadnienia w formie meilowej. Dwa typy, które wspólnie z NBP uznamy za najciekawsze, nagrodzimy wspomnianą monetą!

CZAS TRWANIA KONKURSU: OD 29 LISTOPADA DO 5 GRUDNIA

NAGRODY: 3 srebrne monety z wizerunkiem Heleny Modrzejewskiej o nominale 20 złotych.