11 czerwca 1987 r. papież Jan Paweł II przyjechał do Szczecina. Była to jego trzecia pielgrzymka do Ojczyzny. Do papieskiej wizyty przez wiele miesięcy przygotowywało się całe miasto. Było to wyjątkowe wydarzenie, które dodało miastu energii, wyrwało ludzi z marazmu, przyniosło nadzieję na zmiany. Jakie nastroje panowały wówczas, jakie były kulisy przygotowań, jak po latach wspominają wizytę Papieża świadkowie, uczestnicy wydarzeń z tamtych lat.
Po reportażu rozmawiać będziemy o nowym zadaniu Fundacji Promocja Zdrowia, o Ośrodku Wsparcia i Testów, w którym osoby niepełnosprawne będą mogły bezpłatnie testować sprzęt i oprogramowanie oraz uczyć się jego obsługi. Dodajmy przedsięwzięcie jest finansowane przez Oddział Zachodniopomorski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Filip Vincel - tytułowy bohater prozy Tyrmanda jest 23-letnim kelnerem pracującym w 1943 r. w Park Hotelu we Frankfurcie nad Menem. Pracują w nim także: Francuzi, Włoch, Holender, Belg, Czech i Niemcy, za młodzi by iść na front. Obsługa gości tego wytwornego hotelu, to ich sposób na przetrwanie. Nie brakuje im jedzenia, dobrych alkoholi, papierosów, mają czas na odpoczynek... Żyją jakby wojny nie było, choć to właśnie wojna sprawiła, że muszą wykonywać pracę, której nienawidzą. Dlatego młoda obsługa hotelu walczy z hitlerowcami w osobliwy sposób: rozkochuje w sobie niemieckie dziewczyny, pluje dyrekcji do kawy, robi "przekręty" na kartkach żywnościowych.
W roli tytułowej wystąpił Antoni Królikowski. W rolę narratora wcielił się Paweł Królikowski nieżyjący już aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, a prywatnie ojca Antoniego.
Reżyserem audiobooka jest Krzysztof Czeczot - aktor i reżyser. Premiera "Filipa" odbyła się w naszym radiowym Studiu S1 w marcu 2015 roku.
Muzykę do audiobooka stworzył zespół NeoKlez.
Krótkich odcinków audiobooka mogą Państwo słuchać w dni powszednie po godzinie 9, natomiast długie odcinki, na antenie Radia Szczecin, zawsze w poniedziałki po godzinie 22.
"Wileńska łączniczka AK" - to tytuł książki, wywiadu rzeki, jakiego udzieliła dr Magdalenie Semczyszyn, historykowi ze szczecińskiego oddziału IPN. Na tej podstawie powstało słuchowisko - dźwiękowa biografia Sarenki. Występują: Halina Łabonarska i Małgorzata Lewińska. W słuchowisku wykorzystano też fragmenty audycji z archiwum Radia Szczecin, w tym głos Danuty Szyksznian-Ossowskiej. Realizacja dźwiękowa - Wawrzyniec Szwaja. Opracowanie - Agata Rokicka. "Przetrwać burzę" - to tytuł słuchowiska.
W czwartkowej Fonosferze przypomnieliśmy Państwu to słuchowisko po to żeby porozmawiać o tym jak ważne są dla nas rodzinne historie.
Gośćmi Radia Szczecin byli:
prof. Krzysztof Kowalczyk - politolog, historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
Małgorzata Duras - kierownik oddziału Popularyzacji zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie
30 lat po ukazaniu się „Imperium” Ryszarda Kapuścińskiego Maja Wolny podąża śladami swojego mistrza w nadziei, że Rosję czeka ponowny przełom. Niestety wnioski, do których dochodzi, są przygnębiające.
Reportaż jest zbiorem poruszających anegdot z podróży po kraju zaangażowanym w wojnę; opowieścią o sile propagandy i manipulacji i o nikłej nadziei, która istnieje, dopóki na naszej drodze spotykamy dobrych ludzi. "Imperium. Powrót" - reportaż Katarzyny Michalak z Radia Lublin, w realizacji dźwiękowej Piotra Króla.
Emisja dzisiaj po 22-ej.
Po reportażu rozmawiać będziemy o ciekawym projekcie realizowanym pod hasłem "Autyzm na Zielono", Fundacji bioAutyzm.
"Zrób sobie gaj czyli wszystko przez Sabinę" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny, w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai - po 22.