Fonosfera
Radio SzczecinRadio Szczecin » Fonosfera
Edmund Bałuka i Edward Gierek. Fot. Macij Jasiecki [ze zbiorów ipn.gov.pl]
Edmund Bałuka i Edward Gierek. Fot. Macij Jasiecki [ze zbiorów ipn.gov.pl]
50 lat temu, 20 stycznia 1971 r. w „Głosie Szczecińskim” ukazał się artykuł o podjęciu zobowiązań produkcyjnych przez załogę rurowni w Stoczni Szczecińskiej. Miał to być wyraz poparcia dla nowych władz PZPR, wybranych po tragicznych wydarzeniach Grudnia 70, kiedy to od kul wojska i milicji zginęło 16 osób, wiele zostało rannych. Oburzeni stoczniowcy podjęli strajk. Ale zdobyli się też na coś więcej. Zażądali, by nowe władze podjęły rozmowy z protestującymi na ich własnym terenie.
24 stycznia 1971r. do Szczecina przybył nowo wybrany I Sekretarz PZPR, Edward Gierek. Po raz pierwszy w historii PRL, pierwszy sekretarz partii negocjował z robotnikami. Na ich czele stanął Edmund Bałuka. Przed nami portret legendarnego przywódcy strajków, postaci barwnej i wielowymiarowej. Nielegalne przekraczanie granicy, posługiwanie się nie swoim paszportem, aresztowania, więzienie - te i wiele innych wydarzeń z jego barwnego życiorysu w reportażu Agaty Rokickiej "Jego Wysokość Edmund Bałuka czyli godność robotnika". Zapraszamy.
Powrót - reportaż A. Kolmer
Powrót - reportaż A. Kolmer
W Wielkiej Brytanii żyje kilka milionów Polaków. Wielu z nich chciało spędzić Święta Bożego Narodzenia w Polsce. Nie wszystkim to się udało z powodu zmutowanego wirusa SARS-CoV-2, wykrytego tam tuż przed świętami. Samanthcie i Patrykowi, bohaterom reportażu dopisało szczęście. Przylecieli do Polski w chwili ogłoszenia obostrzeń i lockdownu w Wielkiej Brytanii. Czy zdawali sobie sprawę z podjętej decyzji? Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego „Powrót", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur- Woronieckiej. Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z psychologami Lidią Warawan i Magdaleną Skolimowską.
Kapela Teatru Brama. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Kapela Teatru Brama. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Kapela powstała 5 lat temu na potrzeby wielkiego, międzynarodowego projektu z udziałem Stowarzyszenia Teatr Brama "Caravan Next". Dość szybko jej członkowie poczuli, jak wielki potencjał kryje się we wspólnym muzykowaniu. Kolejnym krokiem było odkrywanie zachodniopomorskich rytmów ludowych: wiejskich i małomiasteczkowych. A potem zostały znalezione pewne nuty... O pasji odkrywania muzycznych światów opowiadają: Ola Ślusarczyk, Konrad Bartoszewicz, Olek Sielicki, Bartek Kwaśniewicz, Aleksander Kwietniak, Kamil Więzowski i Weronika Więzowska.
"Instrumenty głośne i hałaśliwe czyli Kapela Teatru Brama" - to tytuł reportażu Małgorzaty Frymus, w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej. Zapraszamy dziś po 22.
Dla Helenki to była dobra zabawa. Fot. Piotr Wyszyński
Dla Helenki to była dobra zabawa. Fot. Piotr Wyszyński
KrymiNoir - strona tytułowa projektu, Fot. Piotr Wyszyński
KrymiNoir - strona tytułowa projektu, Fot. Piotr Wyszyński
Pani reżyser i tajemniczy detektyw. Fot. Piotr Wyszyński
Pani reżyser i tajemniczy detektyw. Fot. Piotr Wyszyński
Planowanie kolejnego ujęcia KrymiNoir. Fot. Piotr Wyszyński
Planowanie kolejnego ujęcia KrymiNoir. Fot. Piotr Wyszyński
Rozmowa reżyserki z aktorką grającą w KrymiNoir. Fot. Piotr Wyszyński
Rozmowa reżyserki z aktorką grającą w KrymiNoir. Fot. Piotr Wyszyński
Tajemniczy detektyw na tropie KrymiNoir. Fot. Piotr Wyszyński
Tajemniczy detektyw na tropie KrymiNoir. Fot. Piotr Wyszyński
Wieża Quistorpa. Tajemnicza, majestatyczna, ale niestety zapomniana i zaniedbana. Szczecińscy artyści, uczestnicy projektu, zatytułowanego "Historię tworzy ten, kto zapisuje - KrymiNoir", a realizowanego przez Fundację Pozytywy postanowili obdarzyć tę wieżę drugim życiem. Małgorzata Furga przyglądała się procesowi tworzenia nowej miejskiej legendy. Powstały fotografie, piosenka i film opowiadające o losach detektywa, który podczas śledztwa spotyka w Lesie Arkońskim pewną kobietę... Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "KrymiNoir, czyli historia pewnej wieży". Premiera dzisiaj po 22-ej.
Gosia i Paweł bohaterowie reportażu
Gosia i Paweł bohaterowie reportażu
Gosia i Paweł są małżeństwem z długim stażem, ale zawsze słyszeli, że związki takich jak oni są ryzykowne. To jak chodzenie po polu minowym, nigdy nie wiadomo kiedy dojdzie do wybuchu. Każde z nich miało za sobą trudne doświadczenia związane z chorobą alkoholową. Kiedy już nie dawali rady, zwrócili się do Boga. Dziś z perspektywy czasu Paweł Sumera twierdzi, że to był ten kluczowy moment, który odmienił wszystko. Wielką rolę w ich życiu odgrywa Wspólnota św. Jakuba. Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Wyjść z matni, z betoniary", w którym opowiedzą swoją historię.
Po reportażu rozmowa z Pawłem Sumerą, moderatorem Grupy "Galeria Ocalonych" programu TVP i Jarosławem Wypyszyńskim socjologiem, członkiem Stowarzyszenia "Ocaleni".
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie
Uczestnicy rozmowy na temat działalności Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie
Uczestnicy rozmowy na temat działalności Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie
Choć nie pochodzą z Mazowsza czy gór, ukochali taniec i śpiew z tamtych regionów. Gromadzą w swoim zespole i młodych i starszych. A zaczęło się tak... Proszę posłuchać, jak o początkach Szczecinian opowiadają: Grażyna i Kazimierz Ott, Ewa Ott-Kamińska i Krzysztof Kamiński oraz Radosław Ott. Choć, jak o sobie mówią, są wielką, bo dwustu pięćdziesięcioosobową rodziną, to ciągle rozwojową. Dwa lata temu obchodzili swoje 18-te urodziny i co warto podkreślić ciągle zachowują młodzieńczą fantazję i potrzebę dzielenia się z publicznością miłością do polskiego folkloru.
"Osiemnastka Szczecinian" - to tytuł reportażu Małgorzaty Frymus, w realizacji dźwiękowej Marcina Mazurkiewicza. Po reportażu rozmowa z Ewą Ott-Kamińską, Krzysztofem Kamińskim i Łukaszem Neterem.
fot. www PR Kraków
fot. www PR Kraków
Spotkali się w pociągu, sprzedano im "bilet z rowerem". Ona to Anita Cwynar z Kanady, on to prof. Hubert Chudzio Dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego. Kiedy zaczęli rozmawiać, jeszcze nie wiedzieli jak wiele ich łączy. Pani Anita osiem lat temu znalazła w internecie zdjęcie grobu swojej ciotki Wiktorii. Mogiłę w Afryce odnowili krakowscy studenci pod kierunkiem prof. Chudzio. Pan Hubert pracował nad książką "Zmarli Polacy w drodze do Ojczyzny" w której znalazł się list wysłany do niego przez "Anitę z Toronto", która teraz siedziała obok niego w pociągu relacji Warszawa - Kraków.
To opowieść o długim cieniu, jaki historia rzuca na życie współczesnych. Ojciec pani Anety - Sybirak, żołnierz generała Andersa, o swojej przeszłości opowiedział córce w dniu jej 21. urodzin. Postanowiła sama poznać historię rodziny. Po śmierci ojca rozpoczęła poszukiwania w archiwach. To zmieniło jej życie. Dziś mieszka w Krakowie i jest wolontariuszką Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego. Jako geneaolog-amator pomaga dzieciom Sybiraków odnaleźć ślady rodziny. Choć urodzili się w Kanadzie, Australii czy Stanach Zjednoczonych - szukają korzeni, aby lepiej zrozumieć kim są i skąd pochodzą.
Reportaż Ewy Szkurłat "Bilet z rowerem", zapraszamy
fot. Małgorzata Frymus
fot. Małgorzata Frymus
Paweł Jakub Wojtasiewicz jest kontratenorem sopranowym. Jako młody chłopak śpiewał w chórze „Poznańskie Słowiki”, pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza. Ukończył, z wyróżnieniem, Liceum Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu, w klasie organów, śpiewu solowego. i klawesynu. W 2005 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Ryszarda Cieśli. Wtedy jeszcze jako baryton.
Później rozpoczął edukację podyplomową, już jako kontratenor mezzosopranowy, w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, gdzie współpracował z takimi nauczycielami śpiewu, jak: Sarah Walker, Catherine Benson, Theresa Cahill i John Shirley-Quirk.
Artysta poza umiłowanym barokowym i klasycznym repertuarem, sięga także po kompozycje romantyczne i współczesne, głównie pieśni włoskie, niemieckie, francuskie, angielskie, zagłębia się także w repertuar polski.
Od kilku lat współpracuje między innymi ze szczecińską klawesynistką Agnieszką Roguską. Podczas prób duetu obserwowała artystę Małgorzata Frymus i tak powstała opowieść "Urodziłem się żeby śpiewać". Reportaż Małgorzaty Frymus opracowała dźwiękowo Aleksandra Mazur-Woroniecka. Zapraszamy.
Fot. ze zbiorów prywatnych bohaterów
Fot. ze zbiorów prywatnych bohaterów
Wchodzącego na teren posesji witają granitowe bloki skalne. Ściany domu to kolorowe kamienie do wspinaczki. Jego wnętrze jest magiczne, pełne przedmiotów z podroży, przypominających o marzeniach - tych spełnionych i tych do spełnienia. No i kosmos - wypełniający, wszechobecny. Marcin Tomaszewski - alpinista, wspinacz wielkościanowy, jeden z najlepszych na świecie i Sylwia Różycka - aktorka obdarzona pięknym głosem. Na ile ścian trzeba się było wspiąć, ile barier pokonać, by znaleźć się w tym miejscu? Czy byli by tu, gdyby nie list w butelce?
"Gdyby nie list w butelce" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny, w realizacji Wawrzyńca Szwai.
fot. Mila Łapko
fot. Mila Łapko
Co to znaczy mieć swój styl? Czy bycie projektantem ubiorów jest dziś łatwe i opłacalne? Czy aby zajmować się modą wystarczy wrodzone poczucie estetyki? Czy projektant to bardziej artysta czy rzemieślnik, czy może musi być i jednym i drugim? Odpowiedzi na te pytania poszukamy dziś wieczorem.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer pt. „Być projektantem" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur – Woronieckiej. Bohaterką reportażu będzie Anna Gielar-Gregorczyk projektantka mody związana z Akademią Sztuki.
1234567