FONOSFERA Radio Szczecin na wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA Radio Szczecin na wieczór
Opieka wytchnieniowa - reportaż Małgorzaty Furgi; fot. Anna Niemiec
Opieka wytchnieniowa - reportaż Małgorzaty Furgi; fot. Anna Niemiec
Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Jej istotą jest zapewnienie opieki osobie niesamodzielnej, dzięki czemu jej opiekun może odpocząć od codziennych obowiązków, załatwić swoje sprawy czy skorzystać z poradniczego wsparcia lub nauki w zakresie pielęgnacji czy rehabilitacji.
Może także odpocząć fizycznie i psychicznie. Towarzystwo Walki z Kalectwem w Szczecinie i Fundacja Anny Niemiec Wytchnienie zdobyły środki ministerialne na realizację projektu zapewniającego taką opiekę w miejscu zamieszkania i podczas wakacyjnego wyjazdu. Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Opieka wytchnieniowa".
Daniela Krautschneider i Jindřich Kuchejda
Daniela Krautschneider i Jindřich Kuchejda
Jindřich Kuchejda
Jindřich Kuchejda
Victorka po rejsie zdj . Sławomir Ryfczyński
Victorka po rejsie zdj . Sławomir Ryfczyński
Victoria
Victoria
Upadek Victorii
Upadek Victorii
W internecie można zobaczyć zdjęcie, przedstawiające "Victorię" - replikę szesnastowiecznego żaglowca przewróconą gdzieś u wybrzeży Martyniki. Współczesna karaka powstała w 1991 roku z inicjatywy i pod okiem czeskiego żeglarza Rudy Krautschneidera, budowana przez grupę pasjonatów chętnych przeżyć przygodę na morzu. Jednym z nich był Jindřich Kuchejda. To właśnie on był kapitanem s/y Victoria w rejsie dookoła globu, "śladami Magellana" w latach 1999/2004 i uczestnikiem kilkuletniej budowy historycznego żaglowca.
Wróćmy do współczesności. Rok 2021, Etapowe Regaty Turystyczne. Statkiem komisji jest Olander - historyczny żaglowiec z PTTK, który prowadzi Jindřich Kuchejda, a pomaga mu Daniela Krautschneider. To był dobry czas by powrócić na pokład Victorii, która nie popłynie już w żaden rejs... Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Katarzyny Wolnik - Sayny zatytułowanego "Victorię zawsze będzie miał w sercu", w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai. Premiera dzisiaj po 21-ej.
fot. Monika Wilczyńska
fot. Monika Wilczyńska
Zawodową przygodę z książką rozpoczął ponad 40 lat temu. Z wykształcenia jest inżynierem chemikiem, a księgarzem został... przypadkiem. Najpierw pracował w Książnicy Pomorskiej, potem w antykwariacie. Od początku lat 90-tych prowadził hurtownię książek. Rok 1992 to pierwsza własna księgarnia na szczecińskim Niebuszewie. Teraz Jacek Paszkowski prowadzi księgarnię "Sedina". Odwiedzają ją nie tylko miłośnicy historii miasta i regionu. Zapraszam do wysłuchania reportażu Janusza Wilczyńskiego "Księgarz z pasją" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej. Zapraszamy.
Przemek Lewandowski prowadzi spotkanie z Wojtkiem Smarzowskim
Przemek Lewandowski prowadzi spotkanie z Wojtkiem Smarzowskim
Przemek Lewandowski prowadzi spotkanie z Lechem Majewskim
Przemek Lewandowski prowadzi spotkanie z Lechem Majewskim
Przemek Lewandowski z Maciejem Drygasem
Przemek Lewandowski z Maciejem Drygasem
Ińskie lato filmowe za dwa lata będzie obchodziło 50-te urodziny. Wtedy to Przemysław Lewandowski dyrektor artystyczny Festiwalu będzie programował je po raz 20-ty. Udało mu się spuściznę po Dolandzie Paszkiewiczu - wieloletnim dyrektorze Ińskiego Lata Filmowego nie tylko zachować, ale też znacząco rozwinąć. Jak bardzo festiwal zmienił się pod jego ręką, to wielu obserwatorów i uczestników doskonale wie. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że Lato Filmowe w Ińsku wpłynęło na życie Przemka. Początkowo spędzał w Ińsku kilkanaście dni w roku, potem dni zamieniły się w tygodnie, z czasem w miesiące, a obecnie kupił sobie tam dom i to jest teraz Jego miejsce na ziemi. Rozpoznaje miasto, ludzi i historię. Chce mieć wpływ na to miejsce i nadać mu nowe znaczenia. Ostatnio wraz ze Stowarzyszeniem Ińskie Lato Filmowe wykupili dawne ważne miejsce dla Ińska - kultową restaurację "Omega". Planują stworzyć tam coś nowego. W Ińsku Przemysława Lewandowskiego odwiedziła Małgorzata Frymus. Posłuchajmy jej reportażu zatytułowanego "W takiej ciszy można żyć lepiej, a w pustce zrobić więcej", w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai. Premiera dzisiaj po 21-ej.
Junak Konieczek - reportaż Pauliny Zaremby
Junak Konieczek - reportaż Pauliny Zaremby
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik
Moc, precyzja, niezwykłe osiągi... Przez lata ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli wyjeżdżały kultowe maszyny rozsławiające region i kraj. Na szosach królował Junak. W latach 1956-1965 wyprodukowano ich ponad 90 tysięcy. Zainteresowanie było ogromne również za granicą. Do sukcesu Junaka przyczyniło się wielu konstruktorów, kreślarzy i projektantów. Swój wkład miał również inżynier Zbigniew Konieczek, który do Szczecina przyjechał tuż po wojnie. Interesował się motocyklami od dziecka, a miłość do Junaka okazała się miłością na całe życie. Zapraszam do wysłuchania reportażu Pauliny Zaremby zatytułowanego „Junak Konieczek”. Premiera dzisiaj po 21-ej

Autorka wykorzystała w reportażu fragmenty ścieżki dźwiękowej PKF.
Andrzej Reczyński i jego chleb
Andrzej Reczyński i jego chleb
"Biedna to kraina, gdzie się chleb kończy, a kamień zaczyna", "bez pracy niema kołaczy" czy "chleba naszego powszedniego" .... to tylko kilka zdań odnoszących się do ważnego w naszym życiu składnika diety. Jest tak powszechny, że często zapominamy ile trudu trzeba włożyć, aby upiec dobry, syty chleb. Kiedyś w Szczecinie było ponad 100 małych piekarni wyrabiających pieczywo tradycyjnymi metodami, dzisiaj zostało tylko kilka. Ponad czterdzieści lat przygody z pracą piekarza i ciągle w tym samym miejscu ma za sobą Pan Andrzej. Pierwszego sierpnia 1979 roku rodzina Reczyńskich przejęła piekarnię od państwa Rucińskich, pierwszych po wojnie właścicieli tego miejsca. W piekarni stary przedwojenny piec i maszyny do robienia kwasu ciągle pracują. Ile to już ton mąki i pieczywa przeszło przez ręce pana Andrzeja Reczyńskiego? Chleb deskowy i w foremce, zwykłe bułki małe i duże, gładkie i zdobne... Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Katarzyny Wolnik - Sayny zatytułowanego "Ciężki kawałek chleba" w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai. Premiera dzisiaj po 21-ej.
Rodzice i babcia z małą Ingą
Rodzice i babcia z małą Ingą
Mała Inga z Przęsocina choruje na SMA czyli rdzeniowy zanik mięśni. Rodzice i przyjaciele od kilku miesięcy zbierają pieniądze na terapię genową, która daje szansę na zatrzymanie choroby, a tym samym może uratować życie dziewczynki i ograniczyć stopień jej niepełnosprawności.
Odbywają się w związku z tym liczne licytacje na FB, imprezy plenerowe, festyny pod hasłem pomocy dla Ingi. W pomoc włączyło się także Radio Szczecin.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Razem dla Ingi z Przęsocina". Premiera dzisiaj po 21-ej.
Monika Szymanik, fot. Joanna Skonieczna
Monika Szymanik, fot. Joanna Skonieczna
Zaczęło się od fascynacji starym Szczecinem i zdjęć na Instagramie, później była książka, a jeszcze później miejsce spotkań.
Niespełna dwa lata temu ukazał się piękny album poświęcony Szczecinowi pt. „Kamienica w lesie”. Album ze zdjęciami „stareńkiego Szczecina” stworzyła Monika Szymanik. Autorka zamieściła w nim piękne, klimatyczne zdjęcia miejskiej architektury. Znalazły się tam przede wszystkim fotografie przedwojennych, szczecińskich kamienic. To m.in. intrygujące detale elewacji czy tajemnice, które skrywają wnętrza budynków.
Po wydaniu albumu pojawił się pomysł na stworzenie przestrzeni, w której będzie można twórczo rozmawiać o mieście. Bohaterka dzisiejszego reportażu znalazła niezwykłe, klimatyczne miejsce przy ulicy Pocztowej. To miejsce działa od roku. Co w tym czasie udało sie zrobić? jakie sa plany na przyszłość?
O tym miejscu, Szczecinie i wartości pasji w życiu opowiada reportaż Małgorzaty Frymus w realizacji Aleksandry Mazur Woronieckiej. „Widok z kamienicy w lesie”.
Rodzice z małą Gabrysią
Rodzice z małą Gabrysią
Gabrysia z rodzicami
Gabrysia z rodzicami
Dojrzałe macierzyństwo w reportażu - Wyjątkowe mamy, wyjątkowe dzieci
Dojrzałe macierzyństwo w reportażu - Wyjątkowe mamy, wyjątkowe dzieci
Kobiety coraz później decydują się na potomstwo. Dzisiaj urodzenie dziecka po trzydziestce jest rzeczą normalną i nie budzi większego zdziwienia. Ostatnio jednak coraz częściej słyszymy o starszych matkach - czterdziestoletnich. 35 i 40-letnie kobiety czują się już dojrzałe do tego, żeby w pełni odkryć moc macierzyństwa. Uważają, że dziecko jest darem, a przychodzi na świat po to, aby nas czegoś nauczyć. Bohaterki reportażu Katarzyna Górska i dr Dorota Gródecka ginekolog opowiadają o dojrzałym macierzyństwie. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Wyjątkowe mamy, wyjątkowe dzieci". Premiera dzisiaj po 21-ej.
fot. prywatne zbiory autorki reportażu
fot. prywatne zbiory autorki reportażu
Praca na rajskiej wyspie jest marzeniem wielu osób. Jak się okazuje dla chcącego nic trudnego.
Teneryfa jest najbardziej zróżnicowaną klimatycznie i krajobrazowo wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich. Są tam dwie strefy klimatyczne. Południe wyspy jest bardziej słoneczne, suche i gorące. Północna część natomiast jest zielona i żyzna, częściej można tu spotkać deszcz. Na Teneryfie przez cały rok panuje pogoda idealna do wypoczynku, nic więc dziwnego, że dla wielu ludzi to raj na ziemi.
Agata i Monika, bohaterki dzisiejszej opowieści, związały z tym miejscem swoją przyszłość i teraźniejszość. Każda z innego powodu. Co je łączy ? Obie są ze Szczecina. Miasta, za którym czasami tęsknią. Obie jednak przyznają, że ich decyzje o zmianie miejsca do życia były świadome. Chcecie poznać powody dla których młody człowiek rzuca wszystko i przenosi się daleko od rodzinnego domu?
Proponujemy opowieść pełną słońca, zapachów i smaków. Jak mówi jedna z bohaterek reportażu Katarzyny Wolnik Sayny, "czasami jest jak w bajce, ale bywa też bardzo trudno. " Teneryfa po polsku " - to tytuł tej audycji. Po niej spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób pandemia zmieniła nasze zwyczaje, filozofię podróżowania? Turystyka po covidzie - o tym mówią Małgorzata i Tomasz Dudowie. Małgorzata Duda jest przewodniczką po Szczecinie i Pomorzu, dr Tomasz Duda - pracownikiem Katedry Turystyki i Rekreacji na Uniwersytecie Szczecińskim.
1234567