Fonosfera
Radio SzczecinRadio Szczecin » Fonosfera
Fot. materiały prasowe wydawnictwa
Fot. materiały prasowe wydawnictwa
Dlaczego w „Nocach i Dniach” jest tyle ujęć przypominających obrazy impresjonistów? W czym reżyserowi wielkich kinowych produkcji może pomóc doświadczenie życia w wojskowych koszarach? I w końcu dlaczego ludzie sukcesu, jakimi są Jadwiga Barańska i Jerzy Antczak, w latach 70. musieli opuścić Polskę? Tego wszystkiego, ale i wielu innych rzeczy, można dowiedzieć się sięgając po wspomnienia reżysera pt. „Jak ja ich kochałem”. Okazją do podsumowania życia były 90. urodziny artysty.

"Jak ja ich kochałem" to szczegółowy, barwny, pełen zabawnych anegdot i poważnych rozterek zapis życia Jerzego Antczaka. Jest to również opowieść o historii polskiej sceny teatralnej i telewizyjnej od lat 50. XX wieku do współczesności.

Antczak za „Noce i Dnie” otrzymał nominację do Oskara. Jest też dwukrotnym zdobywcą Diamentowych Lwów oraz Nagrody Specjalnej Platynowe Lwy za całokształt twórczości. "Noce i dnie" zostały również wybrane polskim filmem 40-lecia. Jadwiga Barańska, która wciela się w rolę Barbary Niechcic, za swoja kreację otrzymała w 1976 roku Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Reżyser od wielu lat mieszka w USA, gdzie jest wykładowcą (z tytułem profesora) UCLA - Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, na Wydziale Filmu i Telewizji. Rozmowa z Jerzym Antczakiem, który jest jest żywą legendą polskiego filmu, teatru i Teatru Telewizji w Radiu Szczecin dziś po 22. Zapraszam, Joanna Skonieczna
Droga do domu - reportaż M.Furgi
Droga do domu - reportaż M.Furgi
W trudnym świecie dorosłych, dzieci przeżywają swoje małe i duże dramaty. Wszyscy deklarują pomoc dzieciom, a w efekcie czasami wyrządzają większą krzywdę. Takim sytuacjom próbują zaradzić programy realizowane przez TPD. Jeden z nich nosił tytuł - Droga do domu. Celem specjalistów zaangażowanych w organizacji jest zapobieżenie skierowaniu dzieci do pieczy zastępczej czy placówek opieki całkowitej, a także działanie na rzecz powrotu dzieci z tych form do środowiska rodzinnego. O jednym z takich powrotów opowiada reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany " Droga do domu". Po reportażu rozmowa z Dorotą Malińską skarbnikiem TPD, Roksaną Janowicz dyr. powiatowym placówek wsparcia dziennego w Stargardzie, Angeliką Muchowską rzecznikiem prasowym TPD i Joanną Cieśluk - Janicką psychologiem w TPD.
dr Marek Umiński - archiwum prywatne E. Umińskiej
dr Marek Umiński - archiwum prywatne E. Umińskiej
Znakomity, oddany pacjentom chirurg i świetny szef. 12 listopada 2020 roku zmarł dr n. med. Marek Umiński. Pionier szczecińskiej transplantologii, nauczyciel kilku pokoleń chirurgów. Od podstaw stworzył oddział chirurgiczny szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.
W roku 1983, razem z zespołem, dokonał drugiego przeszczepu nerki w stolicy Pomorza Zachodniego. On i jego lekarze wyspecjalizowali się w wielu rodzajach zabiegów: laparoskopowych, tarczycy, leczących otyłość oraz transplantacjach.
Był małomówny, ale lubił życie towarzyskie. Uprawiał wiele dyscyplin sportu. W fabrycznym zespole "Junaka" zdobywał tytuły Drużynowego Mistrza Polski w motocrossie. Rzadko mówił o bardzo trudnym dzieciństwie przypadającym na czas niemieckiej okupacji i stalinowskiego terroru. Jeszcze miesiąc przed śmiercią dyżurował w szpitalu w Gryfinie. Niestety przegrał walkę z koronawirusem.
Przed nami reportaż Janusza Wilczyńskiego zatytułowany "Nie tylko życie chirurga", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.
Autor dziękuje panu dr Maksymilianowi Mikke i panu prof. Jerzemu Sieńce za inspirację i pomoc w przygotowaniu reportażu.
Edmund Bałuka i Edward Gierek. Fot. Maciej Jasiecki [ze zbiorów ipn.gov.pl]
Edmund Bałuka i Edward Gierek. Fot. Maciej Jasiecki [ze zbiorów ipn.gov.pl]
50 lat temu, 20 stycznia 1971 r. w „Głosie Szczecińskim” ukazał się artykuł o podjęciu zobowiązań produkcyjnych przez załogę rurowni w Stoczni Szczecińskiej. Miał to być wyraz poparcia dla nowych władz PZPR, wybranych po tragicznych wydarzeniach Grudnia 70, kiedy to od kul wojska i milicji zginęło 16 osób, wiele zostało rannych. Oburzeni stoczniowcy podjęli strajk. Ale zdobyli się też na coś więcej. Zażądali, by nowe władze podjęły rozmowy z protestującymi na ich własnym terenie.
24 stycznia 1971r. do Szczecina przybył nowo wybrany I Sekretarz PZPR, Edward Gierek. Po raz pierwszy w historii PRL, pierwszy sekretarz partii negocjował z robotnikami. Na ich czele stanął Edmund Bałuka. Przed nami portret legendarnego przywódcy strajków, postaci barwnej i wielowymiarowej. Nielegalne przekraczanie granicy, posługiwanie się nie swoim paszportem, aresztowania, więzienie - te i wiele innych wydarzeń z jego barwnego życiorysu w reportażu Agaty Rokickiej "Jego Wysokość Edmund Bałuka czyli godność robotnika". Zapraszamy.
Powrót - reportaż A. Kolmer
Powrót - reportaż A. Kolmer
W Wielkiej Brytanii żyje kilka milionów Polaków. Wielu z nich chciało spędzić Święta Bożego Narodzenia w Polsce. Nie wszystkim to się udało z powodu zmutowanego wirusa SARS-CoV-2, wykrytego tam tuż przed świętami. Samanthcie i Patrykowi, bohaterom reportażu dopisało szczęście. Przylecieli do Polski w chwili ogłoszenia obostrzeń i lockdownu w Wielkiej Brytanii. Czy zdawali sobie sprawę z podjętej decyzji? Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego „Powrót", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur- Woronieckiej. Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z psychologami Lidią Warawan i Magdaleną Skolimowską.
Kapela Teatru Brama. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Kapela Teatru Brama. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Kapela powstała 5 lat temu na potrzeby wielkiego, międzynarodowego projektu z udziałem Stowarzyszenia Teatr Brama "Caravan Next". Dość szybko jej członkowie poczuli, jak wielki potencjał kryje się we wspólnym muzykowaniu. Kolejnym krokiem było odkrywanie zachodniopomorskich rytmów ludowych: wiejskich i małomiasteczkowych. A potem zostały znalezione pewne nuty... O pasji odkrywania muzycznych światów opowiadają: Ola Ślusarczyk, Konrad Bartoszewicz, Olek Sielicki, Bartek Kwaśniewicz, Aleksander Kwietniak, Kamil Więzowski i Weronika Więzowska.
"Instrumenty głośne i hałaśliwe czyli Kapela Teatru Brama" - to tytuł reportażu Małgorzaty Frymus, w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej. Zapraszamy dziś po 22.
Dla Helenki to była dobra zabawa. Fot. Piotr Wyszyński
Dla Helenki to była dobra zabawa. Fot. Piotr Wyszyński
KrymiNoir - strona tytułowa projektu, Fot. Piotr Wyszyński
KrymiNoir - strona tytułowa projektu, Fot. Piotr Wyszyński
Pani reżyser i tajemniczy detektyw. Fot. Piotr Wyszyński
Pani reżyser i tajemniczy detektyw. Fot. Piotr Wyszyński
Planowanie kolejnego ujęcia KrymiNoir. Fot. Piotr Wyszyński
Planowanie kolejnego ujęcia KrymiNoir. Fot. Piotr Wyszyński
Rozmowa reżyserki z aktorką grającą w KrymiNoir. Fot. Piotr Wyszyński
Rozmowa reżyserki z aktorką grającą w KrymiNoir. Fot. Piotr Wyszyński
Tajemniczy detektyw na tropie KrymiNoir. Fot. Piotr Wyszyński
Tajemniczy detektyw na tropie KrymiNoir. Fot. Piotr Wyszyński
Wieża Quistorpa. Tajemnicza, majestatyczna, ale niestety zapomniana i zaniedbana. Szczecińscy artyści, uczestnicy projektu, zatytułowanego "Historię tworzy ten, kto zapisuje - KrymiNoir", a realizowanego przez Fundację Pozytywy postanowili obdarzyć tę wieżę drugim życiem. Małgorzata Furga przyglądała się procesowi tworzenia nowej miejskiej legendy. Powstały fotografie, piosenka i film opowiadające o losach detektywa, który podczas śledztwa spotyka w Lesie Arkońskim pewną kobietę... Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "KrymiNoir, czyli historia pewnej wieży". Premiera dzisiaj po 22-ej.
Gosia i Paweł bohaterowie reportażu
Gosia i Paweł bohaterowie reportażu
Gosia i Paweł są małżeństwem z długim stażem, ale zawsze słyszeli, że związki takich jak oni są ryzykowne. To jak chodzenie po polu minowym, nigdy nie wiadomo kiedy dojdzie do wybuchu. Każde z nich miało za sobą trudne doświadczenia związane z chorobą alkoholową. Kiedy już nie dawali rady, zwrócili się do Boga. Dziś z perspektywy czasu Paweł Sumera twierdzi, że to był ten kluczowy moment, który odmienił wszystko. Wielką rolę w ich życiu odgrywa Wspólnota św. Jakuba. Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Wyjść z matni, z betoniary", w którym opowiedzą swoją historię.
Po reportażu rozmowa z Pawłem Sumerą, moderatorem Grupy "Galeria Ocalonych" programu TVP i Jarosławem Wypyszyńskim socjologiem, członkiem Stowarzyszenia "Ocaleni".
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie
Uczestnicy rozmowy na temat działalności Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie
Uczestnicy rozmowy na temat działalności Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie
Choć nie pochodzą z Mazowsza czy gór, ukochali taniec i śpiew z tamtych regionów. Gromadzą w swoim zespole i młodych i starszych. A zaczęło się tak... Proszę posłuchać, jak o początkach Szczecinian opowiadają: Grażyna i Kazimierz Ott, Ewa Ott-Kamińska i Krzysztof Kamiński oraz Radosław Ott. Choć, jak o sobie mówią, są wielką, bo dwustu pięćdziesięcioosobową rodziną, to ciągle rozwojową. Dwa lata temu obchodzili swoje 18-te urodziny i co warto podkreślić ciągle zachowują młodzieńczą fantazję i potrzebę dzielenia się z publicznością miłością do polskiego folkloru.
"Osiemnastka Szczecinian" - to tytuł reportażu Małgorzaty Frymus, w realizacji dźwiękowej Marcina Mazurkiewicza. Po reportażu rozmowa z Ewą Ott-Kamińską, Krzysztofem Kamińskim i Łukaszem Neterem.
fot. www PR Kraków
fot. www PR Kraków
Spotkali się w pociągu, sprzedano im "bilet z rowerem". Ona to Anita Cwynar z Kanady, on to prof. Hubert Chudzio Dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego. Kiedy zaczęli rozmawiać, jeszcze nie wiedzieli jak wiele ich łączy. Pani Anita osiem lat temu znalazła w internecie zdjęcie grobu swojej ciotki Wiktorii. Mogiłę w Afryce odnowili krakowscy studenci pod kierunkiem prof. Chudzio. Pan Hubert pracował nad książką "Zmarli Polacy w drodze do Ojczyzny" w której znalazł się list wysłany do niego przez "Anitę z Toronto", która teraz siedziała obok niego w pociągu relacji Warszawa - Kraków.
To opowieść o długim cieniu, jaki historia rzuca na życie współczesnych. Ojciec pani Anety - Sybirak, żołnierz generała Andersa, o swojej przeszłości opowiedział córce w dniu jej 21. urodzin. Postanowiła sama poznać historię rodziny. Po śmierci ojca rozpoczęła poszukiwania w archiwach. To zmieniło jej życie. Dziś mieszka w Krakowie i jest wolontariuszką Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego. Jako geneaolog-amator pomaga dzieciom Sybiraków odnaleźć ślady rodziny. Choć urodzili się w Kanadzie, Australii czy Stanach Zjednoczonych - szukają korzeni, aby lepiej zrozumieć kim są i skąd pochodzą.
Reportaż Ewy Szkurłat "Bilet z rowerem", zapraszamy
1234567