FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA
Ciocia Monika z aparatem fotograficznym i Iskierki
Ciocia Monika z aparatem fotograficznym i Iskierki
Wystawa - Przyjaciele nie liczą chromosomów
Wystawa - Przyjaciele nie liczą chromosomów
Ciocia Monika – tak ją nazywają młodzi przyjaciele z Koła Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” TPD. Spotykają się od kilku lat na sesjach fotograficznych, których plonem są liczne wystawy pokazujące nam świat osób z Zespołem Downa. Koło świętuje swoje 20-lecie. Nic więc dziwnego, że Monika Libera, ceniona fotografka została poproszona o przygotowanie zdjęć na jubileuszową wystawę fotograficzną, która już w najbliższy piątek zostanie otwarta w Galerii Prezydenckiej w szczecińskim urzędzie miasta. Sesja fotograficzna była okazją do pokazania wyjątkowej relacji pomiędzy iskierkowymi rodzinami, a fotografką Moniką Liberą. Zapraszamy państwa dzisiaj po godz. 19-ej do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego „Ciocia Monika z aparatem fotograficznym”.
Otwarcie Starej Rzeźni na Łasztowni. W środku, z mikrofonem - Pani Laura Hołowacz, bohaterka reportażu, pierwsza z prawej - Katarzyna Wolnik-Sayna, autorka.
Zdjęcie ze strony Moja Łasztownia
Otwarcie Starej Rzeźni na Łasztowni. W środku, z mikrofonem - Pani Laura Hołowacz, bohaterka reportażu, pierwsza z prawej - Katarzyna Wolnik-Sayna, autorka. Zdjęcie ze strony Moja Łasztownia
Ponoć każde marzenie jest nam dane wraz z siłą potrzebną do jego spełnienia. Coś w tym jest, kiedy patrzy się na Laurę Hołowacz, dzięki której niemal dokładnie 10 lat temu pojawiło się ciekawe miejsce spotkań w Szczecinie. 13 lat temu pani Laura kupiła popadający w ruinę obiekt – XIX-wieczną oborę, należącą do kompleksu tzw. starej rzeźni. 20 marca 2015 roku odbyło się uroczyste otwarcie budynku na Łasztowni.
"Fanaberie Pani Laury" - to tytuł reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny właśnie z 2015 roku.

A co "Stara Rzeźnia" zmieniła w życiu bohaterki? Po 10 latach spróbujemy podsumować ten czas. Agata Rokicka, zapraszam.
Posłuchaj reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Laurą Hołowacz - prezeską firmy CSL, która stworzyła i prowadzi Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
W poniedziałkowej Fonosferze kolejny odcinek audiobooka "Beksa". Powieść Marcina Grzelaka czyta Mikołaj Krawczyk. Można jej słuchać od poniedziałku do piątku po 11 i w poniedziałki po 19.
Tydzień temu "Beksy" można było też posłuchać w całości w formie słuchowiska. Adaptację przygotowała Magdalena Wleklik.
Premiera słuchowiska odbyła się jednocześnie na antenie radiowej i w naszym Studiu Koncertowym S1. W czasie spotkania rozmawialiśmy też z twórcami słuchowiska. Relacja z tego spotkania w poniedziałek po 19.
Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Odcinek 5 Szach się uśmiecha (Autorem grafiki jest Damian Makowski) | W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 5. "Szach się uśmiecha"
Odcinek 5 Szach się uśmiecha (Autorem grafiki jest Damian Makowski) | W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 5. "Szach się uśmiecha"
Po przeprowadzeniu kilkunastu wywiadów Martyna Wojtkowska zapisuje w notesie z podróży: "W tych rozmowach jest tyle śmierci, że przestaje mnie ona wzruszać". Bohaterowie audioserialu podczas tułaczki do Nowej Zelandii przywykli do tego, że ktoś umiera. Widzieli ciała porzucane w szczerym polu. Rozstawali się z bliskimi w nienazwanych miejscach. Jak oswoić takie uczucia? Jak z nimi żyć, zakładać rodziny i wychowywać dzieci?

"W Nowej Zelandii zaczyna się dzień" to poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie w Nowej Zelandii po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR. Doświadczyły tam głodu, zimna, strachu i śmierci rodziców. Dzieci z Pahiatua to grupa 733 polskich sierot, które po kilkuletniej tułaczce przez ZSRR, Persję i Indie trafiły do Nowej Zelandii. W sensie formalnym dzieci z Pahiatua zostały pierwszymi uchodźcami w tym państwie. Ówczesny rząd w Wellingtonie pokrył koszty utrzymania polskich uchodźców i zorganizował dla nich obóz-osiedle w pobliżu miasteczka Pahiatua. Miejsce szybko zostało nazwane małą Polską, a geograficzny koniec świata stał się dla polskich dzieci nowym początkiem. Większość z nich nie wróciła do rodzinnego kraju.

Kolejny odcinek audioserialu, dziś po godzinie 19.
Fot. archiwum prywatne
Fot. archiwum prywatne
"To jest kobieta, co wie, czego chce..." - jak śpiewają w przedwojennej piosence. Wymyśliła sobie siebie, ma plan i skrupulatnie go realizuje.
"Kiedy tak się utożsamiasz z tym, co robisz, to beza przestaje być dla ciebie ciastem, staje się całym Twoim życiem " - śmieje się Hania, młoda, wesoła i szalenie kreatywna dziewczyna. która konsekwentnie realizuje swoje marzenia.

Będzie słodko, ale bez cukrowania. Przypomnimy dziś reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Beza pełna przygód", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej. Potem - smaczna rozmowa o zawodzie cukiernika i słodkich specjalnościach różnych regionów Polski. Agata Rokicka, zapraszam dziś po 19.
Posłuchaj reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Hanią Bezą - cukierniczką, autorką przewodnika "Słodka Polska", bohaterką reportażu "Beza pełna przygód".
Wiesława Markiewicz i Andrzej Tomczak. Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Wiesława Markiewicz i Andrzej Tomczak. Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Obraz Wiesławy Markiewicz. Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Obraz Wiesławy Markiewicz. Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Spotkanie z Wiesławą Markiewicz w Inkubatorze Kultury w Szczecinie. Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Spotkanie z Wiesławą Markiewicz w Inkubatorze Kultury w Szczecinie. Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Najbardziej ze wszystkiego lubi malować. Godziny spędzone w pracowni przed sztalugą to setki obrazów i tysiące szkiców. Każdy obraz to nowa przygoda, zatrzymane wspomnienie albo przeżyta chwila. Maluje najchętniej pejzaże, w których zamyka swoje rozdygotane emocje. Wiesława Markiewicz, malarka i nauczycielka akademicka wpuściła do pracowni Małgorzatę Frymus i opowiedziała jej o swoim Edenie.

"Prostą drogą do sztuki" - tak swój reportaż zatytułowała Małgorzata Frymus. Realizacja dźwiękowa - Małgorzata Furga.

Po reportażu rozmowa z gośćmi:
prof. Andrzejem Tomczakiem - artystą plastykiem oraz Pawłem i Michałem Kulik - autorami filmu dokumentalnego o Wiesławie Markiewicz "Do mnie wciąż przylatują ptaki".

Posłuchaj reportażu Małgorzaty Frymus
Posłuchaj rozmowy Anny Kolmer z prof. Andrzejem Tomczakiem - artystą plastykiem oraz z Pawłem i Michałem Kulik - autorami filmu dokumentalnego o Wiesławie Markiewicz "Do mnie wciąż przylatują ptaki".
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
Po 19 zapraszamy na premierę słuchowiska "Beksa". To historia, którą na podstawie powieści Marcina Grzelaka stworzyła Magdalena Wleklik. Słuchowisko usłyszycie jednocześnie na antenie Radia Szczecin i w Studiu Koncertowym S1.

"Beksa" to Szczecin lat 90. XX wieku i początku lat dwutysięcznych. Bohaterami opowieści są kobiety mafii i mężczyźni zamieszani w handel młodymi dziewczynami. To ludzie poobijani przez los, którzy próbują się wyplątać z niebezpiecznych mafijnych macek.

W radiowej wersji tej opowieści usłyszycie aktorów trzech szczecińskich teatrów: Polskiego, Współczesnego i Pleciugi.

Wystąpią: Olga Adamska, Marta Uszko, Marta Łągiewka, Konrad Pawicki i Damian Sienkiewicz oraz w rolach głównych: Mikołaj Matczak i Adam Dzieciniak.
W wiele postaci wcielili się też dziennikarze i pracownicy Radia Szczecin: Paulina Zaremba, Elżbieta Bielecka, Julia Nowicka, Katarzyna Krzywiec, Agnieszka Toczek, Adrianna Kałuża oraz Mateusz Rzepecki, Adam Wosik, Sebastian Wierciak, Andrzej Banasiak, Kamil Flaszak, Michał Król, Robert Stachnik, Kacper Narodzonek, Jarosław Uchroński i Wojciech Ochrymiuk.

W roli psa Palucha - Płotka i Colson.

Słuchowisko "Beksa" w poniedziałek, po 19. Scenariusz i reżyseria: Magdalena Wleklik, realizacja dźwięku: Krzysztof Skonieczny, grafika i wideo: Wojciech Ochrymiuk, pomysł i produkcja: Joanna Skonieczna.

W Radiu Szczecin, jeszcze przez kilka tygodni także audiobook na podstawie powieści Marcina Grzelaka. "Beksy", którą czyta Mikołaj Krawczyk - możecie słuchać od poniedzialku do piątku po godzinie 11-tej.
Katarzyna Wielgosz właścicielka firmy Grafa
Katarzyna Wielgosz właścicielka firmy Grafa
Katarzyna Wielgosz i Andrzej Smoliński – praca z dokumentami firmy
Katarzyna Wielgosz i Andrzej Smoliński – praca z dokumentami firmy
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy
Kilka lat temu Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość wraz z kilkoma partnerami zrealizowało projekt zatytułowany „Włączanie wyłączonych”, który miał wspomóc osoby niepełnosprawne w aktywnym powrocie na rynek pracy oraz zachęcenie ich do założenia własnych firm. Jedną z uczestniczek tego projektu była mieszkanka Szczecina, pani Katarzyna Wielgosz. Dzięki otrzymanemu wsparciu założyła firmę graficzną, ale również jako osoba z wadą słuchu, mogła zakupić sprzęt ułatwiający jej komunikowanie się z potencjalnymi klientami. O tym przedsięwzięciu opowiadał reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany "GRAFA – pierwsza firma pani Kasi", który przypomnimy dzisiaj po godz.19-ej. Po reportażu porozmawiamy o nowym działaniu Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość i Fundacji Promocja Zdrowia, dotyczącym szeroko rozumianej dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób o specjalnych potrzebach. Gośćmi Fonosfery są dzisiaj Romana Krzewicka ze Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość i Anna Okupińska prezeska Fundacji Promocja Zdrowia.
Groby ppłk. Stanisława Kasznicy ps. „Maszkowski” i por. Tadeusza Pelaka ps. „Junak” w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Fot. Mateusz Opasiński
Groby ppłk. Stanisława Kasznicy ps. „Maszkowski” i por. Tadeusza Pelaka ps. „Junak” w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Fot. Mateusz Opasiński
Stanisław Kasznica był ostatnim Komendantem Głównym Narodowych Sił Zbrojnych.
W sierpniu 1944 roku, w czasie Powstania Warszawskiego, był w stolicy na Ochocie. Po upadku dzielnicy, wyszedł z miasta z ludnością cywilną i przedostał się do Częstochowy.

Po wojnie, w 1947 roku, aresztowany za swoją działalność przez SB. Skazany na karę śmierci, zamordowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w warszawskim więzieniu na Mokotowie. Ostatniego komendanta NSZ, pochowano w mundurze Wehrmachtu. Znajdował się wśród 117 osób - ofiar represji komunistycznych - wydobytych w 2012 roku w czasie prowadzonych przez IPN ekshumacji na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach. W latach 1948-1956 komuniści chowali tam członków podziemia zamordowanych przez UB. Jago szczątki zidentyfikowano w lutym 2013 roku.

Przypomnimy dziś słuchowisko "Umarli abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica". Autorem audycji jest Sylwester Woroniecki, a realizatorem dźwięku - Aleksandra Mazur-Woroniecka.
Posłuchaj słuchowiska Sylwestra Woronieckiego
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z prof. Andrzejem Ossowskim - genetykiem, kryminalistykiem i antropologiem sądowym (Katedra Medycyny Sądowej PUM w Szczecinie), koordynatorem projektu Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów.
Mikołaj Matczak, fot. Wojciech Ochrymiuk
Mikołaj Matczak, fot. Wojciech Ochrymiuk
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Mikołajem Matczakiem
Już za tydzień premiera słuchowiska na podstawie "Beksy" Marcina Grzelaka. Usłyszycie w nim wielu znanych szczecińskich aktorów: Adama Dzieciniaka, Olgę Adamską, Martę Łągiewkę, Konrada Pawickiego, Martę Uszko-Tychulską, Damiana Sienkiewicza oraz głosy znane z anteny Radia Szczecin.
Premiera w Studiu S1 i na naszej antenie, 10 marca w Dniu Mężczyzn, po godzinie 19. Adaptację tekstu przygotowała Magdalena Wleklik, a realizacją dźwięku zajął się Krzysztof Skonieczny.
"Beksa" to opowieść o szczecińskich gangsterach, którzy próbują uporać się ze swoją przeszłością i przyszłością.
Cały czas w Radiu Szczecin możecie też słuchać audiobooka na podstawie tej książki, którą czyta Mikołaj Krawczyk.
W poniedzialek po 19, kolejny odcinek audiobooka oraz rozmowa z odtwórcą głównej roli w słuchowisku. W tę rolę, rolę Irka wcieli się Mikołaj Matczak. Aktora znacie m.in z takich produkcji jak: The Office PL, Braty czy Utrata równowagi (w kinach od maja tego roku). W tym roku na ekrany wejdą kolejne filmy z udziałem młodego aktora, m.in Seks dla opornych.
1234567