FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
Marek Stelar, Przemysław Kowalewski i Leszek Herman piszą razem z Radiem Szczecin komedię kryminalną "Pogodny na tropie". Książka i audiobook nie powstaną jednak bez Słuchaczek i Słuchaczy. To na Wasze sugestie i pomysły na ciąg dalszy historii czekamy co tydzień.

Fragment audiobooka, w którym pada pytanie o przyszłość akcji i losów bohaterów na naszej antenie - w każdą środę po godzinie 11:00 lub na radioszczecin.pl/pogodny. Na Wasze odpowiedzi czekamy jeszcze dziś.

W tym tygodniu pytanie brzmi: Kim jest tajemniczy Rytych?

Zwycięzca otrzyma nagrodę od Radia Szczecin, a w tym premierową książkę autora. Teraz to "Czarna wdowa" Marka Stelara, oczywiście z autografem pisarza. Oficjalny dzień premiery 25 września, natomiast finalista będzie mógł ją przeczytać zdecydowanie wcześniej!

Całą historię "Pogodnego na tropie" przypomnimy dziś w Fonosferze po 19. Gościem audycji będzie pierwszy z autorów Marek Stelar. Porozmawiamy po książce, którą właśnie pisze dla Radia Szczecin oraz "Czarnej wdowie" o "Ptaszniku".

"Pogodny na tropie" w Radiu Szczecin od poniedziałku do środy po godzinie 11 oraz w czwartki po 19.

Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Goście Fonosfery - Sylwia Mecha, Monika Niklas i Beata Błaszyńska
Goście Fonosfery - Sylwia Mecha, Monika Niklas i Beata Błaszyńska
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy
Trzy panie, mamy dzieci z niepełnosprawnościami postanowiły pomóc sobie oraz innym rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Sylwia Mecha, Beata Błaszyńska i Monika Niklas założyły organizację - Fundację „Idę Dalej”. Jej misją jest wsparcie rodzin dotkniętych niepełnosprawnością. Opiekunowie osób niepełnosprawnych, zwłaszcza zaliczający się do grupy bliskiej rodziny, stoją w obliczu zmiany, polegającej często rezygnacji z własnych planów, pracy, modyfikacji własnego życia na rzecz opieki. Jest to zwykle całodobowa zajęcie, wymagające ograniczenia przestrzeni życiowej do domu chorego, asystowanie niemal przy wszystkich czynnościach osoby będącej pod opieką. Pojawiają się problemy finansowe, ograniczone zostają relacje towarzyskie, następuje ograniczenie lub całkowite zerwanie kontaktów ze znajomymi i pozostałymi członkami rodziny. Pojawia się również uczucie osamotnienia w opiece, spowodowane problemami w uzyskaniu pomocy od innych. Przypomnimy dzisiaj po godz. 19-ej reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany „Idziemy dalej”.
Po reportażu rozmawiać będziemy o nowych projektach Fundacji, których odbiorcami będą rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.
Filip Lipski skrzypek i Emanuel Salvador podczas prezentacji Stradivariusa. Fot. Małgorzata Frymus
Filip Lipski skrzypek i Emanuel Salvador podczas prezentacji Stradivariusa. Fot. Małgorzata Frymus
Jego droga do Polski prowadziła wieloma ścieżkami.
To byli znajomi muzycy z Polski, potem koncerty w Polsce. Na studiach w Anglii zajmował się twórczością Karola Szymanowskiego.

Polska ciągle gdzieś w Jego życiu była obecna. Aż ktoś polecił go Baltic Neopolis Orchestrze. Miał to być kolejny koncert w Polsce. Stał się koncertem życia.
Emanuel Salwador najsłynniejszy Portugalczyk ze Szczecina porzucił swoje dotychczasowe, wygodne i dostatnie życie dla nieznanej i ale fascynującej drogi w Polsce.

Tu poznał swoją żonę Emilię Goch i razem z nią prowadzi od niemal 10 lat Baltic Neopolis Orchestrę pełniąc rolę osoby odpowiedzialnej za artystyczną stronę zespołu.

Zapraszam do wysłuchania reportażu Małgorzaty Frymus w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai "Portugalczyk ze Szczecina".
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik
fot. Robert Stachnik, od lewej: Przemysław Kowalewski, Leszek Herman, Joanna Skonieczna, Marek Stelar
fot. Robert Stachnik, od lewej: Przemysław Kowalewski, Leszek Herman, Joanna Skonieczna, Marek Stelar
fot. Janusz Wilczyński
fot. Janusz Wilczyński
"Pewnego razu w Szczecinie. Wydarzyło się w księgarniach kameralnych"
W poniedziałkowej Fonosferze opowiemy o naszym nowym audiobooku "Pogodny na tropie", który, razem ze naszymi słuchaczami, napiszą: Marek Stelar, Leszek Herman i Przemysław Kowalewski.
Porozmawiamy też o zbiorze opowiadań szczecińskich autorów "Pewnego razu w Szczecinie. Wydarzyło się w księgarniach kameralnych". Oprócz wspomnianej wcześniej trójki autorów, są tam też opowieści 11 innych twórców.
Nasze studio odwiedzą dziś: Inga Iwasiów, Marcin Grzelak, Michał Dłużak oraz właścicielki księgarń Monika Szymanik i Marzena Łopatkiewicz.
Zapraszam po 19, Joanna Skonieczna
fot. archiwum prywatne bohaterek repotażu | "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer
fot. archiwum prywatne bohaterek repotażu | "Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer
fot.Wydawnictwo Marginesy
fot.Wydawnictwo Marginesy
"Galeria - Zakład Żeństwo" - reportaż Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, gość: Borysław Czyżak, autor książki "Kolekcja. Opowieści o sztuce współczesnej"
Czwartkowa Fonosfera to spotkanie ze sztuką nowoczesną. Zaczniemy od reportażu, którego bohaterki połączyła sztuka. Ola jest graficzką i artystką konceptualną, Inez malarką, performerką i projektantką. Ich przestrzeń pod nazwą Galeria –Zakład Żeństwo jest miejscem otwartym dla każdego i wspierającym młodych artystów. Działa w samym centrum Szczecina przy ul.Żółkiewskiego. Artystki mają do dyspozycji 123m2 starej piekarni, z czego większość to wyłożona kaflami piwnica. Jak bohaterkom naszego dzisiejszego reportażu udało się stworzyć takie miejsce? Czym jest dla nich sztuka?
Przypomnieliśmy reportaż Anny Kolmer „Galeria-Zakład Żeństwo", opowieść zrealizowała dźwiękowo Aleksandra Mazur - Woroniecka.
Po reportażu jak zawsze rozmowa, tym razem gościem był Borysław Czyżak, autor książki "Kolekcja. Opowieści o sztuce współczesnej". Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej Brzask, fot. z archiwum organizatora
Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej Brzask, fot. z archiwum organizatora
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Od 10 lat w Szczecinie odbywa się Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej „Brzask”. Organizują ten festiwal harcerze, zuchy i instruktorzy Hufca Szczecin ZHP, pod bacznym okiem Agnieszki Woś. Stare i nowe piosenki harcerskie wybrzmiewają ze sceny, a zebrana publiczność ma okazję do spędzenia czasu w gronie przyjaciół. Na towarzyszących festiwalowi warsztatach można doskonalić swoje umiejętności wokalno -muzyczne i przede wszystkim razem pośpiewać. Pomysłodawcy tej imprezy chcieli przywrócić tradycję wspólnego śpiewania piosenki harcerskiej. Przypomnimy dzisiaj państwu po godz. 19-ej reportaż Anny Kolmer zatytułowany „Festiwalowa przygoda” w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej, który opowiada o tym niezwykłym przedsięwzięciu.
Gośćmi Fonosfery byli dzisiaj podharcmistrzyni Hanna Lepieszkiewicz i podharcmistrz Paweł Woś.
fot. fb Książnica Pomorska
fot. fb Książnica Pomorska
Fot. Łukasz Rabikowski [Archiwum Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Rabikowski [Archiwum Radio Szczecin]
"Wielki powrót kota" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, rozmówcy: Maria Łopuch, dr Wojciech Łopuch, Ryszard Kotla
Mądrość, upór i odwaga. Czy nie takimi cechami powinien charakteryzować się prawdziwy bohater? A my lubimy bohaterów, którzy pozwalają nam przetrwać chwile zwątpień. Czy ten osobnik podoła zadaniu?
Żeglarstwo to taka przestrzeń, która - zanim stanie się pasją - okupiona jest wieloma chwilami zwątpień, pracą i pokorą wobec żywiołu. Jak dzisiaj zachęcać do trudnej sztuki żeglowania? Jak opowiadać o żeglarskim Szczecinie?
W Fonosferze przypomnimy dziś reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Wielki powrót kota".
Po reportażu rozmowa o najnowszych wydawnictwach marynistycznych Stowarzyszenia Towarzystwo Kultury. Spotkanie z autorami już w czwartek, 5 września, w Książnicy Pomorskiej o godzinie 17.
Zapraszam, Joanna Skonieczna
Monika Szwaja, pisarka, autorka "Dziewic do boju!" w akcji. Fot. ze zbiorów rodzinnych
Monika Szwaja, pisarka, autorka "Dziewic do boju!" w akcji. Fot. ze zbiorów rodzinnych
Dobiega końca spotkanie z Aliną, resztą Dziewic oraz innymi bohaterami książki do posłuchania w Radiu Szczecin. Finał perypetii powieściowych postaci pięknie splata się z finałem The Tall Ships Races, który wydarzył się w 2007 roku w Szczecinie.

Autorka "Dziewic..." uwielbiała takie wydarzenia, a jako dziennikarka telewizyjna umiała też je pokazywać. Z przyjaciółmi Moniki Szwai: Krystyną Kajewską - kiedyś producentką, kierownikiem produkcji oraz Rafałem Sorym - realizatorem telewizyjnym, pierwowzorem Maćka Kochańskiego z książek o telewizji, rozmawia Agata Rokicka. Ale najpierw - ostatnia część "Dziewic do boju!".
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z przyjaciółmi Moniki Szwai: Krystyną Kajewską - kiedyś producentką, kierownikiem produkcji oraz Rafałem Sorym - realizatorem telewizyjnym, pierwowzorem Maćka Kochańskiego z książek o telewizji.
fot. Katarzyna Wolnik-Sayna
fot. Katarzyna Wolnik-Sayna
"Nie bój się być piękną" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Mówią: nie szata zdobi człowieka. Ale jest też powiedzenie: jak cię widzą, tak cię piszą. Która kobieta nie chciałaby choć raz wyglądać jak z okładki żurnala? Makijażystka, Agnieszka Noska prowadzi warsztaty i tworzy metamorfozy. Dzięki nim kobiety w dojrzałym wieku mogą zobaczyć, jakie są piękne. Ale przecież nie chodzi tylko o wygląd. To prawdziwa terapia dla Pań. Bo pewność siebie zostaje na długo.
"Nie bój się być piękną" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny, w realizacji Wawrzyńca Szwai - przypomnimy dziś po 21
Fot. Joanna Skonieczna
Fot. Joanna Skonieczna
"Beza pełna przygód" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
"To jest kobieta co wie czego chce..." - jak śpiewają w przedwojennej piosence. Wymyśliła sobie siebie, ma plan i skrupulatnie go realizuje.
"Kiedy tak się utożsamiasz z tym co robisz, to beza przestaje być dla ciebie ciastem tylko całym Twoim życiem " śmieje się Hanka. Młoda, wesoła i szalenie kreatywna dziewczyna. która konsekwentnie realizuje swoje marzenia.
Jedno z nich, książka kulinarna o polskich słodyczach właśnie powoli nabiera rumieńców.
Reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Beza pełna przygód", w realizacji Aleksandry Mazur-Woronieckiej, dziś po 21.
1234567