FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA
Kadr z filmu "Lekcja miłości".
Kadr z filmu "Lekcja miłości".
Trwa festiwal Senior Movie. To niezwykła impreza, prezentacja filmów - jak mówi Krzysztof Kuźnicki, pomysłodawca i organizator festiwalu - młodych twórców po sześćdziesiątce. Jest też skierowana do twórców w każdym wieku, ale poruszających w swoich filmach szeroko pojętą tematykę senioralną i międzypokoleniową. Na Festiwal składa się Konkurs Główny, Konkurs Senior Topic oraz wydarzenia towarzyszące - dyskusje, wykłady dotyczące sztuki filmowej, prezentacje profesjonalnych wartościowych produkcji filmowych, spotkania z zaproszonymi gośćmi ze świata filmowego, koncerty i wystawy. Dziś w "Fonosferze" zaprosimy na to wydarzenie. Ale najpierw reportaż...
Kiedy idzie ulicą, wzbudza zainteresowanie. Wśród podobnie ubranych, podobnie wyglądających ludzi, wyróżnia się - jest jak kolorowy ptak. Jola jest sobą i jest szczęśliwa, wreszcie szczęśliwa. Od kiedy została bohaterką obsypanego nagrodami filmu "Lekcja miłości", zrealizowanego przez Małgorzatę Goliszewską i Katarzynę Mateję, poczuła, że ma misję do wypełnienia. O swoim szczęściu i nieszczęściu opowiada, by pomagać innym, jak jej mama.
Jola pochodzi ze Szczecina i po wielu życiowych perypetiach wróciła do tego miasta - teraz już na dłużej. Podkielecka wieś, włoska prowincja - to miejsca, gdzie spędziła kilkadziesiąt lat. Dzisiaj kocha, śpiewa, smakuje życie. "Smak życia" - to tytuł reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny z 2020 roku. Wykorzystano w nim fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu "Lekcja miłości".
fot. Marek Synowiecki
fot. Marek Synowiecki
Jolanta Aniszewska z gośćmi Książnicy Stargardzkiej, zainteresowanymi projektem "Pamięć Miasta" | "Ta pamięć jak kamień przetrwa" - reportaż Małgorzaty Furgi
Jolanta Aniszewska z gośćmi Książnicy Stargardzkiej, zainteresowanymi projektem "Pamięć Miasta" | "Ta pamięć jak kamień przetrwa" - reportaż Małgorzaty Furgi
Trwał trzy lata i kosztował 11 milionów złotych. Zakończył się remont Książnicy Stargardzkiej. Otwarcie zaplanowano na najbliższy piątek.
Placówka przeszła kompleksową modernizację, udało się przywrócić historyczny wygląd fasady budynku oraz unowocześnić wnętrza. Powstała też m.in. pracownia kreatywności.
W nowych pomieszczeniach znalazło się także miejsce na zabytkowy neon z dawnej stargardzkiej księgarni.
Książnica, to miejsce bardzo ważne dla mieszkańców Stargardu. Jest ono jednak nie tylko biblioteką i czytelnią, znane jest także ze swoich innowacyjnych działań związanych z historią miasta nad Iną.
Kilka lat temu przygotowano tam wystawę związaną z przedwojennymi, żydowskimi mieszkańcami. Powstał też podcast „Pamięć Miasta” autorstwa Jolanty Aniszewskiej, który prezentowano w mediach społecznościowych Książnicy.
Dzisiaj po 22-ej przypomnimy reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany "Ta pamięć jak kamień przetrwa", który opowiada o tym wydarzeniu.
Po nim porozmawiamy o zmianach jakie czekają Książnicę Stargardzką, naszym gościem będzie dyrektor tej niezwykłej biblioteki, Jolanta Aniszewska.
Trening Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Wołczkowo na terenie byłej fabryki Wiskord. Fot. Barbara Patlewicz. | "Bez porażki" - reportaż Agaty Rokickiej
Trening Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Wołczkowo na terenie byłej fabryki Wiskord. Fot. Barbara Patlewicz. | "Bez porażki" - reportaż Agaty Rokickiej
Pielęgniarka, policjant, nauczyciel, budowlaniec, prawnik, lekarz, programista, kierowca zawodowy, funkcjonariusz Straży Granicznej, przedstawiciel handlowy... Co łączy tych ludzi? Co najmniej dwie sprawy: miłość do psów i niecodzienna pasja: ratowanie ludzi.
Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Wołczkowo to zespół, który wspomaga pracę policji oraz innych służb na terenie całego województwa zachodniopomorskiego. Bo jak twierdzą: "dobrze wyszkolony pies w terenie potrafi zastąpić pracę wielu ludzi, a na gruzach okazać się szybszym i skuteczniejszym od urządzeń lokalizacyjnych." Spotykają się regularnie, by ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. By - gdy zajdzie potrzeba - być świetnie przygotowanym do akcji. By wiedzieć, że zrobiło się wszystko, co było możliwe...
Przypomnimy dziś reportaż Agaty Rokickiej "Bez porażki". Reportaż w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai.
Zapraszamy po godzinie 22.

W reportażu występują: Joanna Szumer - koordynator główny Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Wołczkowo oraz członkowie zespołu - Zofia Piwowarska, Marta Abrahamowicz, Kamila Stoma-Mirzwińska, Justyna Suszek, Dorota Olszewska, Paweł Suszek i Paweł Wężowski, a także psy ratownicze: Kezan, Zara, Gandalf, Django, Shelby oraz Bentley.
Dzieci z Korytowa
Dzieci z Korytowa
Korytowo na ludowo
Korytowo na ludowo
Czy muzyka ludowa może zainteresować młodego człowieka? Może. Szczególnie wtedy, kiedy staje się sposobem na życie. W Korytowie niedaleko Choszczna nauczyciele ze Szkoły Podstawowej postanowili nauczyć dzieci piosenek ludowych. O pomoc poprosili panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Efekt? Nagrana płyta, warsztaty kulinarne i rękodzielnicze oraz ...przyjaźnie najstarszych i najmłodszych mieszkańców Korytowa. Dzisiaj po 22-ej przypomnimy reportaż Anny Kolmer zatytułowany „Korytowo na ludowo”, po którym rozmawiać będziemy o działaniach związanych w ekonomią społeczną na wsi.
mat. Stowarzyszenie Carpe diem | "Ogród " - reportaż Anny Kolmer
mat. Stowarzyszenie Carpe diem | "Ogród " - reportaż Anny Kolmer
Angielskie, francuskie, przyjazne lub pozornie niezadbane - przydomowe ogrody mogą być bardzo różne. Prywatni właściciele niezbyt często mogą się jednak pochwalić tym co udało im się stworzyć. Nieco inaczej jest w podszczecińskiej gminie Dobra, od trzech lat Stowarzyszenie Carpe diem organizuje tam  - weekend otwartych ogrodów. Można zwiedzać prywatne ogrody mieszkańców Mierzyna, Dołuj, Stolca, Dobrej, Buku, Rzędzin i Wołczkowa.
Założycielka i przewodnicząca Stowarzyszenia Iza Dryjańska nie kryje, że zainspirowały ją londyńskie Open Garden Squares Weekend i Chelsea Fringe Festival. W najbliższy weekend stowarzyszenie organizuje kolejną imprezę, Szlakiem Ekokultury. O tym co będzie się działo porozmawiamy w magazynie Fonosfera. Zapraszam, Joanna Skonieczna
Po godzinie 22 przypomnimy też Anny Kolmer „Ogród” w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.
Niemierzyńska 17 - Szkoła z przyszłością
Niemierzyńska 17 - Szkoła z przyszłością
Niemierzyńska 17 w Szczecinie to adres Technikum Technologii Cyfrowych. Szkoła powstała kilka lat temu, w miejscu byłego gimnazjum nr 6. Grono nauczycielskie tej placówki postanowiło zawalczyć o swoją szkołę, o swoje miejsca pracy i miejsce nowoczesnej edukacji młodzieży. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, stworzyli szkołę, która przygotowuje do pracy osoby kompetentne, myślące logicznie i algorytmicznie, z dobrymi podstawami matematyki i fizyki oraz języków obcych. Kształci specjalistów IT, którzy są obecnie najbardziej poszukiwaną przez pracodawców i najlepiej zarabiającą grupą zawodową. Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Niemierzyńska 17", który opowiada o początkach szkoły. Emisja dzisiaj po 22-ej.

Dodajmy, że już dzisiaj tj. 13 września uczniowie Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie – Niemierzyńska 17; wezmą udział w lekcji inauguracyjnej IT Fitness Testu, który jest ogólnopolskim sprawdzianem kompetencji cyfrowych. Dzięki niemu uczniowie poznają swoją rzeczywistą znajomość takich zagadnień jak media społecznościowe, cyberbezpieczeństwo, czy rozwiązywanie złożonych problemów informatycznych. Test kierowany jest do wszystkich uczniów i nauczycieli szkół podstawowych oraz średnich. W Polsce odbywa się po raz drugi, a czas na wzięcie udziału w przedsięwzięciu przewidziany jest do końca października. Organizatorem sprawdzianu jest Związek Cyfrowa Polska, w Szczecinie Fundacja Szczecin_Lab.
Uczniowie Technikum Technologii Cyfrowych rozwiązują IT Fitness Test, fot.Fundacja Szczecin_Lab
Uczniowie Technikum Technologii Cyfrowych rozwiązują IT Fitness Test, fot.Fundacja Szczecin_Lab
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Gośćmi Fonosfery są dzisiaj Michał Kanownik prezes Związku Cyfrowa Polska, Monika Grzesiuk Project Manager w Fundacji Szczecin_Lab.
Zawalczyć o Hanię - terapia w Ośrodku "Koniczynka"
Zawalczyć o Hanię - terapia w Ośrodku "Koniczynka"
Dużo się mówi o adopcji dzieci zdrowych, ale o niepełnosprawnych prawie wcale. Kandydaci na rodziny zastępcze i na rodziny adopcyjne mają obawy przed takim przysposobieniem. Bohaterka reportażu Małgorzaty Furgi, wręcz przeciwnie. Cała rodzina, a więc mama, tata i biologiczne dzieci, podjęła decyzję o adopcji najpierw niepełnosprawnego chłopca, a następnie dziewczynki. Hani, bo o niej mowa, nikt nie chciał. Kiedy o niej usłyszeli, pomyśleli - jeśli nie my, to kto? Dzisiaj Hania ma kochającą rodzinę. Okazuje się, że poza miłością dziewczynka potrzebowała specjalistycznej opieki i rehabilitacji. Znalazła ją w Ośrodku „Koniczynka” prowadzonym przez Fundację Promocja Zdrowia. "Zawalczyć o Hanię" to tytuł reportażu Małgorzaty Furgi, który przypomnimy dzisiaj po 22-ej.
fot.umieszczona w książce Piotra Gacka "Ina Benita. Za wcześnie na śmierć" | "Benici" - audycja Joanny Skoniecznej
fot.umieszczona w książce Piotra Gacka "Ina Benita. Za wcześnie na śmierć" | "Benici" - audycja Joanny Skoniecznej
39 lat temu, 9 sierpnia 1984 roku, zmarła Ina Benita. O tym, że tak się stało dowiedzieliśmy się w Polsce, z wielkim opóźnieniem. Przez wiele lat po zakończeniu II wojny światowej, wszyscy byli przekonani, że ta wielka przedwojenna gwiazda filmowa zginęła w czasie Powstania Warszawskiego. Tymczasem losy Benity potoczyły się zupełnie inaczej.
Jej tropem podążało wielu pisarzy, biografów i filmowców. Na podstawie ich pracy kilka lat temu przygotowałam audycję dokumentalną „Benici” Przypomnę ją dziś w Fonosferze. Po niej porozmawiamy jeszcze o niezwykłych i trudnych losach mieszkańców stolicy w powojennej Warszawie.

Zapraszam po godzinie 22, Joanna Skonieczna
fot. Wydawnictwo Rebis
fot. Wydawnictwo Rebis
Wojna się skończyła. Do zrujnowanej Warszawy wracają ludzie, których życie też legło w gruzach. Ale przeżyli. I to jest najważniejsze…

II wojna światowa w przerażający sposób zmieniła życie setek tysięcy mieszkańców Warszawy, miasta, które po upadku powstania przypominało morze gruzów. Jedni zdołali przeżyć, innym się to nie udało. Zginęli na ulicach miasta, zostali zamęczeni na Pawiaku lub w obozach koncentracyjnych. Ci, którym udało się ocaleć, próbują po wojnie układać sobie życie na nowo.

Do zrujnowanej stolicy wraca rodzina Pataczków. Kamienica przy Marszałkowskiej, w której kiedyś mieszkali, cudem ocalała. Ojciec, lekarz, natychmiast podejmuje pracę w szpitalu. Matka, przedwojenna nauczycielka, próbuje odnaleźć się jako dziennikarka szukająca śladów nadziei wśród ruin. Starsza córka, Tereska, pomaga odgruzowywać Politechnikę, licząc, że dzięki temu odzyska przedwojenną miłość. Jest jeszcze ta młodsza – Mirka. I to w niej jest największa nadzieja. To ona bowiem znajduje w sobie dość odwagi i siły, by co dzień udowadniać, że najważniejsze to przeżyć. I żyć dalej…

"Najważniejsze to przeżyć" – najbardziej poruszająca po "Stuleciu Winnych" powieść Ałbeny Grabowskiej. Opowieść o sile rodziny, miłości i życia. Autorka tej książki gościła w magazynie Fonosfera
1234567