Ma na imię Natalia, ma 26 lat i mieszka w małym mieście w województwie zachodniopomorskim. Ma epilepsję lekooporną, czyli taki rodzaj trudny do leczenia. Ataki wywołuje u niej stres, ale nie po jednym dniu, ten stres musi być przewlekły, długotrwały – sytuacje życiowe – utrata pracy, problemy w rodzinie. Epilepsję można zaleczyć, ale nie da się jej wyleczyć. Wiele osób uważa, że epilepsja to choroba psychiczna, ludzie nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, są agresywni - co nie jest prawdą. Ludzie nie wiedzą, że nie jest to choroba psychiczna, ale neurologiczna. Jest też duża dyskryminacja na rynku pracy. Pracodawcy, jak widzą symbol E w orzeczeniu to boją się, że atak pojawi się w pracy. Natalia jedna z bohaterek reportażu jest uczestniczką Kampanii na rzecz akceptacji i zwiększenia zatrudnienia osób z epilepsją zatytułowanej Epi - akcja. Projekt realizuje Fundacja Normalnie, która wspiera na rynku pracy osoby zagrożone wykluczeniem. Zapraszamy państwa dzisiaj po godz.19-ej do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego „Epiakcja - eksperci przez doświadczenie”, który powstał po jednej z konferencji, zorganizowanej przez Fundację Normalnie.
Gośćmi Fonosfery są dzisiaj Magdalena Kosobucka Prezeska Zarządu Fundacji Normalnie, doradczyni zawodowa oraz Patrycja Salmonowicz kierowniczka projektu i pośredniczka pracy.
Rozmawiamy o dwóch projektach. Projekt "Normalnie" dofinansowany ze środków Województwa Zachodniopomorskiego i drugi: "Nie jesteś sam- kompleksowe wsparcie społeczno-zawodowe osób biernych zawodowo i zagrożonych ubóstwem lub wykluczonych społecznie", realizowany przez Fundacje IT i UniPRomotion Magdalena Kosobucka, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej