Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże
Osoby z wadą wzroku podczas zajęć z orientacji przestrzennej
Osoby z wadą wzroku podczas zajęć z orientacji przestrzennej
15 października będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Celem obchodów tego dnia jest uświadomienie całemu społeczeństwu, iż osoby z niepełnosprawnością wzroku są wśród nas, że chcą żyć tak jak wszyscy – bez ograniczeń.
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak trudne stałyby się do wykonania czynności dnia codziennego, gdybyśmy nagle stracili wzrok. Codzienna toaleta, przygotowywanie posiłków, dojazd na uczelnię czy do pracy?… Mieszkanie musiałoby zostać odpowiednio przystosowane. Ale jak dojechać do pracy, jeśli nie można określić swojego położenia? Co robić w czasie wolnym, jeżeli nie można obejrzeć filmu, zagrać w grę, ani przeczytać tradycyjnej książki? Tego trzeba się nauczyć.
Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Spacer z białą laską", dzisiaj po 22-ej.
Przemek Czaplicki z Gają - psem przewodnikiem
Przemek Czaplicki z Gają - psem przewodnikiem
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy
Wysłuchali państwo reportażu zatytułowanego "Spacer z białą laską", który powstał dzięki pomocy Anny Okupińskiej i Joanny Kędzierskiej, które wspierają osoby z wadą wzroku w ramach Fundacji Promocja Zdrowia. A gościem w studiu jest dyr biura PZN Okręgu Zachodniopomorskiego Józef Małosek, z którym rozmawiać będę m.in o nowym podejściu do rehabilitacji i leczenia osób niewidomych i niedowidzących, a także o programie dostępności. O tych tematach dyskutowano niedawno podczas konferencji zorganizowanej przez PZN Okręgu Zachodniopomorskiego.
 

Zobacz także

2026-02-26, godz. 06:00 Pogodny 2.0 - kolejny konkurs dla słuchaczy Ewa, Anita, Małgorzata, Agnieszka, Marek, Krzysztof i Piotr - z podpowiedzi tych słuchaczek i słuchaczy skorzystali do tej pory autorzy Pogodnego 2.0. Komu… » więcej 2026-02-25, godz. 14:01 "Ubezwłasnowolnienie" - reportaż Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych To wybór między wolnością, godnością dziecka a jego bezpieczeństwem. Decyzja o rozpoczęciu procesu prowadzącego do ubezwłasnowolnienia własnego dziecka… » więcej 2026-02-24, godz. 10:44 "Jedziemy bronić wolnej Ukrainy" – reportaż Małgorzaty Frymus Dziś mijają cztery lata od zaatakowania Ukrainy przez Rosję na pełną skalę. Choć ta wojna rozpoczęła się znacznie wcześniej, bo w 2014 roku po nielegalnej… » więcej 2026-02-23, godz. 06:00 "Kamień" - 5 odcinek audioserialu "12000 dni: katastrofa promu Jan Heweliusz" W Fonosferze dziś piąty i ostatni odcinek audioserialu "12000 dni: katastrofa promu Jan Heweliusz". W tym podcaście pierwszy raz publicznie zostaną opowiedziane… » więcej 2026-02-20, godz. 16:00 Pogodny 2.0 - Przemysław Kowalewski skorzysta z podpowiedzi Piotra - słuchacza Radia Szczecin Piotr to kolejny słuchacz Radia Szczecin z którego podpowiedzi skorzystają autorzy Pogodnego 2.0. Wcześniej Markowi Stelarowi i Przemysławowi Kowalewskiemu… » więcej 2026-02-19, godz. 06:00 Pogodny 2.0 - kolejny konkurs dla słuchaczy Ewa, Anita, Małgorzata, Agnieszka, Marek i Krzysztof - z podpowiedzi tych słuchaczek i słuchaczy skorzystali do tej pory autorzy Pogodnego 2.0. Komu uda się… » więcej 2026-02-18, godz. 06:00 Dr Monika i jej asystujące psy - Brandy, Dakota, Neska i Torpeda – reportaż Małgorzaty Furgi Dr Monika Niewiadomska, prof. US, na co dzień związana jest z Instytutem Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest także dogoterapeutką… » więcej 2026-02-17, godz. 05:35 "Wyszedłem z szafy" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Łukasz. Teraz chce mówić - uważa, że należy głośno opowiadać o swoich doświadczeniach. Chwilami zamienia się w dzielnego "edukatora", który chce, by… » więcej 2026-02-16, godz. 05:00 "A On nadal jest" - 4 odcinek audioserialu "12000 dni: katastrofa promu Jan Heweliusz" W dzisiejszej Fonosferze spotkanie z rodziną kapitana promu Jan Heweliusz - Jolantą Ułasiewicz i jej córką Agnieszką, która miała 13 lat, gdy doszło do… » więcej 2026-02-13, godz. 12:23 Pogodny 2.0 - Przemysław Kowalewski skorzysta z podpowiedzi Krzysztofa - słuchacza Radia Szczecin Krzysztof to kolejny słuchacz Radia Szczecin z którego podpowiedzi skorzystają autorzy Pogodnego 2.0. Wcześniej Markowi Stelarowi i Przemysławowi Kowalewskiemu… » więcej
56789