FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
materiały Wydawnictwa Droga
materiały Wydawnictwa Droga
Zdjęcie ślubne Aliny Srzedzińskiej i Józefa Matiasa
Zdjęcie ślubne Aliny Srzedzińskiej i Józefa Matiasa
bohaterka reportażu, nagrania w Radiu Szczecin
bohaterka reportażu, nagrania w Radiu Szczecin
Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas kiedy staramy się odwiedzić groby bliskich. Czasami jednak jest to bardzo trudne, bo rodzinne mogiły są daleko. Bywa również i tak, że nie wiemy gdzie są pochowani nasi krewni.
Tak było w przypadku bohaterów naszego reportażu. Szczecinianka Joanna Matias przez wiele lat szukała grobu swojego dziadka. Ojca swojego taty nigdy nie poznała, zmarł w Meksyku, kilka lat po zakończeniu II WŚ. Dotarł tam z grupą 1,5 tysiąca polskich uchodźców. Byli to Polacy ze wschodnich Kresów II RP, którzy w ramach sowieckich wywózek, trafili na Syberię. Przez kilka lat w Meksyku uchodźcy mieszkali w specjalnie dla nich przygotowanej kolonii Santa Rosa, w okolicach miasta Leon.
Właśnie z Santa Rosa wiążą się losy Joanny Matias. Tam pobrali się jej dziadkowie, tam urodził się także jej tato - Bogdan Matias. O Polakach z Santa Rosa opowiadają, w reportażu, Joanna i Bogdan Matias oraz producent filmu dokumentalnego o Santa Rosa Piotr Piwowarczyk.
Reportaż Joanny Skoniecznej "Meksyk z facebooka" miała swoją premierę 10 lat temu. W 2013 roku w Szczecinie odbyła się premiera filmu „Santa Rosa – Odyseja w rytmie mariachi“ w reżyserii Sławomira Grünberga. Kilka lat później swoją meksykańską historię Joanna Matias opisała w książce.
Czy bohaterce reportażu udało się odnaleźć grób dziadka? O tym opowie w magazynie Fonosfera. Zapraszamy we wtorek, po godzinie 21
"Meksyk z facebooka" - reportaż Joanny Skoniecznej
posłuchaj rozmowy z Joanną Matias
posłuchaj rozmowy z Piotrem Piwowarczykiem
 

Zobacz także

2024-02-05, godz. 10:10 „Widok z kamienicy w lesie” - reportaż Małgorzaty Frymus Autorzy ze Szczecina i piszący o szczecińskiej historii - nominowani w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Rozpoczęło się głosowanie na Książki… » więcej 2024-02-01, godz. 07:57 Marcin Grzelak, autor ze Szczecina, zapowiada kolejną powieść [ROZMOWA] Debiutował niespełna dwa lata temu „Pułapką na anioły”. Rok temu ukazała się jego kolejna książka „Cukier na duszy”. Obie, w pięknej oprawie… » więcej 2024-01-31, godz. 06:00 „Bracia na M” - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny W pracy dziennikarza często się zdarza, że jeden temat rodzi kolejny. Tak było i w tym przypadku. Autorka reportażu poznała braci podczas próby chóru Politechniki… » więcej 2024-01-30, godz. 08:57 "Smocza królowa" - reportaż Anny Kolmer W encyklopedii pod hasłem "cosplay" czytamy - artystyczne hobby, w ramach którego osoby nazywane cosplayerami tworzą przebrania i wcielają się w postać fikcyjną. Kim… » więcej 2024-01-29, godz. 09:39 "Koloratura w tonacji czerwieni" - reportaż Agaty Rokickiej Wielkim koncertem "Nieżychowski" w Operze na Zamku zainaugurowano w sobotę wieczorem Obchody Roku Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie. Dziś przypada setna rocznica… » więcej 2024-01-25, godz. 06:00 "delecja 22q11" – reportaż Małgorzaty Furgi Antosia urodziła się z genetycznym zespołem Di George'a, delecją 22q11. Jest to wada genetyczna, której przyczyną jest utrata niewielkiego fragmentu… » więcej 2024-01-24, godz. 06:00 "Dom dla psiego seniora" - reportaż Małgorzaty Furgi Psy starsze oraz seniorzy stanowią duży procent psiaków w schroniskach. Trudno dla nich znaleźć dom bo większość osób zainteresowanych adopcją szuka… » więcej 2024-01-23, godz. 08:54 "Żaglonauta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Czeski moreplavec, Ruda Krautschneider opowiada o... właściwie nie da się opisać jednym zdaniem, o czym opowiada Ruda. Tego trzeba posłuchać! Niech niesie… » więcej 2024-01-22, godz. 16:42 "Galeon" - najnowsza książka Leszka Hermana [Rozmowa] Leszek Herman to jeden z najpopularniejszych szczecińskich autorów. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Książka przyniosła… » więcej 2024-01-18, godz. 05:00 "Oczy pirata" - reportaż Joanny Skoniecznej Prawie 3 miesiące - tyle czasu był uwięziony przez somalijskich piratów, pochodzący ze Świnoujścia, kapitan Piotr Budzynowski. Do porwania jednostki, którą… » więcej
45678