FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
materiały Wydawnictwa Droga
materiały Wydawnictwa Droga
Zdjęcie ślubne Aliny Srzedzińskiej i Józefa Matiasa
Zdjęcie ślubne Aliny Srzedzińskiej i Józefa Matiasa
bohaterka reportażu, nagrania w Radiu Szczecin
bohaterka reportażu, nagrania w Radiu Szczecin
Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas kiedy staramy się odwiedzić groby bliskich. Czasami jednak jest to bardzo trudne, bo rodzinne mogiły są daleko. Bywa również i tak, że nie wiemy gdzie są pochowani nasi krewni.
Tak było w przypadku bohaterów naszego reportażu. Szczecinianka Joanna Matias przez wiele lat szukała grobu swojego dziadka. Ojca swojego taty nigdy nie poznała, zmarł w Meksyku, kilka lat po zakończeniu II WŚ. Dotarł tam z grupą 1,5 tysiąca polskich uchodźców. Byli to Polacy ze wschodnich Kresów II RP, którzy w ramach sowieckich wywózek, trafili na Syberię. Przez kilka lat w Meksyku uchodźcy mieszkali w specjalnie dla nich przygotowanej kolonii Santa Rosa, w okolicach miasta Leon.
Właśnie z Santa Rosa wiążą się losy Joanny Matias. Tam pobrali się jej dziadkowie, tam urodził się także jej tato - Bogdan Matias. O Polakach z Santa Rosa opowiadają, w reportażu, Joanna i Bogdan Matias oraz producent filmu dokumentalnego o Santa Rosa Piotr Piwowarczyk.
Reportaż Joanny Skoniecznej "Meksyk z facebooka" miała swoją premierę 10 lat temu. W 2013 roku w Szczecinie odbyła się premiera filmu „Santa Rosa – Odyseja w rytmie mariachi“ w reżyserii Sławomira Grünberga. Kilka lat później swoją meksykańską historię Joanna Matias opisała w książce.
Czy bohaterce reportażu udało się odnaleźć grób dziadka? O tym opowie w magazynie Fonosfera. Zapraszamy we wtorek, po godzinie 21
"Meksyk z facebooka" - reportaż Joanny Skoniecznej
posłuchaj rozmowy z Joanną Matias
posłuchaj rozmowy z Piotrem Piwowarczykiem
 

Zobacz także

2022-12-22, godz. 06:00 „Misyjni Kolędnicy” - reportaż Anny Kolmer Już niemal od 30 lat w okresie Bożego Narodzenia w ramach akcji „Kolędnicy Misyjni” rozpoczyna się w całej Polsce dziecięce kolędowanie i zbieranie… » więcej 2022-12-21, godz. 05:30 "Życie z gośćcem"- reportaż Małgorzaty Furgi Gościec to choroba nazywana też „reumatoidalnym zapaleniem stawów” lub „gośćcem przewlekłym postępującym”. Jej charakterystycznym objawem są symetryczne… » więcej 2022-12-20, godz. 05:30 "Babcine wspomnienia" - reportaż Anny Kolmer W sobotę Wigilia Bożego Narodzenia. Większość z nas spotka się z najbliższymi i usiądzie do wspólnej kolacji. Potrawy na stołach będą bardzo różne… » więcej 2022-12-19, godz. 05:40 "Skazany na las" - reportaż Małgorzaty Frymus Cudze chwalicie, swojego nie znacie - tak można powiedzieć o polskich lasach. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nasze leśnictwo jest jednym z najlepiej… » więcej 2022-12-15, godz. 11:25 "Księgarz z pasją" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Zawodową przygodę z książką rozpoczął ponad 40 lat temu. Z wykształcenia jest inżynierem chemikiem, a księgarzem został... przypadkiem. Najpierw pracował… » więcej 2022-12-14, godz. 12:37 "Kiedy staniało życie" - reportaż Agaty Rokickiej 12 grudnia 1970 roku zadecydowano o podwyżce cen detalicznych mięsa, przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych. Codzienność podrożała, ale… » więcej 2022-12-13, godz. 00:50 "Trzej przyjaciele z boiska" - reportaż Agaty Rokickiej Ktoś powiedział, że marzenia brzmią banalnie, gdy się ujmuje je w słowa. Takie jak słowo wolność. Trzej przyjaciele: Wolfgang Templin, działacz opozycyjny… » więcej 2022-12-12, godz. 09:12 „Cyrograf - historia z życia Heleny Majdaniec"- słuchowisko Rafała Podrazy. „Zakochani są wśród nas", „Rudy rydz" czy „Jutro będzie dobry dzień". Piosenki Heleny Majdaniec w latach 60-tych nuciła cala Polska. Dlaczego „królowa… » więcej 2022-12-08, godz. 05:30 "Ogórkowa czyli czary pani Anny" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Na początku był impuls. Impuls, który stał się marzeniem… Marzenie stało się inspiracją i celem. Życie Anny, bohaterki naszego dzisiejszego reportażu… » więcej 2022-12-07, godz. 06:00 "Prawko na start" - reportaż Małgorzaty Furgi Dla jednych prawo jazdy to sprawa oczywista, ale dla wielu młodych ludzi to marzenie trudne do spełnienia. Krzysztof Ledzion z firmy E-kierowca i Joanna Kawałko… » więcej
45678