FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Dorota Pundyk, źródło fb
fot. Dorota Pundyk, źródło fb
Zaduszki - to dzień w którym wspominamy zmarłych. Tych bliskich i tych, których znamy z opowieści. Często są to osoby, które miały istotny wpływ na miejsce w jakim żyjemy. Spacerując po Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odwiedzamy, przede wszystkim rodzinne groby. Często jednak zatrzymujemy się przy mogiłach osób ważnych dla miasta. Tak jest m.in z kamieniem upamiętniającym Helenę Kurcyuszową. To pierwsza architektka, która zamieszkała w powojennym Szczecinie.
To właśnie jej Szczecin zawdzięcza nazwy Jasnych Błoni, ulicy Ku Słońcu ( przy ktorej znajduje sie Cmentarz Centralny), Wiatru od Morza i Bohaterów Warszawy. I Klub 13 Muz, który zakładała wspólnie z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim i Jerzym Andrzejewskim. Helena Kurcyuszowa była legendą Szczecina. Wybitna architekt i urbanistka, ale też animatorka życia artystycznego, działaczka opozycji demokratycznej, więźniarka Majdanka i Ravensbruck, do Szczecina trafiła przypadkiem - w drodze z obozu w Neubrandenburgu - i została na resztę życia. Zachwyciła się miastem i przemieszkała w nim ponad pół wieku. Zmarła w 1999 roku. Rok przed śmiercią uhonorowana została tytułem Pioniera Miasta Szczecina, jej imię nadano jednej z ulic miasta. Wciąż jednak jest postacią zbyt mało znaną, nawet mieszkańcom ulicy jej imienia. Helena Kurcyuszowa jest bohaterką audycji dokumentalnej "Kurcyuszowa – Szczecin prezydentówny Słomińskiej”. Słuchowisko wyreżyserował Sylwester Woroniecki, zrealizowała Aleksandra Mazur-Woroniecka.
Zapraszamy dziś po 22
 

Zobacz także

2022-12-22, godz. 06:00 „Misyjni Kolędnicy” - reportaż Anny Kolmer Już niemal od 30 lat w okresie Bożego Narodzenia w ramach akcji „Kolędnicy Misyjni” rozpoczyna się w całej Polsce dziecięce kolędowanie i zbieranie… » więcej 2022-12-21, godz. 05:30 "Życie z gośćcem"- reportaż Małgorzaty Furgi Gościec to choroba nazywana też „reumatoidalnym zapaleniem stawów” lub „gośćcem przewlekłym postępującym”. Jej charakterystycznym objawem są symetryczne… » więcej 2022-12-20, godz. 05:30 "Babcine wspomnienia" - reportaż Anny Kolmer W sobotę Wigilia Bożego Narodzenia. Większość z nas spotka się z najbliższymi i usiądzie do wspólnej kolacji. Potrawy na stołach będą bardzo różne… » więcej 2022-12-19, godz. 05:40 "Skazany na las" - reportaż Małgorzaty Frymus Cudze chwalicie, swojego nie znacie - tak można powiedzieć o polskich lasach. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nasze leśnictwo jest jednym z najlepiej… » więcej 2022-12-15, godz. 11:25 "Księgarz z pasją" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Zawodową przygodę z książką rozpoczął ponad 40 lat temu. Z wykształcenia jest inżynierem chemikiem, a księgarzem został... przypadkiem. Najpierw pracował… » więcej 2022-12-14, godz. 12:37 "Kiedy staniało życie" - reportaż Agaty Rokickiej 12 grudnia 1970 roku zadecydowano o podwyżce cen detalicznych mięsa, przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych. Codzienność podrożała, ale… » więcej 2022-12-13, godz. 00:50 "Trzej przyjaciele z boiska" - reportaż Agaty Rokickiej Ktoś powiedział, że marzenia brzmią banalnie, gdy się ujmuje je w słowa. Takie jak słowo wolność. Trzej przyjaciele: Wolfgang Templin, działacz opozycyjny… » więcej 2022-12-12, godz. 09:12 „Cyrograf - historia z życia Heleny Majdaniec"- słuchowisko Rafała Podrazy. „Zakochani są wśród nas", „Rudy rydz" czy „Jutro będzie dobry dzień". Piosenki Heleny Majdaniec w latach 60-tych nuciła cala Polska. Dlaczego „królowa… » więcej 2022-12-08, godz. 05:30 "Ogórkowa czyli czary pani Anny" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Na początku był impuls. Impuls, który stał się marzeniem… Marzenie stało się inspiracją i celem. Życie Anny, bohaterki naszego dzisiejszego reportażu… » więcej 2022-12-07, godz. 06:00 "Prawko na start" - reportaż Małgorzaty Furgi Dla jednych prawo jazdy to sprawa oczywista, ale dla wielu młodych ludzi to marzenie trudne do spełnienia. Krzysztof Ledzion z firmy E-kierowca i Joanna Kawałko… » więcej
45678