FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Prace konkursowe uczniów SOSW w Policach związane z Rokiem prof. Marii Grzegorzewskiej
Prace konkursowe uczniów SOSW w Policach związane z Rokiem prof. Marii Grzegorzewskiej
1 września 1958 roku uruchomiony został Dom Specjalny przy Państwowym Ośrodku Wychowawczym w Policach. Dla jego potrzeb przekazano pięć budynków przy ulicy Korczaka.
Cały czas, od momentu utworzenia placówki, czynione były starania o zorganizowanie odpowiedniej bazy. Efektem tego było oddanie do użytku, w 1966 roku, nowej sali gimnastycznej z basenem, gabinetami do elektroterapii, parafiny, terapii zajęciowej i zapleczem. W trzy lata później dzięki staraniom doktora Barteckiego utworzono tzw. Izolatorium, którego głównym celem była rehabilitacja poszpitalna-pooperacyjna wychowanków Ośrodka. Rok 1969 zapisał się w pamięci pracowników i uczniów uroczystymi obchodami X-lecia placówki, połączonymi z nadaniem Zakładowi imienia Marii Grzegorzewskiej. Prof. Maria Grzegorzewska znana jest z tego, że stworzyła podstawy pedagogiki specjalnej w Polsce. Opracowała metodę rewalidacyjną i spopularyzowała ją. 100 lat temu 12 czerwca 1922 r. w Warszawie, z jej inicjatywy powstał Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej w którym, kierowała się hasłem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. 2022 ogłoszony został rokiem prof. Marii Grzegorzewskiej.
Zapraszamydo wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego „Nie ma kaleki - jest człowiek”, który opowiada o działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach, inspirującego się ideami pani profesor Grzegorzewskiej. Premiera dzisiaj po 22-ej.
„Nie ma kaleki - jest człowiek” - reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Ireną Ramik-Mażewską, prof. US - Dziekanem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego
 

Zobacz także

2023-03-14, godz. 23:15 "Pamiętna wizyta" - reportaż Małgorzaty Furgi i Anny Kolmer Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku… » więcej 2023-03-14, godz. 06:00 Z komputerem za pan brat – reportaż Małgorzaty Furgi Coraz więcej osób niewidomych i niedowidzących chce poszerzać swoją wiedzę o nowych technologiach informatycznych. Mają świadomość, że specjalistyczne… » więcej 2023-03-13, godz. 06:00 "Filip" - audiobook na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda W Radiu Szczecin przypominamy audiobook "Filip". To adaptacja wydanej w 1961 roku powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Filip Vincel - tytułowy… » więcej 2023-03-12, godz. 18:00 "Przetrwać burzę" - słuchowisko Agaty Rokickiej W grudniu zmarła ppłk Danuta Szyksznian-Ossowska ps. Sarenka. Podczas II wojny światowej była łączniczką Garnizonu „Dwór” Armii Krajowej w Wilnie… » więcej 2023-03-08, godz. 06:00 "Nasza mama, nasza ciocia" - reportaż Małgorzaty Furgi Od zawsze marzyli o dużej rodzinie. Jedynym sposobem do zrealizowania tego celu było stworzenie rodziny zastępczej. Rozpoczęli starania i udało się. Jednak… » więcej 2023-03-07, godz. 11:13 "Imperium. Powrót" - reportaż Katarzyny Michalak Pisarka i reporterka Maja Wolny pod koniec 2022 roku odbyła dwukrotnie podróż po Rosji w celu zebrania materiału do swojej nowej książki „Pociąg do Imperium”… » więcej 2023-03-02, godz. 05:30 „Mama na wyłączność” – reportaż Małgorzaty Furgi Mamy dzieci niepełnosprawnych przyznają, że mają depresję, korzystają z pomocy psychoterapeutów, biorą leki albo nie wyspały się od kilkunastu lat. Owszem… » więcej 2023-03-01, godz. 06:00 "Opowiem wam o moim synu Wojtusiu" - reportaż Małgorzaty Furgi Matki po usłyszeniu diagnozy: autyzm, doświadczają kryzysu psychicznego i uczucia bezradności. Przeżywają, kiedy dzieci nie odczuwają potrzeby bliskości… » więcej 2023-02-27, godz. 16:21 "Zrób sobie gaj czyli wszystko przez Sabinę" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Kto z nas nie miał sytuacji, w której ukochana roślinka na parapecie przestała współpracować i odeszła w niebyt? Takie doświadczenia mieli również ci… » więcej 2023-02-27, godz. 09:47 "Filip" - audiobook na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda W Radiu Szczecin przypominamy audiobook "Filip". To adaptacja wydanej w 1961 roku powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Filip Vincel - tytułowy… » więcej
34567