FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Enea i Mateusz, jedni z bohaterów reportażu pt."Rodzeństwo z wyboru"
Enea i Mateusz, jedni z bohaterów reportażu pt."Rodzeństwo z wyboru"
Zwykle, kiedy mówimy o wolontariacie to myślimy o pracy bez wynagrodzenia na rzecz ofiar klęsk żywiołowych, o pomaganiu osobom starszym, niepełnosprawnym czy dzieciom. Od kilku lat toczy się dyskusja; czy wolontariat młodzieży szkolnej oceniany punktami to dobry początek przygody z wolontariatem? Rok szkolny za nami. Młodzi ludzie powinni wypoczywać na wakacjach. Wielu jednak z nich to właśnie w czasie wolnym od obowiązków postanawia podziałać wolontaryjnie. Jednym z ciekawszych programów realizowanych również w Polsce jest wolontariat „Starszy brat, starsza siostra”, skierowany do dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Pomocą może im służyć dorosły wolontariusz czyli starszy brat lub starsza siostra i mający za zadanie przede wszystkim wspierać i uzupełniać działania rodziny. Program ten przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest realizowany od 100 lat jako swoista służba. Pierwszym krajem w Europie Środkowo – Wschodniej, który wprowadził go w życie była Litwa, a następnie Czechy. Stowarzyszenie POLITES w Szczecinie od 2004 roku realizuje Program Starszy Brat Starsza Siostra. W jego ramach młodzi ludzie otrzymują możliwość spotkań z wolontariuszami, starszymi od siebie, którzy działają na zasadach mentoringu - dają dzieciom wsparcie, służą dobrym przykładem i spędzają regularnie czas wolny. Celem programu jest również tworzenie więzi między dzieckiem znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, a jego opiekunem-wolontariuszem i przewodnikiem z którym rozwiązują swoje problemy; wspólnie rozwijają pasje i zainteresowania. O starszej siostrze i starszym bracie opowiada reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany "Rodzeństwo z wyboru", który przypomnimy dzisiaj po 21-ej.
Po reportażu rozmawiać będziemy o różnych wolontariatach realizowanych w Polsce i poza granicami kraju.
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
O rożnych obliczach wolontariatu mówią Beata Hedzielska organizatorka pomocy dla uczniów indiańskich szkół muzycznych w Boliwii, założonych przez o. prof. Piotra Nawrota – werbistę – misjonarza w tym kraju; ( Pani Beata organizuje zbiórki funduszy na zakup instrumentów muzycznych i akcesoriów potrzebnych do edukacji muzycznej oraz przekazuje pochodzące z darów instrumenty) oraz wspierający ją w tych działaniach Przemysław Landowski nauczyciel z powołania, wolontariusz, działacz społeczny i miłośnik podróży.
 

Zobacz także

2023-09-28, godz. 10:38 "Milczenie" - premiera najnowszego kryminału Marka Stelara Kolejna powieść szczecińskiego autora trafiła w tym tygodniu do księgarń. To trzecia i ostatnia część cyklu, którego akcja rozgrywa się w malowniczym… » więcej 2023-09-25, godz. 01:29 "Tytan" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Takich jachtów już prawie nie ma. Prawie, bo pasjonaci o wielkich sercach nie dają im zginąć. To jest jacht, obok którego trudno przejść obojętnie. Jest… » więcej 2023-09-21, godz. 13:03 "Smak życia" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Trwa festiwal Senior Movie. To niezwykła impreza, prezentacja filmów - jak mówi Krzysztof Kuźnicki, pomysłodawca i organizator festiwalu - młodych twórców… » więcej 2023-09-20, godz. 06:00 "Ta pamięć jak kamień przetrwa" - reportaż Małgorzaty Furgi Trwał trzy lata i kosztował 11 milionów złotych. Zakończył się remont Książnicy Stargardzkiej. Otwarcie zaplanowano na najbliższy piątek. Placówka… » więcej 2023-09-19, godz. 06:00 "Bez porażki" - reportaż Agaty Rokickiej Pielęgniarka, policjant, nauczyciel, budowlaniec, prawnik, lekarz, programista, kierowca zawodowy, funkcjonariusz Straży Granicznej, przedstawiciel handlowy..… » więcej 2023-09-18, godz. 06:00 „Korytowo na ludowo” – reportaż Anny Kolmer Czy muzyka ludowa może zainteresować młodego człowieka? Może. Szczególnie wtedy, kiedy staje się sposobem na życie. W Korytowie niedaleko Choszczna nauczyciele… » więcej 2023-09-14, godz. 08:29 "Ogród " - reportaż Anny Kolmer Angielskie, francuskie, przyjazne lub pozornie niezadbane - przydomowe ogrody mogą być bardzo różne. Prywatni właściciele niezbyt często mogą się jednak… » więcej 2023-09-13, godz. 06:00 „Niemierzyńska 17” – reportaż Anny Kolmer Niemierzyńska 17 w Szczecinie to adres Technikum Technologii Cyfrowych. Szkoła powstała kilka lat temu, w miejscu byłego gimnazjum nr 6. Grono nauczycielskie… » więcej 2023-09-12, godz. 06:00 "Zawalczyć o Hanię" - reportaż Małgorzaty Furgi. Dużo się mówi o adopcji dzieci zdrowych, ale o niepełnosprawnych prawie wcale. Kandydaci na rodziny zastępcze i na rodziny adopcyjne mają obawy przed takim… » więcej 2023-09-11, godz. 09:44 "Benici" - audycja Joanny Skoniecznej 39 lat temu, 9 sierpnia 1984 roku, zmarła Ina Benita. O tym, że tak się stało dowiedzieliśmy się w Polsce, z wielkim opóźnieniem. Przez wiele lat po zakończeniu… » więcej
34567