FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Fot. archiwum Fundacji Ośrodek KARTA
Fot. archiwum Fundacji Ośrodek KARTA
85 lat temu, 10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli masowe deportacje ludności polskiej z terenów zajętych po 17 września 1939 przez Armię Czerwoną. Ponad 200 tys. osób wywieziono do obozów (łagrów), położonych w Starobielsku na Ukrainie, na Syberii i w Kazachstanie.

Pierwsze wywózki, lutowe traktowano podobnie jak akcję rozkułaczania, czyli likwidacji warstwy bogatego chłopstwa, przeprowadzoną przez Stalina w początkach lat trzydziestych. Zesłańcy trafiali do osiedli specjalnych w północnej części Związku Radzieckiego, lokowanych z dala od innych siedzib ludzkich i pozostających pod ścisłą kontrolą NKWD.

W kwietniu 1940 r. wywożono głównie kobiety i dzieci. Winą polskich kobiet i dzieci było to, że wcześniej ich mężowie i ojcowie zostali aresztowani przez NKWD, ukrywali się, byli jeńcami wojennymi lub uciekli za granicę. Rozbite w wyniku wojny rodziny trafiały przede wszystkim do Kazachstanu, stepowego kraju o krajobrazie niemal bez drzew i klimacie skrajnie kontynentalnym. Latem temperatury sięgały do +40 °C natomiast zimą do –45 °C. W tych trudnych warunkach kobiety z dziećmi musiały radzić sobie same. Głód i choroby dziesiątkowały Polaków. Pierwsi umierali starsi i małe dzieci oraz osoby samotne, które nie mogły liczyć na pomoc bliskich. Matki robiły wszystko, aby ochronić swoje dzieci i nie tylko przed głodem ale również przed wynarodowieniem.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi "Słowo za słowem - opowieść z zesłania", w którym Maria Kowalczyk wspomina wojenną historię swojej rodziny.
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Kazimierzem Rynkiewiczem - regionalistą, dziennikarzem, autorem książki "TO NIE BYŁ TEN SAM CZŁOWIEK. O żołnierzach Armii Andersa osiedlonych w powiecie łobeskim".
 

Zobacz także

2025-03-04, godz. 00:23 "Umarli abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica" - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego Stanisław Kasznica był ostatnim Komendantem Głównym Narodowych Sił Zbrojnych. W sierpniu 1944 roku, w czasie Powstania Warszawskiego, był w stolicy na Ochocie… » więcej 2025-03-02, godz. 10:43 "Beksa" - audiobook i słuchowisko w Radiu Szczecin Już za tydzień premiera słuchowiska na podstawie "Beksy" Marcina Grzelaka. Usłyszycie w nim wielu znanych szczecińskich aktorów: Adama Dzieciniaka, Olgę… » więcej 2025-02-27, godz. 07:00 W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 4. "Ślady, czyli bits and pieces" W Fonosferze dziś kolejny odcinek audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua". Martyna Wojtkowska od kilku tygodni… » więcej 2025-02-26, godz. 10:20 " Uzależniona od bieli" reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Po 69 dniach marszu, w tym non stop przez ostatnie 23 godziny, w temperaturze minus 34 C , podróżniczka Małgorzata Wojtaczka dotarła do Bieguna Południowego… » więcej 2025-02-25, godz. 10:50 „Mieszkanie treningowe - drzwi do samodzielności" - reportaż M.Furgi Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie rozpoczęło realizację bardzo ważnego dla tej społeczności projektu. Jego tytuł brzmi - Drzwi do samodzielności… » więcej 2025-02-23, godz. 18:32 "Beksa" - audiobook i słuchowisko na podstawie powieści Marcina Grzelaka Mafijne porachunki, przemyt dziewczyn do berlińskich agencji towarzyskich oraz Szczecin przełomu tysiącleci – o tym przede wszystkim jest powieść Marcina… » więcej 2025-02-20, godz. 06:00 W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 3 "W osiem lat dookoła świata” W tym odcinku koniec świata znajduje się na... warszawskiej Woli. Przenosimy się tu z Nowej Zelandii, żeby na drogę do Pahiatua spojrzeć oczami nastoletniej… » więcej 2025-02-19, godz. 12:23 "Opowiem wam o moim synu Wojtusiu" - reportaż Małgorzaty Furgi Einstein, Newton, Orwell, Wittgenstein, Beethoven, Mozart, Andersen czy Kant - co łączy te nazwiska? Naukowcy uważają, że prawdopodobnie wszystkie te wybitne… » więcej 2025-02-18, godz. 05:00 "Pani z zielonego malucha" - reportaż Anny Kolmer Prawie 90 proc. kobiet i 85 proc. mężczyzn w okolicach 50-tki planuje przejść na emeryturę tuż po osiągnięciu ustawowego wieku i nie zamierza dalej pracować… » więcej 2025-02-16, godz. 15:05 "Beksa" - audiobook na podstawie powieści Marcina Grzelaka Dlaczego mężczyźni płaczą w ukryciu? "Beksa" - powieść Marcina Grzelaka, to książka m.in o męskich emocjach. To opowieść o gangsterach, którzy mierzą… » więcej
56789