Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże
KGW w Daleszewie przygotowuje wielkanocne palmy i stroiki | „Czym chata bogata" - reportaż Anny Kolmer
KGW w Daleszewie przygotowuje wielkanocne palmy i stroiki | „Czym chata bogata" - reportaż Anny Kolmer
Fot. Joanna Skonieczna
Fot. Joanna Skonieczna
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, gość: Sławomir Sochaj autor książki "Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane"
Przed nami Wielkanoc - dla wielu z nas to czas związany przede wszystkim z rodziną. To wspólne przygotowania, gotowanie i robienie ozdób oraz rozmowy. Każdy dom ma swoje tradycje i przyzwyczajenia. Na Pomorzu Zachodnim są one bardzo odmienne, bo rodziny większości z nas, pochodzą z bardzo różnych zakątków dawnej Polski.
Do tradycji wracają działające w wielu wsiach Koła Gospodyń Wiejskich. Jedno z nich, tuż przed Świętami odwiedziła kilka lat temu Anna Kolmer.
Reportaż „Czym chata bogata" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur - Woronieckiej przypomnimy dziś po po 19. Po reportażu rozmowa o tożsamości Pomorza Zachodniego. Naszym gościem będzie Sławomir Sochaj autor książki "Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane".

Spotkanie ze Sławomirem Sochajem w Trafostacji Sztuki cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Rozmowę prowadził Eryk Krasucki. „Niedpolska” to połączenie eseju, reportażu i prozy wspomnieniowej. W książce jest też sporo wywiadów. Autor skupia się w niej na Dolnym Śląsku, ale można w niej znaleźć też sporo rozmów i odniesień do Szczecina i Pomorza Zachodniego.

„Niedopoloska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane” ukazała się nakładem Wydawnictwa Filtry. Sławomir Sochaj to potomek przesiedleńców, tropi różnice pomiędzy Polską poniemiecką a popolską. Podróżuje, wczytuje się w mapy i statystyki, ogląda filmy. Śledzi losy dzieł sztuki wywiezionych po wojnie z „odzyskanych” kościołów.

Ze Sławomirem Sochajem rozmawiała Joanna Skonieczna.
 

Zobacz także

2025-07-08, godz. 06:00 Sylwia Trojanowska i Marek Stelar w Książce na lato Anna Łabędź, Ingrid Halterman, Ludwik Starkowski - którego z bohaterów, powieści Sylwii Trojanowskiej, lubicie najbardziej? A może chętniej sięgacie po… » więcej 2025-07-06, godz. 10:34 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook Czy Sydonia von Bork poradzi sobie ze stawianymi jej zarzutami? Jakie będą jej dalsze losy związane z Marianowem? "Sydonia. Słowo się rzekło" to opowieść… » więcej 2025-07-02, godz. 07:29 „Porcelanowa Pani” – reportaż Anny Kolmer Podczas jednej ze swoich reporterskich wędrówek Anna Kolmer poznała panią Czesławę Hamerską, kolekcjonerkę porcelany. Przedmioty te interesują ją do… » więcej 2025-07-01, godz. 06:00 Książka na lato - spotkanie z Leszkiem Hermanem "Sedinum. Wiadomość z podziemi" - debiutancka powieść Leszka Hermana została książką 80-lecia polskiego Szczecina. Herman wygrał nią plebiscyt organizowany… » więcej 2025-06-29, godz. 13:45 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook na podstawie powieści Elżbiety Cherezińskiej Stargard, Resko, Krępcewo, Szczecin, Wołogoszcz i Szczecinek - to jedne z wielu miejsc w których toczy się akcja kolejnego odcinka audiobooka na podstawie… » więcej 2025-06-26, godz. 06:00 "Na tropie szczecińskich mozaik" - reportaż Małgorzaty Furgi Szczecińskie mozaiki przeżywają swój renesans dzięki artystom i animatorom. Joanna Olszowska - przewodniczka miejska i Sabina Wacławczyk - artystka postanowiły… » więcej 2025-06-25, godz. 08:07 " Weź żyj własnym życiem" - reportaż Katarzyny Wolnik -Sayny " Wszystko w życiu należy robić z pasją – tłumaczy pani Anita Agnihotri – Byłam samotną hinduską w Szczecinie, pochodzącą z kraju o wielu kolorach… » więcej 2025-06-24, godz. 15:02 "W męskim świecie" reportaż Katarzyny Wolnik-Saynay "Morze nie było i nie jest dla bab" to zdanie słyszała bardzo często. Najpierw w szkole morskiej, potem kiedy szukała pracy u armatorów, a nawet kiedy była… » więcej 2025-06-22, godz. 21:53 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook na podstawie powieści Elżbiety Cherezińskiej Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do… » więcej 2025-06-19, godz. 06:00 "Ma na imię Adaś" - reportaż Małgorzaty Furgi W Fonosferze dziś o pomocy jakiej potrzebują dzieci chorujące na choroby rzadkie. Przypomnimy reportaż Małgorzaty Furgi "Ma na imię Adaś". To opowieść… » więcej
1617181920