Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
"Sydonia. Słowo się rzekło" - już od jutra tej książki będzie można słuchać w Radiu Szczecin. Dziś w Fonosferze, Elżbieta Cherezińska opowie o tym dlaczego bohaterka jej powieści, to bardzo współczesna postać. Będą też fragmenty książki, które przeczyta Filip Kosior. Zapraszam po 19, Joanna Skonieczna

Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. W 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościła w umysłach mieszkańców. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę.
Jeśli chcecie poznać tę historię, to już od jutra zapraszamy do słuchania Radia Szczecin. Od poniedziałku do piątku, po 11, na naszej audiobook, powieść Elżbiety Cherezińskiej "Sydonia. Słowo się rzekło". Książkę czytają: autorka i Filip Kosior.
 

Zobacz także

2026-03-05, godz. 06:00 Pogodny 2.0 - interaktywny audiobook w Radiu Szczecin "Księga Grzechu" - Przemysław Kowalewski Jeśli chcesz mieć wpływ na to jak zakończy się historia detektywa Pogodnego - to koniecznie weź udział w konkursie. Kolejne pytanie na antenie i w konkursowej… » więcej 2026-03-04, godz. 06:00 „Wredna endo” - reportaż Małgorzaty Furgi Marzec na całym świecie jest miesiącem poświęconym budowaniu świadomości na temat endometriozy - choroby przewlekłej, zapalnej i wyniszczającej, która… » więcej 2026-03-03, godz. 00:14 "Gen pamięci" - reportaż Agaty Rokickiej Już od 15 lat 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego… » więcej 2026-03-02, godz. 06:00 "Miniaturzystka" - reportaż Joanny Skoniecznej Izabela Sadowska [WYWIAD] W dzieciństwie czytała bajki w Radiu Szczecin. Po latach stworzyła najbardziej popularny portal czytelniczy w Polsce. Izabela Sadowska założycielka LubimyCzytać.pl… » więcej 2026-03-01, godz. 10:52 Pogodny 2.0 - Marek Stelar skorzysta z podpowiedzi Małgorzaty - słuchaczki Radia Szczecin Małgorzata to kolejna słuchaczka Radia Szczecin z której podpowiedzi skorzystają autorzy Pogodnego 2.0. Wcześniej Markowi Stelarowi i Przemysławowi Kowalewskiemu… » więcej 2026-02-26, godz. 06:00 Pogodny 2.0 - kolejny konkurs dla słuchaczy Ewa, Anita, Małgorzata, Agnieszka, Marek, Krzysztof i Piotr - z podpowiedzi tych słuchaczek i słuchaczy skorzystali do tej pory autorzy Pogodnego 2.0. Komu… » więcej 2026-02-25, godz. 14:01 "Ubezwłasnowolnienie" - reportaż Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych To wybór między wolnością, godnością dziecka a jego bezpieczeństwem. Decyzja o rozpoczęciu procesu prowadzącego do ubezwłasnowolnienia własnego dziecka… » więcej 2026-02-24, godz. 10:44 "Jedziemy bronić wolnej Ukrainy" – reportaż Małgorzaty Frymus Dziś mijają cztery lata od zaatakowania Ukrainy przez Rosję na pełną skalę. Choć ta wojna rozpoczęła się znacznie wcześniej, bo w 2014 roku po nielegalnej… » więcej 2026-02-23, godz. 06:00 "Kamień" - 5 odcinek audioserialu "12000 dni: katastrofa promu Jan Heweliusz" W Fonosferze dziś piąty i ostatni odcinek audioserialu "12000 dni: katastrofa promu Jan Heweliusz". W tym podcaście pierwszy raz publicznie zostaną opowiedziane… » więcej 2026-02-20, godz. 16:00 Pogodny 2.0 - Przemysław Kowalewski skorzysta z podpowiedzi Piotra - słuchacza Radia Szczecin Piotr to kolejny słuchacz Radia Szczecin z którego podpowiedzi skorzystają autorzy Pogodnego 2.0. Wcześniej Markowi Stelarowi i Przemysławowi Kowalewskiemu… » więcej
45678