Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże
Karolina Ćwiek-Rogalska w debacie Radia Szczecin "Świnoujście, Szczecin, Wałcz - tożsamość miejsca"
Karolina Ćwiek-Rogalska w debacie Radia Szczecin "Świnoujście, Szczecin, Wałcz - tożsamość miejsca"
Ostatni dni większość z nas spędziła na rodzinnych spotkaniach, spacerach i przy świątecznym stole. Stole, na którym pojawiły się potrawy z różnych zakątków obecnej i dawnej Polski. Dlaczego? Dlaczego w jednej rodzinie na stole są kresowe łakocie, wielkopolskie pyry z gzikiem i charakterystyczne dla Mazowsza drożdżowe baby?

O tym właśnie jest książka Karoliny Ćwiek-Rogalskiej „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty”. To opowieść o „wielkiej historii, polityce, propagandzie, układach międzynarodowych, budowie pamięci, mitów i ich dekonstrukcji. A także o codziennych ludzkich wyborach, które trzeba było podejmować w nowej rzeczywistości. O decyzjach trudnych, które wielu przemilczało.” (źródło radionaukowe.pl). "Ziemie..." to też historia osobista. Historia o zapuszczaniu korzeni na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Radio Naukowe.

Pracę Karoliny Ćwiek-Rogalskiej nominowano do w wielu konkursach: do Nagrody im. Marcina Króla 2025, nagrody Mądra Książka Roku, do 21. edycji Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn” 2025. Książka znalazła się też na liście prac zakwalifikowanych do VI edycji konkursu o Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar” oraz ostatnio do Nagród Historycznych "Polityki" w kategorii prace popularnonaukowe.

O książce porozmawiamy dziś po 19 w Radiu Szczecin. Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Z autorką będzie się też można w najbliższym czasie spotkać w wielu miejscach, także w naszym województwie, m.in 3 czerwca w Choszcznie w MBP.
 

Zobacz także

2025-07-29, godz. 06:00 "Jak zdobywaliśmy Pomorze. Mroczne historie z ,,ziem odzyskanych" - rozmowa w Książce na lato 'Sześcioro reporterów przygląda się przełomowemu momentowi, w którym niemieckie Rügenwalde i jego okolice stają się polskim Darłowem, Sławnem… » więcej 2025-07-27, godz. 20:31 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook na podstawie powieści Elżbiety Cherezińskiej Sydonia von Bork, pomorska szlachcianka żyjąca na przełomie XVI i XVII wieku, pozostaje jedną z najbardziej zagadkowych postaci w historii Pomorza. Czy była… » więcej 2025-07-24, godz. 10:50 "Sama miłość" - reportaż Agaty Rokickiej Maria Pyż, Polka mieszkająca w Ukrainie, dziennikarka Polskiego Radia Lwów, żona Kostka, mama Sylwii. Drobna sylwetka i burza rudych loków. Ten ogień na… » więcej 2025-07-23, godz. 06:00 „Opiekun zabytków" - reportaż Anny Kolmer Powiat gryfiński, tak jak całe województwo zachodniopomorskie, obfituje w zabytki. Niestety nie wszystkie można uratować przed zniszczeniem. Próbuje dokonać… » więcej 2025-07-22, godz. 05:00 Felicita! - pasjonująca biografia zapomnianej gwiazdy Bohaterka dzisiejszej audycji urodziła się i wychowała w Szczecinie. Anna Maria Stegemann przyszła na świat przy ulicy Rödenberg 249, dziś to ulica Podgórna… » więcej 2025-07-20, godz. 21:13 "Sydonia. Słowo się rzekło" - powieść Elżbiety Cherezińskiej W Marianowie rozpoczyna się proces Sydonii. Po wstępnych przesłuchaniach szlachcianka trafia do Szczecina, do Zamku Odrzańskiego. Co czeka bohaterkę powieści… » więcej 2025-07-17, godz. 06:00 "Silna kobieta siedzi przed Tobą" - reportaż Karoliny Stefaniak Piękna, delikatna i twórcza. Kobieta mody i kobieta biznesu - Sylwia Majdan - projektantka mody. Szczecinianka z krwi i kości. Jednak sądzi, że drzemie… » więcej 2025-07-16, godz. 06:00 "Po prostu być" – reportaż Agaty Rokickiej Zaczęła się odchudzać, gdy miała 12 lat. Chciała być taka, jak dziewczyny z okładek kolorowych pism lub gwiazdy filmowe. A możne chodziło o coś innego?… » więcej 2025-07-15, godz. 06:00 "Hrabiny przodem" w Książce na lato. Spotkanie z Anną Ołów-Wachowicz i Olgą Adamską Kim są hrabiny? Nami, kobietami. Codziennie i po troszkę. Czasem jesteśmy pełną buzią hrabinami, a czasem wcale - bo tak i nie ma co wnikać w temat, zupełnie… » więcej 2025-07-13, godz. 17:36 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook na podstawie powieści Elżbiety Cherezińskiej Dlaczego doszło do procesu Sydonii von Bork? Czy procesy o czary były często wytaczane w Księstwie Pomorskim? O tym wszystkim w poniedziałkowej Fonosferze… » więcej
1213141516