FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Grechuta Anava Fama 1968
Grechuta Anava Fama 1968
Piosenki Marka Grechuty przywróciły Polakom najpiękniejsze strofy naszej poezji romantycznej. Przy nich miliony rodaków zakochiwały się i wyznawały sobie miłość. A refren „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy” ciągle budzi w wielu z nas nadzieję.
I tak za jego sprawą płynęły z estrady strofy Mickiewicza, które słuchacze znali na pamięć z lektur szkolnych – teraz w nowym olśniewającym blasku: „Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?”. Grechuta tłumaczył: „Za swoją misję uważałem pobudzanie do marzeń, wywoływanie w odbiorcy emocji, o których zapomina w codziennym życiu”. I te marzenia – miłosne i subtelne – słychać w kolejnych tytułach, które nuciła cała Polska: „Będziesz moją panią”, „Nie dokazuj”, „W dzikie wino zaplatani”, „Twoja postać”…
Piosenki Marka Grechuty rzadziej goszczą dzisiaj na antenach radiowych, ale udało się je chyba "ocalić od zapomnienia". Kolejna edycja Grechuta Festival Świnoujście przypadała w 50. rocznicę debiutu artysty w świnoujskim amfiteatrze podczas festiwalu FAMA. To właśnie w 1968 roku Grechuta był zwycięzcą tej imprezy. Było to też pretekstem do realizacji tego reportażu. Strażniczką pamięci artysty jest Danuta Grechuta, która przez 36 lat trwała przy nim na dobre i złe. Jak pamięta ten świnoujski, studencki czas? Jakie było życie u boku artysty tego formatu, w niełatwych dla sztuki czasach?
"Grechuta. Ślady na piasku" - to tytuł reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny, w realizacji dźwiękowej Marcina Mazurkiewicza. W audycji wykorzystano archiwalne nagrania Radio Szczecin Aliny Głowackiej. Dzisiaj o 19-tej
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny z Januszem Grzywaczem
Grechuta. Ślady na piasku - reportaż Katarzyny Wolnik Sayny
 

Zobacz także

2025-06-18, godz. 06:00 „Zosia i Kasia córeczki tatusia” – reportaż Małgorzaty Furgi Tata to bardzo ważna postać w życiu każdego dziecka. Powinien być dla swoich dzieci oparciem, wzorem, osobą, która kocha bezwarunkowo. W Polsce wciąż… » więcej 2025-06-17, godz. 07:00 "Ratujemy kościół” reportaż Anny Kolmer Koniewo to wieś położona cztery kilometry na wschód od Wolina. Znajduje się tam XVI wieczny kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Według starych… » więcej 2025-06-15, godz. 18:06 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do… » więcej 2025-06-12, godz. 05:15 „Wolontariusze z KociArki” - reportaż Małgorzaty Furgi Magda i Michał to wolontariusze z KociArki. Sześć lat temu stworzyli dom tymczasowy dla bezdomnych kotów. Dzisiaj opiekują się Panem Kotem – seniorem… » więcej 2025-06-11, godz. 07:00 "Szczecinianie" maja 25 lat Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie działa w Szczecinie od 25 lat. Często występują pokazując piękno polskiego stroju ludowego, muzyki, tańca i śpiewu… » więcej 2025-06-10, godz. 11:27 "Niektóre drogi prowadzą na Kulparków" - reportaż Marii Pyż Na jednym z lwowskich skwerów, wśród drzew stoi kamienna tablica. Jest świetnie zachowana. Bez problemu czytamy napis: Dr Roman Zagórski Dyrektor Zakładu… » więcej 2025-06-09, godz. 06:00 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook na podstawie powieści Elżbiety Cherezińskiej Przygotowując książkę „Sydonia. Słowo się rzekło” Elżbieta Cherezińska, przestudiowała wiele starych dokumentów, nawet stenogramów przesłuchań… » więcej 2025-06-05, godz. 08:33 "Teneryfa po polsku " - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny W Fonosferze będzie dziś letnio i wakacyjnie. Porozmawiamy o tych, którzy zdecydowali się poszukać swojego miejsca na ziemi w ciepłych krajach. Zaczniemy… » więcej 2025-06-04, godz. 06:00 Epiakcja - eksperci przez doświadczenie - reportaż Małgorzaty Furgi Ma na imię Natalia, ma 26 lat i mieszka w małym mieście w województwie zachodniopomorskim. Ma epilepsję lekooporną, czyli taki rodzaj trudny do leczenia… » więcej 2025-06-03, godz. 08:57 "Krowa w prokuraturze" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego Dziś przeniesiemy się do wsi Czadrów pod Karkonoszami. I jak to na wsi – zajrzymy do gospodarstwa rolnego. Wyjątkowego, bo ma za sobą 225 interwencji różnych… » więcej
12345