Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże
Na cmentarzu zamarstynowskim cmentarzu we Lwowie. Od prawej: Janina Wołosiecka-Al-Koni i autorka, Agata Rokicka. Fot. Barbara Patlewicz
Na cmentarzu zamarstynowskim cmentarzu we Lwowie. Od prawej: Janina Wołosiecka-Al-Koni i autorka, Agata Rokicka. Fot. Barbara Patlewicz
Kilka dni temu, 2 maja obchodziliśmy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Bardzo specyficzna jest sytuacja Polaków mieszkających na terenie Ukrainy.

Każdy ma swoją Arkadię - miejsce, które przywodzi na myśl dobre czasy. Pani Janina nazywa je "doliną marzeń". Dla niej tą doliną jest Zamarstynów, zatopiona w zieleni malownicza dzielnica Lwowa. Jej rodzina wrosła w to miejsce na tyle, że po wojnie go nie opuścili. Tłumacząc decyzję swojej mamy, powiedziała: "Polska jest tutaj, gdzie się urodziła". Bohaterką tej opowieści jest lwowska poetka, Janina Wołosiecka-Al-Koni.

"Polska jest tutaj, gdzie się urodziła" - to tytuł reportażu Agaty Rokickiej. Po reportażu naszym gościem będzie Maria Pyż, laureatka Nagrody im. Macieja Płażyńskiego w kategorii "dziennikarz medium polonijnego", redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów, wydawczyni i autorka licznych publikacji dokumentujących stan polskiego dziedzictwa kulturalnego Lwowa, a także opisujących codzienne życie polskiej społeczności tego miasta w warunkach wojny. Także na antenie Radia Szczecin (w każdą środę ok.18.40 w audycji "Tematy i Muzyka"). Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do słuchania "Fonosfery" - po 19.
Posłuchaj reportażu Agaty Rokickiej
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Marią Pyż - redaktor naczelną Polskiego Radia Lwów
 

Zobacz także

2025-08-12, godz. 06:00 Marcin Grzelak w Książce na lato (12 sierpnia 2025) Jakie książki poleca na wakacje Marcin Grzelak? O tym autor opowie w najbliższej audycji Książka na lato. Premiery Książek Marcina Grzelaka przyciągają… » więcej 2025-08-11, godz. 05:53 ''Witajcie w naszej bajce "- reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Przypominamy dzisiaj opowieść o muzycznej miłości , uniesieniach i życiu . "Kiedy zaśpiewała szarpnęło mną - mówi Piotr. "Nie wierzę, że to się… » więcej 2025-08-06, godz. 23:58 "Ładna starość" - reportaż Anny Kolmer Społeczeństwo w Polsce (ale i na świecie) starzeje się. W ciągu ostatnich 25 lat w naszym kraju przybyło 3,5 mln osób w wieku powyżej 60 lat. Według prognoz… » więcej 2025-08-06, godz. 08:08 "Rozmowa z psem " reportaż Katarzyny Wolnik-Saynay Miłośnicy psów często nie wyobrażają sobie bez nich życia, bo psy to stworzenia jedyne w swoim rodzaju. Oddane, pełne miłości, wierne i ufne – nawet… » więcej 2025-08-05, godz. 06:00 Przemysław Kowalewski w Książce na lato Czy Ugne Galant, bohater książek Przemysława Kowalewskiego, powróci w kolejnej powieści? O najnowszej książce szczecińskiego autora porozmawiamy w dzisiejszej… » więcej 2025-08-01, godz. 15:53 "Sydonia. Słowo się rzekło" - ostatni odcinek powieści W poniedziałkowej Fonosferze ostatni odcinek audiobooka na podstawie powieści Elżbiety Cherezińskiej "Sydonia. Słowo się rzekło". Sydonia to pomorska szlachcianka… » więcej 2025-07-31, godz. 06:00 "Z wizytą u Andrzeja Tomczaka" - reportaż Anny Kolmer Od 1965 roku mieszka i tworzy w Szczecinie. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, ilustracją i projektowaniem graficznym, a wcześniej także architekturą wnętrz… » więcej 2025-07-30, godz. 06:00 „Po roku w Stodólskach” – reportaż Małgorzaty Furgi W gościnnym gospodarstwie Katarzyny i Piotra Kamińskich w Stodólskach pod Maszewem odbył się po raz drugi - Letni Festiwal Tradycji Etno-Jurandowo. Jest to… » więcej 2025-07-29, godz. 06:00 "Jak zdobywaliśmy Pomorze. Mroczne historie z ,,ziem odzyskanych" - rozmowa w Książce na lato 'Sześcioro reporterów przygląda się przełomowemu momentowi, w którym niemieckie Rügenwalde i jego okolice stają się polskim Darłowem, Sławnem… » więcej 2025-07-27, godz. 20:31 "Sydonia. Słowo się rzekło" - audiobook na podstawie powieści Elżbiety Cherezińskiej Sydonia von Bork, pomorska szlachcianka żyjąca na przełomie XVI i XVII wieku, pozostaje jedną z najbardziej zagadkowych postaci w historii Pomorza. Czy była… » więcej
1415161718