Polska Morska
Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska Morska
Polska Morska 26.07.23
Nowy tor podejściowy do portu w Świnoujściu otrzyma dofinansowanie w wysokości 7,33 miliardów złotych. Ponad 4,5 to środki z budżetu państwa, a 2,8 miliarda to finanse unijne. Inwestycja jest związana z budową Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w Świnoujściu.

Szef Wód Polskich Krzysztof Woś mówi o specustawie w sprawie Odry, a wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki odpowiada stronie niemieckiej w sprawie renaturalizacji.

Znamy też wyniki pierwszego naboru na Politechnikę Morską w Szczecinie. Studentów będzie więcej o 10%. Jakie kierunki były najbardziej popularne ? Posłuchajcie najnowszego odcinka!
POLSKA MORSKA - 19.07.23
Rządowa spółka zainteresowana włączeniem się w budowę głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Według naszych informacji Agencja Rozwoju Przemysłu ma być trzecim podmiotem w konsorcjum, które dziś tworzy firma z Belgii i Kataru.

Widać pierwsze efekty pogłębienia toru wodnego Szczecin - Świnoujście. O 3,5% wzrosły bowiem przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu, w pierwszym półroczu tego roku. Najwięcej przeładowano węgla , zboża i paliwa. A jak mówi Monika Woźniak - Lewandowska z ZMPSiŚ, planowane są kolejne inwestycje, które mają zagwarantować kolejne wzrosty przeładunków.

A plany rozwoju ma także Polska Żegluga Bałtycka Off Shore. PŻB podpisała umowę o zawiązaniu konsorcjum z holenderską firmą żeglugową Seazip. Polski armator rozwija działalność na rynek Off Shore, bowiem chce współpracować w zabiegach o obsługę polskich morskich farm wiatrowych, a Seazip ma flotę statków serwisowych.
POLSKA MORSKA - 13.07
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisał umowę z belgijsko katarskim konsorcjum na budowę, a później zarządzanie Głębokowodnym Terminalem Kontenerowym w Świnoujściu. Według założeń inicjatorów przedsięwzięcia do budżetu państwa z tytułu ceł i podatków ma wpłynąć 8 miliardów złotych rocznie, natomiast inwestycja przyniesie też blisko 1000 nowych miejsc pracy.

Z wiceministrem Markiem Gróbarczykiem, Grzegorz Gibas rozmawiał o budowie nowych promów dla PŻM i PŻB. Obecnie trwa łączenie dużych sekcji. Wykonawca czyli stocznia z Gdańska ma zakończyć budowę jednostek przed czasem.

Na Politechnice Morskiej w Szczecinie prowadzone jest badanie, które ciężko sobie wyobrazić a jednak... wodą tną stal.
POLSKA MORSKA - 22 06
Potrzebujemy jeszcze dwóch stopni wodnych na Odrze aby umożliwić żeglugę na długiej trasie - mówi Krzysztof Woś prezes Wód Polskich. Prace przy realizacji tych projektów są w toku. Tylko w rejonie Szczecina Wody Polskie zainwestowały w różne przedsięwzięcia na Odrze ponad miliard złotych.

Urząd Morski w Gdyni przeprowadził prace, które mają ochronić półwysep helski. Koszt inwestycji to 50 milionów złotych. Zabezpieczono m.in. położoną najbliżej brzegu w Polsce linię kolejową mówi Anna Świerczyńska - Stelmaszyk dyrektor do spraw technicznych w Urzędzie Morskim w Gdyni.

W dniach 27 - 28 czerwca w Szczecinie odbywać się będzie 10 jubileuszowy Kongres Morski. To najważniejsze forum dyskusyjne branży morskiej w Polsce. Co będzie na kongresie zapytaliśmy Dariusza Smolińskiego z Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego.
POLSKA MORSKA - 14 06
Rzeka Odra jest najbardziej monitorowaną rzeką w Europie - mówił podczas konferencji w niemieckim Schwedt wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Te działania mają zapobiec zanieczyszczeniu rzeki, podobnemu do tego z ubiegłego roku. Od kryzysu przepadano 50 tysięcy próbek.

Plaża wybrzeże w okolicach Mielna zabezpieczone. Urząd Morski w Szczecinie wykonał wiele prac, które odtwarzają i zabezpieczają wybrzeże w tym rejonie - mówi Piotr Domaradzki z Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Gospodarka morska to temat przewodni najbliższych Dni Otwartych Archiwów. Te będą miały miejsce w najbliższą sobotę. W archiwum Państwowym w Szczecinie zobaczymy dokumenty, pochodzące z firm z branży morskiej, które już dziś nie istnieją.
POLSKA MORSKA - 07.06.
Po pierwszych 5 miesiącach tego roku porty Szczecina i Świnoujścia przeładowały 12 mln ton towarów. To wzrost w porównaniu rok do roku o 7 proc.

Szacuje się że w tym roku polskie porty te najważniejsze dla polskiej gospodarki przeładują rekordowe 150 milionów ton towarów. Najwięcej przeładunków wykona Gdańsk. Ten port ma ambicje żeby konkurować za kilka lat z największym portem niemieckim w Hamburgu.

Port Gdynia chce wybudować pirs zewnętrzny o wielkości prawie 150 hektarów i tam przenieść pewne funkcje portowe. O inwestycji, która jest w toku poinformowano na Kongresie Polskie Porty 2030, który odbył się w Sopocie.

- Złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę linii kolejowej do portu w Policach - poinformował prezes portu Andrzej Łuc. To jedyny z dużych polskich portów, który nie miał połączenia kolejowego. Dzięki bocznicy i planowanym nowym nabrzeżom port w Policach chce przeładowywać inne niż fosfaty towary masowe.
POLSKA MORSKA 6.01
Rozpoczynamy naukę przyszłych pracowników morskich elektrowni wiatrowych. Przy ulicy Willowej w Szczecinie otwarto Centrum Szkoleniowe Offshore Politechniki Morskiej. Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk zaznaczył, że wyprzedzamy pewne wydarzenia, uczymy pracowników, choć jeszcze nie mamy żadnego wiatraka na morzu.

Jak działa symulator turbiny wiatrowej, jedyne takie urządzenie w Polsce - o tym opowiada Artur Bejger prorektor Politechniki Morskiej. Symulator turbiny zmontowano przy budynku Politechniki Morskiej przy ulicy Willowej.

Mamy pozwolenie na budowę dla Polskiego Ośrodka Ratownictwa Morskiego, które powstanie przy ulicy Dębogórskiej w Szczecinie. Prace projektowe zostały zakończone . Pierwsze roboty już się rozpoczęły. Po wybudowaniu nabrzeża przy Dębogórskiej będzie cumował Statek Szkoleniowy Politechniki Morskiej w Szczecinie Nawigator XXI.

27 czerwca rozpoczyna się 10 Międzynarodowy Kongres Morski. Patronat honorowy i nadzór merytoryczny nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Infrastruktury. Organizatorem wydarzenia jest Klaster Morski Pomorza Zachodniego mówi Dariusz Smoliński z Klastra.
POLSKA MORSKA - 25 05
Rozpoczęła się budowa terminalu instalacyjnego morskich elektrowni wiatrowych w Świnoujściu. To wspólne przedsięwzięcie Orlenu i Zarządu Portu. W najbliższym czasie port wyłoni wykonawcę nabrzeży dla terminalu. Teraz trwają prace rozbiórkowe i porządkowe w miejscu gdzie powstaną place składowe.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry .Zakłada ona m.in. ogromny program inwestycyjny w ramach, którego mają powstać nowe sieci kanalizacyjne, będą też zmodernizowane lub wybudowane oczyszczalnie ścieków mówi wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Celem nowej specustawy o rewitalizacji rzeki Odry jest zapobieżenie podobnym zdarzeniom jakie miały miejsce w ubiegłym roku.

Stocznia Wulkan inwestuje. Dla przypomnienia - to dawna Stocznia Szczecińska. Zakład przygotowuje się do montażu dużych konstrukcji stalowych. W tym celu prowadzi prace na pochylni Odra Nowa, które mają na celu przystosowanie tego obiektu do takiej produkcji.
1234567