W poniedziałek do Sejmu zostanie skierowany projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym dla osób, które doświadczyły niepożądanych skutków szczepienia przeciwko COVID-19. To jedno z ustaleń, jakie zapadły podczas spotkania w Sejmie zespołu roboczego, który ma wypracować sposoby walki z pandemią COVID-19.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział po piątkowym posiedzeniu, że na podjęcie w Sejmie prac nad przepisami w sprawie funduszu kompensacyjnego zgodzili się wszyscy jego uczestnicy. Jak dodał, zgodnie uznali, że osoby, który nadal wahają się czy przyjąć szczepionkę, będą miały teraz pewność pomocy ze strony państwa w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Wiceminister Waldemar Kraska poinformował również, że zgodnie z wymogiem klubów i kół parlamentarnych, ustawa będzie zawierała propozycje przepisów, dotyczące jedynie funduszu kompensacyjnego.
Projekt ustawy dotyczącej powołania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych rząd przyjął w lipcu tego roku. Przepisy przewidują możliwość szybkiego uzyskania przez osoby, w których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne, świadczenia pieniężnego.
Uczestnicy spotkania zgodzili się też na wprowadzenie dobrowolnych i bezpłatnych testów na obecność koronawirusa dla osób, które mają w pracy częsty kontakt z innymi ludźmi - pracowników służby zdrowia, oświaty, administracji i komunikacji miejskiej. Posłanka Lewicy Marcelina Zawisza poinformowała, że testowanie nie będzie wiązało się z automatycznym kierowaniem na kwarantannę, jak to jest obecnie.
Podczas posiedzenia uzgodniono też, że pracownicy niemedyczni na oddziałach covidowych, powinni otrzymać- prawdopodobnie jednorazowy- dodatek pieniężny. .
Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że była to propozycja Ludowców i poinformował, że obiecał pochylić się nad postulatem wprowadzenia bonusów dla zaszczepionych.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział też, że na kolejnym spotkaniu zespołu roboczego zostaną przedstawione rządowe propozycje dotyczące walki z COVID-19. W jego ocenie, z piątkowego spotkania "wypłynął wspólny sygnał, że powinno się przestrzegać i egzekwować obowiązujących obostrzeń".
- Jesteśmy w tej chwili prawdopodobnie na szczycie, ewentualnie w okolicach szczytu czwartej fali, więc myślę, że to jest bardzo ważne, abyśmy przerwali ten łańcuch epidemiologiczny właśnie tymi prostymi i bardzo tanimi metodami. Czyli maseczką, dystansem czy też dezynfekcją. Dlatego w dalszym ciągu będziemy rozmawiać ze służbami, aby zdecydowanie zwiększyły działania kontrolne - powiedział.
Poza wiceministrem Waldmarem Kraską, w spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele wszystkich klubów i kół parlamentarnych, dyrektorzy departamentów z ministerstwa zdrowia, przedstawiciele Rady Medycznej przy premierze, szef Narodowego Funduszu Zdrowia oraz dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym.
Zobacz także
2021-12-03, godz. 10:34
W szpitalach 22 035 pacjentów covidowych. Wzrost liczby zakażonych
Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport o zakażeniach koronawirusem w poszczególnych województwach.
» więcej
2021-12-03, godz. 08:57
Omikron, czyli nowe obostrzenia w Stanach
Bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące testów dla podróżnych przyjeżdżających do USA wejdą w życie w najbliższy poniedziałek. Związane jest to z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron.
» więcej
2021-12-03, godz. 06:56
Tymczasowy szpital na Pomorzanach będzie działał do końca marca
Przynajmniej do końca marca będzie działał szpital tymczasowy na Pomorzanach w Szczecinie. Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku została przedłużona umowa.
» więcej
2021-12-02, godz. 15:11
Milion dla OSP w Trzebieży
Milion złotych trafi do Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebieży. To nagroda za zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskiej akcji "SzczepimySię z OSP".
» więcej
2021-12-02, godz. 12:25
Co drugi mieszkaniec regionu zaszczepiony. "Nie jest to wynik dobry" [WIDEO, ZDJĘCIA]
Prawie 2 miliony dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi podano do tej pory w Zachodniopomorskiem. Zaszczepionych jest 55 procent mieszkańców. To jednak nadal za mało.
» więcej
2021-12-02, godz. 12:04
Jak zmotywować do szczepienia? Pomysł PSL-u
Warto znaleźć narzędzia, które motywowałyby obywateli do szczepień, jednak nie w sposób przymusowy jak np. w Austrii - mówi Andrzej Grzyb.
» więcej
2021-12-02, godz. 10:36
Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy raport zakażenia koronawirusem w Polsce.
» więcej
2021-12-02, godz. 10:07
98 proc. na respiratorach: niezaszczepieni, 80 proc. na odcinku tlenowym: niezaszczepieni
Szczepienia są jedynym wyjściem, jeśli chcemy opanować epidemię. Szczepionki zostały też gruntownie przebadane - wbrew opinii niektórych środowisk - wyjaśniała w "Rozmowach pod krawatem" kierowniczka szpitala tymczasowego na Po…
» więcej
2021-12-02, godz. 09:12
"Pacjenci w ciężkim stanie przekonują się, że epidemia to nie wymysł"
Koronasceptycy, postawieni pod ścianą, zmieniają poglądy. O zachowaniach osób, które nie wierzą w epidemię lub nie ufają szczepionkom, mówiła w "Rozmowach pod Krawatem" kierowniczka szpitala tymczasowego na Pomorzanach.
» więcej
2021-12-02, godz. 08:18
Rząd zachęca do szczepień
Minionej doby wykonano w Polsce prawe 160 tysięcy szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest już ponad 20 milionów 400 tysięcy osób, a trzecią dawkę przyjęły prawie 3 miliony Polaków, w tym prawie 250 tysięcy osób…
» więcej