Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane

Wybór nawozu do trawnika może – zwłaszcza początkującym ogrodnikom – sprawić pewne problemy. Jak ich uniknąć? Wyjaśniamy to w nowym artykule.
Efektywne nawożenie i prawidłowy dobór poszczególnych składników odżywczych jest kluczowym aspekt dbania o trawnik. Każdy jego właściciel powinien więc zaopatrzyć się we właściwe nawozy oraz dowiedzieć się, kiedy stosować każdy z nich. Duże znaczenie ma też wybór pory nawożenia – najlepiej zrobić to w pochmurny dzień, tak by intensywne promienie słoneczne nie zakłóciły wchłaniania substancji.

Nawożenie trawnika - dlaczego to takie ważne?

Nawożenie trawnika to jeden z zabiegów, które w największym stopniu wpływają na jego wygląd i kondycję. Dostarczając trawie niezbędnych składników, dbamy o zdrowy, ciemnozielony kolor, gęstość i wytrzymałość darni oraz jej odporność na choroby i czynniki takie jak susza czy nadmiar wody. Trawę należy nawozić regularnie (najlepiej 3 razy rocznie), bo ze względu na płytkie ukorzenienie szybko zużywa dostarczone jej substancje.

Najpopularniejsze nawozy do trawy 2022

Każde nawożenie trawnika musi odbyć się z użyciem innego nawozu, bo na poszczególnych etapach rozwoju trawa potrzebuje nieco innych składników odżywczych. Wiosną i latem kluczowa okazuje się duża zawartość azotu, zaś jesienią ilość tego składnika powinna się obniżyć na rzecz fosforu i potasu. Znalezienie odpowiednich preparatów na szczęście nie będzie trudne – na rynku dostępnych jest wiele wysokiej jakości nawozów do trawników.

Novatec N-Max

Nawóz przeznaczony do nawożenie w okresie od marca od sierpnia. Skład produktu opiera się na mieszance NPK (azot, fosfor i potas) z domieszkami mikroelementów takich jak bor, żelazo i cynk oraz inhibitorem nitryfikacji N-P2O5-K2O(+MgO+S) 24-5-5(+2+5) zapobiegającym stratom azotu.

Novatec Classic

Nawóz dostarczający roślinom dużej ilości potasu oraz umiarkowanej fosforanów. Poza tym w jego składzie znajdziemy też siarkę, magnez, inhibitor nitryfikacji DMPP (fosforan 3,4-dimetylopirazolu oraz zestaw mikroelementów. Nawóz dobrze sprawdza się w jesiennej aplikacji.

YaraMila Complex - Hydrocomplex

Produkt zawiera azot całkowity (12%), fosfor (11%), potas (18%) magnez (2,7%), siarka (20%), bor (0,015%), żelazo (0,20%), mangan (0,02%) i cynk (0,02%). Skład nawozu został zbilansowany w ten sposób, by dostarczał trawnikowi składników niezbędnych w pierwszej fazie wzrostu – jest więc zalecany do wiosennego nawożenia.

Blaukorn Classic

Nawóz o dużej zawartości potasu i siadaniem broni. On wie, że schron ma w gminie, karetka po niego przyjedzie, a broń dostanie z magazynu, jak będzie mobilizacja. Schron, karetka i broń po prostu na niego czekają - podkreśla nasz rozmówca.obniżonej ilości chlorków. Dzięki zachowaniu tej proporcji, dobrze sprawdza się w ogrodnictwie. Ze względu na swój skład, jest rekomendowany przede wszystkim do jesiennego nawożenia.

Mocznik Puławy

Wysoka, wynosząca 46 proc. zawartość azotu amonowego sprawia, że nawóz wykazuje dużą skuteczność przy wiosennych aplikacjach. W zależności od potrzeb, można mieszać go z mieszankami NPK.

Zakupy online w dlaroslin.pl - alternatywa dla kolejek w sklepach ogrodniczych

W związku z rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, wielu właścicieli trawników rozpoczęło prace pielęgnacyjne i nawożenie. To oznacza, że w stacjonarnych sklepach ogrodniczych musimy liczyć się z kolejkami i problemami z dostępnością poszczególnych towarów. Tych trudności można jednak uniknąć, zaopatrując się w sklepie online. Na dlaroslin.pl można kupić nie tylko nawozy, ale też inne produkty niezbędne do tego, by kompleksowo zadbać o swój trawnik – np. akcesoria do systemów nawadniania. Kupując w sklepie dlaroslin.pl, można też skorzystać z atrakcyjnych rabatów na nawozy, środki ochrony roślin, nasiona i sprzęt do upraw.

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty