Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane

Na ulicach coraz częściej można zaobserwować osoby jeżdżące w kasku rowerowym. Wielu innych użytkowników zastanawia się, czy to tylko efekt mody, czy może nowy obowiązek wynikający z przepisów prawa. Jak to wygląda w praktyce?

Jeszcze kilka lat temu uznawano je za fanaberię. Według wielu, zbędną. Choć w zachodnich krajach kaski rowerowe są w powszechnym użyciu już od dawna i widok tak wyposażonych rowerzystów nikogo nie dziwi, to w Polsce stały się popularne dopiero w ciągu ostatnich kilku lat. Według najnowszych danych na razie sięga po nie ok. 25% wszystkich właścicieli jednośladów, ale kolejnych posiadaczy wciąż przybywa. Po pierwsze, należy wyraźnie podkreślić, że to bardzo pozytywna i godna słów uznania tendencja. Warto jednak odpowiedzieć na pytanie, co kieruje rowerzystami wybierającymi podróż w kasku - strach przed mandatem czy wyłącznie zdrowy rozsądek?

Kask rowerowy w Polsce - czy obowiązkowy?

Aby rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie, należy zajrzeć do zbioru przepisów prawa, czyli w tym przypadku do obowiązującej ustawy Prawo w ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku. Tak, już sama data sugeruje, że nie znajdziemy tam żadnej informacji o obowiązkowym noszeniu kasku podczas jazdy rowerem. Zatem zgodnie z kodeksem nie ma takiej konieczności, za brak tego elementu nie grozi ani grzywna, ani żadna inna kara. Ten aspekt jest zatem wyjaśniony.

czy-kask-rowerowy-jest-obowiazkowy-2

Warto jednak chwilę zastanowić się, czy nie warto dołączyć do grona właścicieli kasków rowerowych i używać ich podczas każdej wyprawy. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi przez Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie (KTH Royal Institute of Technology) kask rowerowy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wstrząśnienia mózgu o 54%! Co więcej, w razie wypadku znacznie redukuje także możliwość wystąpienia pęknięcia kości czaszki. Jak bardzo? W czasie uderzenia na głowę działa siła nacisku wynosząca ok. 80 megapaskali. Kask rowerowy zmniejsza ją do 10 MPa. Liczby mówią same za siebie. Konkluzja jest zatem jedna. Odpowiednio dopasowany kask rowerowy może uratować zdrowie, a nawet życie.

Cechy wysokiej klasy kasków rowerowych

Profesjonalne kaski rowerowe wykonane są w technologii in mould. To specjalny proces produkcji opierający się na odlewaniu ciśnieniowym i tym samym trwałym połączeniu skorupy kasku z pianką znajdującą się wewnątrz. W nowoczesnych produktach stosuje się także wkładkę MIPS. To dodatkowa ruchoma część kasku umieszczona w jego wnętrzu, która odpowiada za pochłanianie energii podczas uderzenia, znacząco minimalizując ryzyko urazu.

Wysokiej klasy kaski rowerowe posiadają również systemy wentylacyjne, które gwarantują swobodny przepływ powietrza i chronią głowę przed przegrzaniem. Z kolei siateczki o drobnych oczkach zapobiegają dostawaniu się owadów czy elementów roślin.

czy-kask-rowerowy-jest-obowiazkowy-3

Jaki kask rowerowy wybrać?

Dlatego zdecydowanie warto poświęcić chwilę i kupić kask rowerowy dla siebie oraz wszystkich członków rodziny. Zwłaszcza że ich bogata oferta pozwala wybrać model przeznaczony do różnych stylów jazdy. A mnogość kolorów, fasonów i wzorów sprawi, że każdy użytkownik znajdzie kask rowerowy w swoim guście. Czym się kierować? Przede wszystkim należy sięgać wyłącznie po najwyższej jakości kaski rowerowe z certyfikatami bezpieczeństwa i wszelkimi atestami. Najważniejszy z nich to EN 1078, oznaczający spełnianie najbardziej surowych europejskich norm. Tylko produkty z odpowiednimi symbolami gwarantują najwyższy poziom ochrony.

Dokonując wyboru kasku rowerowego użytkownik powinien pamiętać o właściwym rozmiarze. Wystarczy zmierzyć obwód głowy, a następnie spojrzeć w tabelę informacyjną udostępnioną przez danego producenta lub zasięgnąć opinii fachowca z obsługi klienta. Ważny jest także dobór odpowiedniego typu kasku rowerowego. Na rynku dostępne są modele przeznaczone do jazdy rekreacyjnej, górskiej, miejskiej, szosowej czy enduro.

Prawidłowo dostosowanym kaskiem rowerowym można śmiało ruszać w poszukiwaniu kolejnych przygód!

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty