Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane

Gamerzy i inni użytkownicy komputerów klasy premium w Szczecinie w ostatnich miesiącach i latach mieli okazje obserwować, jak dynamicznie rosną ceny kart graficznych, a zarazem jak szybko spada ich dostępność. Na szczęście wiele wskazuje na to, że w 2022 roku obserwujemy odwrócenie trendu – ceny kart spadają, a ich dostępność również wraca do normy sprzed kryzysu. Dowiedz się, dlaczego było tak źle, a teraz jest lepiej.

Karty graficzne – rynek dotknięty kryzysem

To nie tak, że karty graficzne całkowicie zniknęły z rynku. Wiele modeli AMD czy NVIDIA przez cały czas można było zamówić np. na stronie https://www.sferis.pl/karty-graficzne-2889, były też do kupienia poprzez sklepy działające w Szczecinie. Rzecz w tym, że ich ceny poszybowały, a niektóre karty klasy premium były bardzo trudno dostępne. Co spowodowało kryzys? Okazuje się, że splot kilku niekorzystnych okoliczności, a mianowicie:

  • pandemia COVID-19,

  • susza na Tajwanie,

  • przerwane łańcuchy dostaw,

  • fenomen kryptowalut.

Brzmi intrygująco? Dla graczy i użytkowników najlepszych komputerów ze Szczecina i całego świata opisywana sytuacja była bardzo niekorzystna, z praktycznego i finansowego punktu widzenia.

Ogłoszenie pandemii spowodowało trudności na wszystkich rynkach, bo zaburzyło normalny tryb funkcjonowania fabryk, kopalni, firm usługowych itd. Standardowe procesy produkcyjne na wiele miesięcy uległy modyfikacji, a wiele przedsiębiorstw z uwagi na restrykcje wpadło w duże kłopoty finansowe lub wręcz upadło.

W połączeniu z coraz bardziej skomplikowaną sytuacją międzynarodową w przestrzeni publicznej zaczęło funkcjonować określenie przerw w łańcuchach dostaw. Rzeczywiście, logistyka na skalę światową napotkała ogromne problemy.

Jakby tego było mało, Tajwan – czołowego producenta mikroprocesorów – nawiedziła największa susza od półwiecza. To kolejny czynnik, który zaważył na dostępności i cenach kart graficznych, choć nie ostatni. „Gwoździem do trumny” okazały się kryptowaluty, a konkretnie proces ich wykopywania, czyli pozyskiwania za pomocą specjalnych komputerów wyposażonych w najlepsze, najmocniejsze karty graficzne.

Jest lepiej – kryzys mija!

Według niemieckiego serwisu 3DCentre sytuacja uległa znacznemu polepszeniu, a ceny najlepszych kart tylko nieznacznie przekraczają rekomendowane. Dlaczego? Producenci coraz lepiej radzą sobie z produkcją i logistyką, sytuacja pandemiczna została opanowana, a spadający kurs kryptowalut zniechęca do kopania.

To zatem dobry moment, aby zainwestować w kartę graficzną – najlepsze ceny gwarantują zakupy w sklepach internetowych z dobrym wyborem podzespołów.

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty