Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane

Ulica Durres, Albania, widok na meczet. | zdjęcie: pixabay.com
Ulica Durres, Albania, widok na meczet. | zdjęcie: pixabay.com
Szukasz niedrogich wakacji dla całej rodziny? Chcesz wypocząć na szerokiej plaży, popływać w ciepłej wodzie i spróbować oryginalnej kuchni? Albania, państwo położone na Półwyspie Bałkańskim, może być alternatywą dla wakacji w Grecji, Chorwacji, Włoszech czy Czarnogórze. Ceny są tutaj bardziej przystępne, a dla wielu naszych rodaków wakacje w Albanii to wciąż coś nieoczywistego. A szkoda, bo Albania zasługuje na naszą uwagę. Podczas wakacji w Albanii możesz poznać ciekawą kulturę tego wciąż nieodkrytego przez turystów z Polski kraju.

Albania — informacje praktyczne

Republika Albanii graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią Północną i Serbią/Kosowem. Od Włoch oddziela ją cieśnina Otranto1. Wiele osób dociera do Albanii samochodem, pokonując odległość 1900 km (z Warszawy) w 20 godzin. Jednak znacznie łatwiej dotrzeć tutaj liniami lotniczymi. Czarterowe loty odbywają się z Katowic, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Krakowa i Warszawy od końca maja do końca września. Lot trwa średnio 1 godzinę i 50 minut.

Nie trzeba mieć paszportu, by wjechać do Albanii2. Wystarczy dowód osobisty. Jednak lepiej mieć ze sobą paszport na wypadek korzystania z ubezpieczenia medycznego dla turystów. Dokument musi być ważny co najmniej 3 miesiące przed datą opuszczenia Albanii. Żeby spędzić wakacje w Albanii, nie trzeba też wizy. Warto natomiast zabrać ze sobą gotówkę w euro, którą na miejscu można wymienić na leki albańskie.

Stolicą Albanii jest Tirana3. Kraj ma status kandydata do Unii Europejskiej, a odkąd wprowadził reformy wolnego rynku, jest otwarty na inwestycje i rozwija się gospodarczo. W szczególności widać to po bazie noclegowej: coraz więcej hoteli oferuje wygodne apartamenty rodzinne i wyżywienie all inclusive. W ofertach wakacji w Albanii nie brakuje noclegów z wyżywieniem częściowym: śniadaniami, śniadaniami i obiadokolacjami lub z trzema posiłkami. Można więc dobrać opcję optymalną do potrzeb swoich, przyjaciół i rodziny.

Pogoda w Albanii

Kiedy najlepiej pojechać na wakacje do Albanii? Przede wszystkim w czerwcu, lipcu, sierpniu oraz we wrześniu. Klimat jest tutaj podobny do tego w Grecji, Chorwacji i we Włoszech. Latem utrzymuje się temperatura ok. 30 stopni. Nie ma też wielu opadów, dobra pogoda jest wręcz pewna4.

Największe atrakcje Albanii

Albania przyciąga naturalnością, różnorodnością, nieznaną nam jeszcze kulturą. Gwarantuje także ciepłą wodę do kąpieli oraz piaszczyste plaże. Wybrzeże Morza Adriatyckiego rozciąga się w okolicy Durrës, Golem, Shengjin i Spille. Morze Adriatyckie i Jońskie to Vlora, Radhime, Borsh, Saranda i Ksamil.

W przeciwieństwie do Chorwacji i Czarnogóry plaże są tutaj przede wszystkim piaszczyste, zwłaszcza w części północnej, nad Adriatykiem. Część południowa Albanii, nad Morzem Jońskim, to więcej klifów i żwirowych plaż oraz poszarpana, ale przy tym niezwykle ciekawa linia brzegowa. W okolicy Ksamil plaże są jednak piaszczyste.

Widok na plażę w Albanii. Na pierwszym planie leżaki z parasolami, w tle szare i czerwone skały.

Zdjęcie: pixabay.com

Plaże w Albanii są najczęściej szerokie, jasne i piaszczyste, a infrastruktura pozwala na błogie wypoczywanie pod słońcem.

Durrës

Durrës5 nad Adriatykiem to jedno z najstarszych miast w Albanii i główny port kraju. Turyści przede wszystkim szukają tutaj plaż z leżakami i nowoczesnych hoteli. Opinie o tym kurorcie Albanii są zróżnicowane. Jedni turyści narzekają na tłok i typową dla blokowisk zabudowę, inni doceniają zabytki i możliwość spędzenia tanich wakacji nad ciepłym morzem.

Zabytki miasta Durrës pozostawione zostały przede wszystkim przez Rzymian, Bizantyjczyków i Turków. Są to między innymi miejskie mury, pozostałości zamku, który był twierdzą nie do zdobycia, ale został zniszczony częściowo w trakcie trzęsienia ziemi z XIII wieku.

Jest tutaj także pomnik związany z walką o wolność Albanii i Wieża Wenecka. Jednak najważniejszym zabytkiem jest amfiteatr, który powstał w czasach rzymskich, w II wieku n.e. Jest jednym z największych na Bałkanach, bo mógł pomieścić 20 tysięcy widzów. Niestety i on został uszkodzony podczas trzęsienia ziemi, a następnie zasypany przez Turków. Amfiteatr odkryto dopiero w 1966 roku, ale jego część wciąż pozostaje zakopana.

W Durrës znajduje się także mała łaźnia pochodząca z XVIII wieku, którą można zwiedzić.

Centrum miasta to przede wszystkim Plac Wolności i okoliczne budynki, takie jak ratusz, budynek magistratu oraz Wielki Meczet. Na uwagę zasługuje także uliczka Mustafy Basha z kamienicami ozdobionymi muralami.

W Durrës warto wybrać się na spacer na dwa betonowe mola, zwłaszcza o zachodzie słońca. Szeroką, nadmorską promenadę upiększają fontanny i pomniki nawiązujące do historii miasta z czasów antycznych.

Saranda, Albania, widok na port.

Zdjęcie: pixabay.com

Saranda w Albanii nad Morzem Jońskim to miasto z długą historią. Tutaj także możesz spędzić wakacje.

Golem

Golem6, miejscowość ciągnąca się przez 10 km, oddalona jest o 13 km od Durrës i ok. 40 km od Tirany. Przy plaży działają liczne hotele wraz z infrastrukturą dla osób wypoczywających nad wodą. Plaże w Golem są niezwykle szerokie i piaszczyste, z dostępem do licznych leżaków i parasoli lub miejscem do ułożenia się na kocu. Po drodze z Golem, jadąc na południe, można także odwiedzić małe, ale niezwykle urocze plaże Plazhi i Gjeneralit. Woda jest tam krystaliczna, ale trzeba pamiętać o butach do wody, bo dno bywa kamieniste. Jest tutaj także molo, na które wejście jest bezpłatne.

Golem nie jest miejscem z zabytkami, ale turyści doceniają brak tłoku. Wypoczywając w tej okolicy, można przyjrzeć się codziennemu życiu Albańczyków, zobaczyć malownicze pejzaże i urokliwe domki. To zdecydowanie miejsce dla osób, które chcą odpocząć. Jeśli wolisz zabawę i imprezy, to wybierz gwarne Durrës.

Zwiedzanie Albanii

Jeśli chcesz pozwiedzać Albanię na własną rękę, polecamy wypożyczenie samochodu. Wypożyczalnie współpracujące z biurem podróży oferują małe auta, idealne do zwiedzania w parze, samochody rodzinne, a nawet busy. Dzięki temu możesz wyjechać poza wybrany kurort nadmorski i poznać inne ciekawe miejsca.

Tirana

Największym miastem Albanii, a jednocześnie stolicą kraju, jest Tirana7, pełna socrealistycznych budynków. Nie ma tutaj wielu zabytków, bo miasto jest młode, a ponadto władze komunistyczne nakazały burzenie kościołów. Zajrzyj jednak do centrum z olbrzymim placem Skanderbega oraz pomnikiem. Wejdź do Narodowego Muzeum Historycznego Albanii, do meczetu Ethem Beja i Wieży Zegarowej. Atrakcyjne są też Bulwary Tirany ciągnące się wzdłuż rzeki Lanë, gdzie zobaczysz XVIII-wieczny kamienny Most Grabarzy oraz piramidę stanowiącą mauzoleum Envera Hodży, albańskiego działacza komunistycznego, który od końca II wojny światowej aż do śmierci w 1985 roku był władcą wzorującym się na Stalinie.

Na uwagę zasługuje też Galeria Sztuk Pięknych, Teatr Narodowy oraz Teatr Opery i Baletu. Opinie osób przyjeżdżających na wakacje do Albanii są takie, że nie jest to miasto urokliwe, ale na pewno ciekawe dla osób interesujących się historią najnowszą.

Tutaj także warto zajrzeć podczas wakacji w Albanii

Polecamy również wycieczkę do Kruji (kiedyś stolica Albanii) oraz Beratu („miasto tysiąca okien” wpisane na listę UNESCO). Zobacz też park archeologiczny w Butrint oraz strome uliczki i twierdzę w Gjirokastra. Park Narodowy Theth ze słynnym „Niebieskim Okiem” to kolejne ciekawe miejsce do zwiedzania, kiedy przebywasz w Durrës lub Sarandzie.

Ulica w mieście Gjirokastra w Albanii.

Zdjęcie: pixabay.com

Podczas wakacji w Albanii możesz wypożyczyć samochód i zwiedzić tutejsze miasteczka, np. Gjirokastrę.

Czy w Albanii jest bezpiecznie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w Albanii można wypoczywać bez obaw o swoje bezpieczeństwo. Oczywiście, jak w każdym kurorcie, tak i w Durrës czy Golem należy uważać na portfel, telefon, dokumenty i klucze. Nie należy pozostawiać wartościowych przedmiotów na pustym leżaku. Można jednak bez obaw spacerować po zmroku.

Jeśli wynajmiesz auto, pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia oraz o zachowaniu ostrożności. Mieszkańcy Albanii rzadko respektują przepisy drogowe i sygnalizację świetlną.

Jadąc na wakacje do Albanii, warto zaufać znanemu biuru podróży TUI. W pakiecie wczasów wykupisz lot bezpośrednim samolotem z bagażem podręcznym oraz rejestrowanym, nocleg w wybranym hotelu i, w zależności od opcji, częściowe lub pełne wyżywienie. W każdej chwili możesz skontaktować się z obsługą biura telefonicznie, smsem czy przy pomocy czatu w aplikacji w telefonie.

Pamiętaj też, że Albania nie należy do UE, dlatego karta EKUZ nie znajduje tutaj zastosowania. Wykup ubezpieczenie turystyczne na wypadek odwołania wycieczki z przyczyn od Ciebie niezależnych, choroby czy wypadku i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.1https://pl.wikipedia.org/wiki/Albania

2https://www.gov.pl/web/albania/informacje-dla-podrozujacych

3https://pl.wikipedia.org/wiki/Tirana

4https://kierunekalbania.pl/porady/200-klimat-albanii-temperatury-opady-slonce-lato-zima

5https://pl.wikipedia.org/wiki/Durr%C3%ABs

6https://pl.wikipedia.org/wiki/Golem_(obw%C3%B3d_Tirana)

7https://pl.wikipedia.org/wiki/Tirana

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty