Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane

Coraz częściej, wytrzymałość i funkcjonalność odzieży taktycznej doceniają konsumenci niezwiązani z aktywnościami outdoorowymi, a jej przeznaczeniem są bardziej codzienne sytuacje. Producenci również wychodzą nam naprzeciw i chętniej stosują wzornictwo, które nie kojarzy się tak ściśle z militariami. Sprawdźmy więc, jakie elementy odzieży taktycznej mamy do wyboru i kiedy warto się na nie zdecydować.

Wierzchnia odzież militarna

Odzież militarna nie jest już dłużej wykorzystywana jedynie przez wąskie grono użytkowników, którzy używali jej zazwyczaj w swojej pracy. Obecnie doceniana jest również w innych niszowych aktywnościach outdoorowych, jak survival, myślistwo, paintball czy strzelanki ASG.

Odzież militarna to między innymi kamizelki taktyczne, a także kurtki taktyczne, które bardzo dobrze sprawdzają podczas niesprzyjających warunków pogodowych, jak silne wiatry i ulewy. Zabezpieczają przed niskimi temperaturami i deszczem, dzięki temu, że stosuje się w nich specjalne warstwy materiałów czy membrany. Jednocześnie są lekkie i zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza, a przy tym charakteryzuje je duża wytrzymałość i odporność na rozdarcia – to również zasługa materiałów, z jakich się takie kurtki szyje.

Jeśli natomiast chodzi o nakrycia głowy, to do wyboru mamy zarówno modele przeznaczone na ciepłe miesiące – kapelusze i bejsbolówki, jak i zimowe czapki, kaptury i kominiarki. Je także produkuje się ze wzmocnionych materiałów, a także dba o to, by dobrze odprowadzały wilgoć lub stanowiły osłonę przed słońcem – w zależności od przeznaczenia danego nakrycia głowy.

Odzież na górne partie ciała

Koszulki taktyczne to element, który znajduje się najbliżej ciała, dlatego bardzo ważne jest, by były jak najbardziej wygodne. W zaawansowanych modelach stosuje się szybkoschnące materiały czy jony srebra, które zapobiegają namnażaniu bakterii. Są odpowiednio rozciągliwe, więc dopasowują się do sylwetki, ale dzięki bezszwowej technologii lub zastosowaniu płaskich szwów, nie powodują podrażnień. W takiej koszulce można aktywnie spędzić cały dzień i nawet pod jego koniec - wciąż czuć się komfortowo.

W chłodniejsze dni, na koszulkę można zawsze założyć bluzę taktyczną, a do wyboru mamy mnóstwo modeli. Z kapturem lub bez kaptura, przylegające do ciała i bardziej luźne kroje, uszyte z polaru, z poliestru czy z bawełny. Każdy może wybrać dla siebie bluzę, która najlepiej spełni jego wymagania.

Spodnie i obuwie taktyczne

Spodnie to jeden z chętniej wybieranych elementów odzieży taktycznej. Głównie ze względu na ich wysoką funkcjonalność, na którą składa się cały system mniejszych i większych kieszeni, a także możliwość dopasowania do sylwetki – za pomocą rzepów regulujących w pasie i nogawkach. Spodnie taktyczne oczywiście również szyje się z wytrzymałych materiałów, które są często dodatkowo wzmacniane w strategicznych miejscach, np. na kolanach czy pośladkach.

Na koniec omówimy buty taktyczne, które są tak zaprojektowane, by zapewniały stabilność na nierównym podłożu. Służą temu antypoślizgowe podeszwy, a także wkładki/poduszki. Takie buty są często nieprzemakalne i dodatkowo wzmocnione, by chronić przed urazami.

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty