Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane

Kamery bezprzewodowe z funkcjami wifi, umożliwiają montaż monitoringu bez użycia okablowania. Czy kamery wifi to rozwiązanie dla każdego? W poniższym artykule przybliżymy podstawy doboru urządzeń.

Monitoring bezprzewodowy - gdzie stosować?

Kamery bez użycia okablowania, to brzmi pięknie. Pamiętajmy jednak o elementach, które mają znaczący wpływ na sprawne działanie systemu. Zwracajmy uwagę na to, że kamery wifi muszą posiadać dostęp do zasilania. Najczęściej są to zasilacze podłączane do gniazdka z prądem. Oprócz zasilania, musimy posiadać dostęp do sieci.

Kamery bezprzewodowe świetnie sprawdzają się w miejscach z solidnym sygnałem sieci domowej i na krótszych odcinkach. Każde ewentualne grube ściany i przeszkody między urządzeniami, znacząco wpływają na płynność i działanie systemu.

Jakie kamery wifi wybrać?

Monitoring bezprzewodowy to ograniczona liczba urządzeń. Ilość serii i modeli jest znacznie mniejsza jak w rozwiązaniach przewodowych. Producenci wychodzą z założenia, że kamery ip wifi to głównie sprzęt do zastosowań domowych. Jakie kamery mamy zatem do wyboru?

 • kamery zewnętrzne tubowe

 • kamery obrotowe

 • kamery kopułowe

Cechą wspólną powyższych modeli są dwie najpopularniejsze rozdzielczości kamer. W warunkach domowych rekomendujemy kamery 2mpx wewnątrz pomieszczeń i w miejscach wymagających mniejszej uwagi, oraz kamery 4mpx, które uznawane są jako standard w warunkach zewnętrznych.

Kamery wifi często występują w ogniskowej 2,8mm lub 3,6mm, które dają szeroki kąt widzenia i doskonale sprawdzą się przy montażu na rogach budynku. Standardowy zasięg kamer bezprzewodowych to około 30 metrów zarówno w dzień jak i w nocy.

Jakie funkcje posiada solidna kamera wifi?

Oprócz podglądu w wysokiej rozdzielczości, sprzęt powinien posiadać funkcje wspomagające pracę w trudnych warunkach. Kamery wifi jeśli mają pracować samodzielnie, warto aby miały wbudowany slot na karty pamięci micro sd. Oprócz tego kamery powinny umożliwiać nagrywanie po wykryciu ruchu oraz zapis według ustanowionego wcześniej harmonogramu godzinowego.

Jeśli szukamy praktycznego monitoringu i chcemy wybrać najlepszą kamerę wifi, pamiętajmy o funkcji podglądu z dowolnego urządzenia na świecie i darmowej aplikacji mobilnej. Kamery konsumenckie to urządzenia, które łatwo pozwolą połączyć kamerę z naszym telefonem komórkowym a następnie szybko znaleźć interesujące nas nagrania.

Oferta kamer jest rozbudowana, godnymi uwagi jest zewnętrzna obrotowa kamera ip, która umożliwia funkcje sterowania 360 stopni, dzięki czemu możemy nakierować urządzenie we wskazane miejsce na obiekcie.

Gdzie montować kamery wifi?

Najpopularniejsze miejsce montażu to domy jednorodzinne, foodtrucki, małe sklepy i miejsca gdzie router z internetem jest w bliskiej odległości od kamery.

Przy większych inwestycjach i dużych budynkach, mimo wszystko lepszym rozwiązaniem będzie monitoring ip przewodowy łączony po kablach sieciowych. Kamery bezprzewodowe to dobre rozwiązanie dla osób, które w bezinwazyjny sposób chcą wykonać prosty i szybki system monitoringu.

Dla osób, które nie mają w budynku zasilania, ciekawa opcja to kamera solarna wifi. Musimy jednak pamiętać o częstym rozładowywaniu urządzenia w dniach, gdzie mamy małą ilość światła słonecznego. W tym przypadku możliwe są częste doładowania urządzenia z gniazdka 230v.

Ile kosztuje monitoring wifi?

Średnia cena za rozsądne kamery bezprzewodowe to budżet średnio na poziomie 300-500zł. Do tej kwoty musimy doliczyć koszt odpowiednio dużej karty pamięci, która będzie rejestrować nagrania w pamięci urządzenia.

Mamy do wyboru dwa rozwiązania.

Opcja 1 to niezależne kamery, które rejestrują zapis w pamięci urządzenia. Jest to rozwiązanie dobre dla osób, które nie potrzebują większej ilości urządzeń na budynku.

Opcja 2 to rozwiązanie profesjonalne, czyli kamery z rejestratorem z funkcjami nagrywania na dysku twardym.

Wariant z rejestratorem, umożliwia dłuższy zapis w pamięci, natomiast sam dysk twardy do pracy ciągłej jest w innym miejscu jak kamera, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie zapisanego materiału.

Zabezpieczenia Poznań z chęcią pomagając w doborze skutecznych systemów zabezpieczeń. Wychodzimy z założenia, że lepiej dobrze rozplanować i przemyśleć system jak wykonywać podwójną pracę i z czasem wymieniać urządzenia.

Kamery bezprzewodowe jakie są zalety i wady

Zalety kamer bezprzewodowych:

 • brak wymaganego okablowania

 • szybka konfiguracja

 • niski koszt zakupu urządzeń

 • możliwość podglądu ze smartfona z dowolnego miejsca na świecie

 • obraz wysokiej jakości w momencie zakupu tylko jednej niezależnej kamery

 • brak wymaganych dodatkowych urządzeń rejestrujących zapis z kamer ( kamery ip mogą pracować samodzielnie i niezależnie)

 • kamera wifi obrotowa może monitorować duży obszar domu lub firmy

Wady kamer bezprzewodowych:

 • problemy z łącznością urządzeń przy ewentualnych przeszkodach i grubych ścianach

 • mniejszy wybór modeli kamer jak w przypadku monitoringu przewodowego

 • brak kamer ip z funkcjami analityki obrazu np: Acusense

 • mniejszy wybór kamer ip z wysoką rozdzielczością

 • brak kamer dalekiego zasięgu i kamer z serii profesjonalnych

Kamery ip wifi - jakie wybrać?

Zabezpieczenia Poznań i technicy pracujący w firmie wychodzą z założenia, że nie ma uniwersalnych modeli, które sprawdzają się w każdych warunkach. System warto dopasować i zaplanować z wyprzedzeniem. W obrębie jednej instalacji, możemy wykorzystać kilka rodzaji kamer. Inne modele zamontujemy wewnątrz pomieszczeń, mogą to być kamery wewnętrzne ze szklanym kloszem, natomiast kamery zewnętrzne to modele tubowe z mocniejszym promiennikiem IR lub kamery obrotowe. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z opcji darmowej wyceny firmie Zabezpieczenia Poznań, dzięki czemu mamy pewność, że unikniemy pomyłek przy wyborze niewłaściwego systemu kamer.

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty