Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Początkowo gala rozdania nagród Emmy miała mieć miejsce 18 września 2023 roku. Jednak po strajkach rozpoczętych przez scenarzystów i kontynuowanych przez aktorów, Amerykańska Akademia Telewizyjna postanowiła przenieść moment przyznania najważniejszych nagród telewizji. Oddalenie w czasie ostatecznego rozdania mogło sporo namieszać. Kto obecnie plasuje się na pozycji lidera? Które nazwiska padają najczęściej wśród zwycięzców? I jakie tytuły mają szanse na statuetkę? Sprawdzamy.

Nagroda Emmy – najważniejsza statuetka dla ludzi telewizji

Nazywana jest Oscarami telewizji. Nagroda Emmy po raz pierwszy została przyznana w 1949 roku. Wtedy też na kartach historii zapisała się Shirley Dinsdale, amerykańska osobowość telewizyjna, która odebrała jako pierwsza tę statuetkę. Na przestrzeni dekad wraz z rozwojem branży, poszerzeniem liczb produkcji oraz zmianami w możliwościach, jakie dają technologię, kategorie, w których wręczane są nagrody znacząco się rozrosły.

Sama nazwa została zainspirowana lampą ortikono obrazową używaną w latach 40., 50. i 60. XX wieku do kamerowania. Jej potoczne określenie brzmiało „immy”, na przekór więc wymyślono feministyczny odpowiednik. I tak powstała „Emmy”. W takiej samej narracji wykonano statuetkę. Uskrzydlona kobieta trzymająca model atomu ma wskazywać na połączenie sztuki z technologią.

Dotychczasowi laureaci Nagrody Emmy

Wraz z rozrostem platform streamingowych nagrody Emmy wzbudzają tak wielkie emocje jak rozdanie Oscarów. Niepopularne kiedyś telewizyjne programy i seriale przeżywają właśnie renesans w wersji internetowej. Zwiększona produkcja koncernów powoduje również, że rokrocznie przybywa tak wiele tytułów, że przeciętny widz ma problem z nadrobieniem wszystkich nowości. A to z kolei generuje jeszcze więcej tytułów, aktorów i scenarzystów, którzy plasują się na liście do nagród.

Wśród kilkukrotnych laureatów znajduje się stała ekipa zarówno konkretnych postaci, jak i tytułów, które zdobyły statuetki. O jakich obrazach mowa? Warto wymienić choćby: The Crown, Sukcesję, Grę o tron, Ted Lasso, Breaking Bad, Mad Men, Homeland, Przyjaciół, The Office czy Rodzinę Soprano. Wielokrotnie nominowani byli także: Zendaya, Jason Sudeikis, Rami Malek, Jim Parsons, Ricky Gervais, Elisabeth Moss czy Tatiana Maslany.

Faworyci Nagrody Emmy – kto może wygrać?

Najwięcej nominacji do Nagród Emmy za sezon 2023 ma obecnie serial Sukcesja. 27 kategorii daje pewnik, że w przynajmniej kilku tytuł ten ma szansę na wygraną. Następnymi w kolejce są seriale: The Last of Us, Biały Lotos oraz Ted Lasso. Każdy z tych tytułów zgarnął aż po ponad dwadzieścia nominacji. Wśród pewniaków aktorskich, które wrócą z gali ze statuetką, wymieniane są takie osobowości jak: Elisabeth Moss, Bob Odenkirk, Aubrey Plaza, Alexander Skarsgård, Evan Peters, Claire Danes, Jesse Plemons, Jenna Ortega, Jason Sudeikis, Ayo Edebiri oraz Ebon Moss-Bachrach. Kogo jednak wyróżni kapituła?

Jeśli chcesz mieć pewność, kto zwycięży to starcie, sprawdź kod promocyjny lvbet. Ceremonia wręczenia nagród Emmy odbędzie się 15 stycznia 2024 roku.

Artykuły sponsorowane

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty