Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej to jedna z najczęstszych przyczyn występowania próchnicy. Ta z kolei uznawana jest już za chorobę społeczną, powszechną. Może wynikać z niewłaściwych nawyków w zakresie profilaktyki i troski o jamę ustną lub jej całkowitego braku. Zaniechania pod tym względem występują bardzo często. Aby im zapobiec, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa stomatologa oraz pamiętać o codziennej, rutynowej trosce o kondycję swoich zębów, jak i całej jamy ustnej. Jak powinna wyglądać jej higiena?
Materiał powstał we współpracy z Haleon

Elementarne zasady dbania o jamę ustną

To ważne, by od najmłodszych lat oswajać dziecko z higieną jamy ustnej i dbać o jej odpowiednie czyszczenie nawet wtedy, gdy jeszcze nie doszło do wyżynania się pierwszych zębów. Warto także pamiętać o tym, iż troska o zęby powinna dotyczyć nie tylko zębów stałych, ale i mlecznych. Ich zaniedbanie może bowiem mieć wpływ na późniejszą kondycję zębów stałych i przyczyniać się do występowania próchnicy. Dlatego też tak ważne jest, aby systematycznie oczyszczać wały dziąsłowe już u niemowląt.

Kolejne dobre nawyki powinny dotyczyć przyzwyczajania dzieci do użytkowania szczoteczki do zębów, a z czasem także nakłaniania ich do samodzielności w tym aspekcie. W przypadku nastolatków najlepszą motywacją do rutynowego szczotkowania zębów jest chęć dbania o własny wygląd i świeży oddech.

Systematycznie, codzienne szczotkowanie zębów to absolutne minimum. Należy stosować do tego odpowiednio dopasowaną pastę do zębów. Będzie to zatem np. pasta chroniąca szkliwo lub dziąsła, redukująca tendencję do powstawania i osadzania się kamienia nazębnego, a w przypadku problemu z nadwrażliwością – pasta do zębów wrażliwych.

Codzienna higiena – o czym należy pamiętać?

Bezwzględną rutynę dnia codziennego powinno stanowić szczotkowanie zębów przez około dwie minuty – przynajmniej dwa razy, czyli rano i wieczorem. Warto wybrać szczoteczkę o miękkim lub średnio miękkim włosiu i nie zapominać o dodatkowych środkach higienicznych, jakimi są nici dentystyczne i płyny do płukania jamy ustnej.

Jak powinno wyglądać mycie zębów? Podstawą powinny być tutaj odpowiednie ruchy szczoteczką, a mianowicie ruchy wymiatające. Należy wyeliminować wykonywanie ruchów polegających na miejscowym szorowaniu, ponieważ może ono prowadzić do ścierania szkliwa i uszkodzeń powodujących nadwrażliwość, a w konsekwencji próchnicę. Warto ponadto skupić się na myciu każdego zęba osobno, aby nie zapominać o najbardziej newralgicznych i niedostępnych miejscach, jak obszar ósemek i przestrzenie międzyzębowe. Należy pamiętać o tym, aby nie przyciskać szczoteczki zbyt mocno – prawidłowe mycie zębów opiera się głównie na technice, a nie nadmiernym nacisku.

Akcesoria stosowane w higienie jamy ustnej

Jednym z pierwszych akcesoriów jest kawałek gazy, którym posługują się rodzice do oczyszczania dziąseł u niemowląt. Alternatywą są specjalne naparstki lub silikonowe szczoteczki.

Innym akcesorium są szczoteczki wyposażone w bardzo miękkie włosie. Umożliwiają one oczyszczanie pierwszych zębów dziecka i występują w wersji manualnej lub elektrycznej.

Od szóstego roku życia warto wprowadzić kolejną szczoteczkę z miękkim włosiem, ale rozmiarem dostosowaną do wieku dziecka. Następnie zaczyna stosować się szczoteczki ze specjalnym skrobakiem, który umożliwia czyszczenie powierzchni języka.

Na rynku nie brakuje również irygatorów, które ułatwiają utrzymanie higieny jamy ustnej na odpowiednim poziomie u dzieci i osób z trudnością w szczotkowaniu zębów lub skłonnością do krwawienia dziąseł.

Osoby dorosłe mogą ponadto korzystać z płukanek, które zawierają substancje przeciw rozwojowi próchnicy i o działaniu antyseptycznym. Pozwalają one dbać o higienę nie tylko zębów, ale i całej jamy ustnej. O przestrzenie międzyzębowe można natomiast dbać dzięki niciom dentystycznym. Niektóre z nich są pokrywane substancjami antybakteryjnymi, które są rozprowadzane podczas używania.

Kompleksowa troska o higienę jamy ustnej jest niezbędna w tym, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem i brakiem bardzo nieprzyjemnych oraz dokuczliwych dolegliwości bólowych, które wymagają długotrwałego leczenia.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Artykuły sponsorowane

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty