Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Autopromocja  
Zobacz

Kable, kabelki, routery, modemy, przyciski i diody… można się pogubić, a nawet zirytować. Okazuje się jednak, że odpowiedź na pytanie, jak podłączyć światłowód do routera, nie jest bardzo skomplikowana. Z naszym krótkim poradnikiem poradzi sobie z tym zadaniem nawet największy laik (trzymamy kciuki)!

Jak podłączyć światłowód? Najpierw sprawdź, czy masz wszystko

Zaczniemy jak w instrukcji składania mebli: sprawdź kompletność zestawu. A w tym przypadku raczej – upewnij się, że masz wszystko, co potrzebne do podłączenia światłowodu do routera.

 • Przewód światłowodowy podłączony do gniazda optycznego – powinien zająć się tym monter od dostawcy światłowodu, czyli wykonać niewielki wwiert w ścianie budynku, następnie poprowadzić nim „główny” kabel światłowodowy i wpiąć w specjalne gniazdko w ścianie.
 • Nowoczesny modem ze wbudowanym routerem lub modem i router – możesz albo musieć połączyć router z modemem, albo wystarczy Ci sam modem, jeśli jest urządzeniem 2w1. Taki sprzęt oferuje np. nju mobile przy podpisywaniu umowy na światłowód. Zapewniają wówczas dostęp do modemu FunBox 3.0, który pełni również funkcję routera.
 • Przewód optyczny.
 • Przewód Ethernet – jeśli masz osobno router i osobno modem.
 • Zasilacze – do modemu i routera lub do modemu z funkcją routera.

OK, komplet gotowy i jak widzisz, nie będą Ci potrzebne żadne narzędzia. Co dalej? Jak podłączyć światłowód tak, żeby internet już śmigał?

Czytaj więcej: www.njumobile.pl/artykuly/jak-podlaczyc-swiatlowod-do-routera

Jak podłączyć światłowód krok po kroku?

Jeżeli dopiero planujesz podpisanie umowy na światłowód, to w zasadzie nie musisz się martwić tym, jak go podłączyć do routera/modemu. Monterzy wysłani przez operatora mogą zrobić wszystko za Ciebie, włącznie z konfiguracją urządzeń – Ty po prostu „odbierasz” już działający internet. Kłopot z połączeniem wszystkiego pojawia się w sumie dopiero przy samodzielnym odłączeniu, np. w związku z remontem. Przyjmijmy zatem, że chodzi o podobny scenariusz i musisz na nowo podłączyć światłowód do routera/modemu:

 1. Podłącz kabel optyczny do gniazda w ścianie.
 2. Drugi koniec przewodu podłącz do modemu (z odpiętym zasilaczem). Port może znajdować się na spodzie urządzenia.
  1. Jeśli nie masz modemu z funkcją routera, to podłącz przewód optyczny do routera, następnie połącz router z modemem kablem Ethernet, po czym podepnij do gniazdka elektrycznego zasilacze obu urządzeń.
 3. Podłącz zasilacz modemu z funkcją routera do gniazdka, a następnie kabel z zasilacza – do portu w modemie.
 4. Uruchom modem przy pomocy przycisku.
 5. Poczekaj, aż diody zaświecą się na zielono.
 6. Sprawdź na jakimś urządzeniu, np. smartfonie lub laptopie, czy dostępna jest nowa sieć Wi-Fi. Jeśli tak, to wprowadź klucz Wi-Fi otrzymany od dostawcy światłowodu (może znajdować się na naklejce na modemie).

Gotowe – ciesz się superszybkim internetem światłowodowym!

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty