Rady Osiedli to najbliższy mieszkańcom szczebel samorządu. W Szczecinie działa ich aż 37, a w każdej zasiada od 15 do 21 radnych wybieranych na czteroletnią kadencję. Choć o ich działalności mówi się rzadziej niż o pracy radnych miejskich, to właśnie radni osiedlowi mają realny wpływ na naszą codzienność.
To oni wnioskują o remonty chodników, zgłaszają potrzebę nowych przejść dla pieszych czy dodatkowego oświetlenia, opiniują miejskie inwestycje, a także organizują życie społeczne i kulturalne osiedli – od festynów, przez warsztaty dla dzieci i seniorów, po sportowe turnieje. Dzięki Radom Osiedli powstały w Szczecinie bulodromy, nowe place zabaw, strefy rekreacji, murale i dziesiątki sąsiedzkich wydarzeń.
14 września opublikowane zostały oficjalne listy kandydatów. Od tego dnia rusza kampania wyborcza, która potrwa do 27 września. W niedzielę, 28 września 2025 roku, mieszkańcy Szczecina zdecydują, kto zasiądzie w radach na kolejną kadencję.
Warto pamiętać, że wybory do Rad Osiedli są ważne tylko wtedy, gdy weźmie w nich udział co najmniej 5% uprawnionych mieszkańców danego osiedla. Jeśli próg nie zostanie osiągnięty, rada nie powstanie, a mieszkańcy stracą swoją reprezentację.
👉 Listy kandydatów i szczegółowe informacje o zasadach głosowania znajdują się na stronie BIP UM Szczecin – Wybory do Rad Osiedli 2025.



Radio Szczecin