Naturalnie
Radio SzczecinRadio Szczecin » Naturalnie
  • "Naturalnie" - prowadzący Kamil Nieradka
  • Premiera w każdy piątek o godzinie 19:20 na antenie Radia Szczecin.

Naturalnie, czyli magazyn w Radiu Szczecin poświęcony działaniom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - i nie tylko. Czym właściwie zajmuje się Fundusz ? Widomo, że jeśli Fundusz, to pieniądze. A zatem kto i na jakich zasadach może z nich korzystać ? Sztandarowym programem Funduszu jest Czyste Powietrze. Sprawdzimy więc, czy rzeczywiście powietrze jest czystsze i czy stać nas, żeby zmienić kopciucha na nowoczesny piec gazowy. Poza tym w szczegółach opowiemy o tym jak WFOŚiGW wspiera pasje czyli np. służbę w OSP ale będzie też coś dla "gadżeciarzy", czyli jak wyciągnąć pieniądze z Funduszu na samochód elektryczny.

I wiele, wiele innych ciekawostek - co i jak - żeby było naturalnie.

Naturalnie (17.03.23) - Nie ma jak to Ciepłe Mieszkanie
30 samorządów w Zachodniopomorskiem otrzymało pieniądze z programu NFOŚiGW Ciepłe Mieszkanie. Kasa jest jeszcze do wzięcia. O szczegółach w najnowszym odcinku.
Naturalnie (10.03.23) - Czas sprawdzić Czyste Powietrze
Od początku stycznia 2023 roku obowiązują nowe zasady przyznawania dotacji w rządowym programie Czyste Powietrze realizowanym przez WFOŚiGW. Jak sprawdziły się zmiany ? Czy mimo inflacji utrzymany został poziom zainteresowania programem ? M.in. o to pytaliśmy Pawła Mirowskiego, wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz rządowego pełnomocnika programu.
Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Naturalnie (03.03.23) - Eko-pracownia. Czy to się opłaca?
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Eko - pracownie mają być przynajmniej dwie w każdym powiecie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie czeka na wnioski od samorządów, które chcą pozyskać pieniądze na to zadanie. Z poprzedniej edycji programu skorzystały m.in. gminy Węgorzyno i Wałcz. Byliśmy w Wałczu, na skraju województwa. Sprawdźcie nasz film i przekonajcie się sami czy się opłaca!
24.02.2022 - Naturanie - Energia jądrowa w Polsce
Ruszyły prace przygotowawcze pod rozpoczęcie projektowania elektrowni jądrowej w Polsce. Umowę w tej sprawie podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie podpisali przedstawiciele amerykańskiego koncernu Westing-house i spółki Polskie Elektrownie Jądrowe. Tym samym przygotowaliśmy dla was rozmowę z profesorem Konradem Czerskim - kierownikiem Centrum Fizyki Eksperymentalnej na Uniwersytecie Szczecińskim, który przeprowadził nas przez świat atomów, rozszczepień i reaktorów. Posłuchajcie na jakiej zasadzie działają elektrownie jądrowe.
Naturalnie (17.02.23) - Truciele i śmieciarze kontra nowy wydział WIOŚ
Truciciele i śmieciarze muszą mieć się na baczności. Na Pomorzu Zachodnim powołano do życia Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Inspektorzy, bo komórka będzie funkcjonować w ramach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska otrzymali m.in. sprzęt który dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, czyli georadard DS2000 i analizator przenośny gazu GT- 5000. Georadar pozwala odkryć zakopane odpady, z kolei analizator pozwala zidentyfikować wydzielane gazy, a co za tym idzie także ich źródło. Więcej o walce państwa z przestępcami środowiskowymi w naszym odcinku.
Naturalnie (10.02.23) - Relikt PRL
Jest przyczyną m.in. nowotworów płuc ale także jajników czy nerek. Mowa o azbeście - czyli części eternitu, z którego komuniści układali dachy i z którym walka trwa do dziś. Azbest najgroźniejszy staje się dla człowieka, kiedy zaczyna korodować - rozsypywać się. Wniosek taki, że im dłużej czekamy, tym większe ryzyko ściągamy na siebie. Zgodnie z ustawą przyjętą przez Sejm, Polska ma stać się krajem wolnym od azbestu do 2032 roku. Tym samym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotuje usuwanie azbestu. Co ciekawe w 1910 roku francuskie badania potwierdziły szkodliwy wpływ azbestu na organizm człowieka. Mimo to komuniści nie zaprzestali jego produkcji i wykorzystania. I tak dopiero w roku 1997 zakazano wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej azbestu i wyrobów zawierających azbest. Szczegóły oczywiście znajdziecie po odsłuchaniu naszego odcinka "Relikt PRL".
Realizacja Maciej Papke [Radio Szczecin]
Naturalnie (03.02.23) - Zemsta Stalina
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Odkryty pod koniec XVIII wieku na Kaukazie. Nazwany na cześć rosyjskiego badacza Dmitrija Sosnowskiego. Chodzi o Barszcz Sosnowskiego, który to został przekazany Polsce jako dar przez Związek Radziecki. Jego nieformalna nazwa to "Zemsta Stalina", bo dokładnie roślinę przetransportowano do Polski w latach 50, kilka miesięcy przed śmiercią komunistycznego zbrodniarza i dyktatora. Dziś pieniądze na walkę z barszczem m.in. samorządom daje Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. M.in o tym rozmawiamy z prezesem Funduszu w Szczecinie Markiem Suboczem.
12345