Raport o stratach wojennych
Radio SzczecinRadio Szczecin » Raport o stratach wojennych

źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Zburzenie_Warszawy
źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Zburzenie_Warszawy
Nie ma żadnego dokumentu, który jednoznacznie by stwierdzał, że Polska zrzekła się reparacji od Niemiec - mówił w programie "Radio Szczecin na Wieczór" profesor Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk.
W 1953 roku nie było jednego państwa niemieckiego - tłumaczył historyk - odpierając argument, o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji w oparciu o dekret Bolesława Bieruta. Także, argument kanclerza Niemiec, który powołuje się na porozumienie "Dwa plus cztery" z 1990 roku - nie jest argumentem zamykającym sprawę.

"Dwa plus cztery " to porozumienie niemieckiej jedności w polityce zagranicznej podpisane przez obie ówczesne republiki Niemiec, Francję, USA, Wielką Brytanię i Rosję.

- Można to traktować jedynie jako taktykę negocjacyjną, a nie podstawę prawną do rozstrzygnięcia sprawy - mówił profesor Grzegorz Kucharczyk. - Na jakimkolwiek etapie rozmów "Dwa plus cztery", przynajmniej tych etapach, które znamy z opublikowanych źródeł, nie pojawiała się kwestia reparacji. Przypomnę, bo może naszym słuchaczom wydawać się to czepianie się słów, ale w prawie międzynarodowym i traktatach międzynarodowych to bardzo ważne rozróżnienie. Mówimy o reparacjach, nie mówimy o odszkodowaniach.

Reparacje wypłacane są na linii państwo - państwo. A według polskiego rządu Niemcy powinni zapłacić Polsce 6 bilionów 200 miliardów złotych.
- Można to traktować jedynie jako taktykę negocjacyjną, a nie podstawę prawną do rozstrzygnięcia sprawy - mówił profesor Grzegorz Kucharczyk.

Zobacz także

2345678