Raport o stratach wojennych
Radio SzczecinRadio Szczecin » Raport o stratach wojennych

Fot. pixabay.com / tvjoern (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / tvjoern (CC0 domena publiczna)
Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory parlamentarne w Polsce, niemiecki rząd może poważniej potraktować kwestie reperacji - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Jak dodawał, do tej pory rządy prawicy w Polsce niemiecka strona traktowała raczej tymczasowo. Kolejne wygrana PiS może to zmienić.

Kwestia reparacji to nie jest coś, co można załatwić szybko - mówił Gmyz.

- Po niespełna 8 latach rządów Zjednoczonej Prawicy, w Niemczech zaczyna się dostrzegać, że Prawo i Sprawiedliwość jest trwałym elementem sceny politycznej. To oznacza, że jeżeli chce się prowadzić z Polską interesy, to trzeba to robić negocjując z prawicą. Jest ona dla Niemców oczywiście dużo trudniejszym partnerem niż Platforma Obywatelska, która nie tylko spełniała życzenia niemieckie, ale czasami je wręcz wyprzedzała - mówi Gmyz.

Ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę w wyniku inwazji Niemiec wynosi 6 bilionów 220 miliardów złotych. Raport w tej sprawie przedstawiono 1 września 2022 roku.
Kwestia reparacji to nie jest coś, co można załatwić szybko - mówił Gmyz.

Zobacz także

2023-05-28, godz. 21:37 MSZ o odpowiedzialności Niemiec za skutki II wojny światowej W opublikowanym dziś oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdza, że sprawa niemieckiej odpowiedzialności za skutki II wojny światowej wzbudza w Niemczech emocje i jest obecna w tamtejszym dyskursie publicznym. » więcej 2023-05-25, godz. 20:08 Wiceszef MSZ: "zainteresowanie raportem o reparacjach jest ogromne" Musimy uwrażliwić niemieckich polityków na temat dotyczący reparacji i szkód wyrządzonych Polsce - powiedział w wywiadzie dla 'Berliner Zeitung' wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. » więcej 2023-05-23, godz. 09:14 "Po stronie niemieckiej jest świadomość, że trzeba z Polską rozmawiać" Niemcy zdają sobie sprawę, że nie przemilczą kwestii reparacji wojennych, że muszą podejść do tej kwestii konstruktywnie i coś zaproponować - oceniał w 'Rozmowach pod krawatem' wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularcz… » więcej 2023-05-22, godz. 15:24 Reparacje wojenne od Niemiec? Zapytaliśmy o opinie mieszkańców Szczecina [WIDEO, ZDJĘCIA] Co na temat polskich starań o wypłatę odszkodowań za drugą wojnę światową sądzą mieszkańcy Szczecina? » więcej 2023-05-22, godz. 07:03 Wiceszef MSZ w Berlinie o odszkodowaniach dla Polski Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk odbędzie w poniedziałek w Berlinie szereg spotkań z niemieckimi parlamentarzystami. Głównym tematem rozmów będzie kwestia odszkodowań dla Polski za straty wojenne. » więcej
1234567