Raport o stratach wojennych
Radio SzczecinRadio Szczecin » Raport o stratach wojennych

Fot. pixabay.com / tvjoern (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / tvjoern (CC0 domena publiczna)
Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory parlamentarne w Polsce, niemiecki rząd może poważniej potraktować kwestie reperacji - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Jak dodawał, do tej pory rządy prawicy w Polsce niemiecka strona traktowała raczej tymczasowo. Kolejne wygrana PiS może to zmienić.

Kwestia reparacji to nie jest coś, co można załatwić szybko - mówił Gmyz.

- Po niespełna 8 latach rządów Zjednoczonej Prawicy, w Niemczech zaczyna się dostrzegać, że Prawo i Sprawiedliwość jest trwałym elementem sceny politycznej. To oznacza, że jeżeli chce się prowadzić z Polską interesy, to trzeba to robić negocjując z prawicą. Jest ona dla Niemców oczywiście dużo trudniejszym partnerem niż Platforma Obywatelska, która nie tylko spełniała życzenia niemieckie, ale czasami je wręcz wyprzedzała - mówi Gmyz.

Ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę w wyniku inwazji Niemiec wynosi 6 bilionów 220 miliardów złotych. Raport w tej sprawie przedstawiono 1 września 2022 roku.
Kwestia reparacji to nie jest coś, co można załatwić szybko - mówił Gmyz.

Zobacz także

2023-01-03, godz. 14:45 Raport nt. strat wojennych zostanie przekazany przedstawicielom ONZ Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk poinformował, że polscy dyplomaci w Organizacji Narodów Zjednoczonych złożą wysokim rangą przedstawicielom ONZ raport o stratach poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej… » więcej 2022-12-28, godz. 16:21 Reparacje wojenne. Polski MSZ zapowiada "szerokie działanie w 2023 roku" Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiada 'zintensyfikowanie' działań dyplomatycznych w sprawie uzyskania od Niemiec zadośćuczynienia za szkody wyrządzone w czasie II wojny światowej. » więcej 2022-12-08, godz. 11:03 Minister Mularczyk: strona niemiecka jest gotowa rozmawiać nt. reparacji Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk powiedział, że niemieckie władze nie złożyły dotąd jasnej deklaracji w sprawie odpowiedzi na notę dyplomatyczną dotyczącą reparacji. Ten temat wiceminister poruszył w trakcie… » więcej 2022-12-07, godz. 19:12 Wiceminister o pomniku polskich ofiar II wojny światowej Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk podczas swojej wizyty w Niemczech poruszył kwestię braku w Niemczech pomnika Polaków, ofiar II wojny światowej. » więcej 2022-12-04, godz. 13:35 Były ambasador RP w Berlinie o reparacjach Były ambasador RP w Berlinie profesor Andrzej Przyłębski zapowiedział powstanie broszury przeznaczonej dla Niemców, która zawierała będzie informacje historyczne, w tym o zbrodniach popełnionych na Polakach. Broszura ma liczyć 20… » więcej
3456789