Raport o stratach wojennych
Radio SzczecinRadio Szczecin » Raport o stratach wojennych

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Niemieckie koncerny powinny być włączone w spłatę Polsce reparacji - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński. W ten sposób skomentował wystawę "Gospodarka III Rzeszy", którą można odwiedzać przez budynkiem Radia Szczecin.
Pokazuje ona, jak koncerny takie jak Volkswagen czy Dr. Oetker zarabiały w trakcie wojny na niewolniczej pracy Polaków.

- Niemcy prowadzili wojnę poniekąd na nasz rachunek, na rachunek Polski, na rachunek wszystkich podbitych krajów eksploatując je. Eksploatując zarówno surowce naturalne, eksploatując lokalny przemysł, eksploatując również siłę roboczą, czyli mówiąc krótko myśmy, będąc podbitym państwem, płacili na niemiecką wojnę. Niemcy wojnę przegrały. Czas, żeby Niemcy zwrócili nam ten dług - powiedział Dobrzyński.

Jedna z plansz informuje o działalności założycieli firmy Dr. Oetker, którzy działali w NSDAP i SS - mówi dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński. Dodaje, że wystawa ta była prezentowana już w Szczecinie.

- Z takich najbardziej znanych największych firm, mamy tutaj przecież w Policach fabrykę benzyny syntetycznej, która była częścią koncernu IG Farben. W samym Szczecinie, fabryka Stoewer produkowała pojazdy na rzecz Wehrmachtu. Pojazdy, które były używane praktycznie na wszystkich frontach drugiej wojny światowej - wymieniał Męciński.

Wystawę oglądać można przed siedzibą Radia Szczecin na skwerze przy alei Wojska Polskiego 73.
Pokazuje ona, jak koncerny takie jak Volkswagen czy Dr.Oetker zarabiały w trakcie wojny na niewolniczej pracy Polaków.
Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński dodaje, że wystawa ta była prezentowana już w Szczecinie.

Zobacz także

2023-05-28, godz. 21:37 MSZ o odpowiedzialności Niemiec za skutki II wojny światowej W opublikowanym dziś oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdza, że sprawa niemieckiej odpowiedzialności za skutki II wojny światowej wzbudza w Niemczech emocje i jest obecna w tamtejszym dyskursie publicznym. » więcej 2023-05-25, godz. 20:08 Wiceszef MSZ: "zainteresowanie raportem o reparacjach jest ogromne" Musimy uwrażliwić niemieckich polityków na temat dotyczący reparacji i szkód wyrządzonych Polsce - powiedział w wywiadzie dla 'Berliner Zeitung' wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. » więcej 2023-05-23, godz. 09:14 "Po stronie niemieckiej jest świadomość, że trzeba z Polską rozmawiać" Niemcy zdają sobie sprawę, że nie przemilczą kwestii reparacji wojennych, że muszą podejść do tej kwestii konstruktywnie i coś zaproponować - oceniał w 'Rozmowach pod krawatem' wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularcz… » więcej 2023-05-22, godz. 15:24 Reparacje wojenne od Niemiec? Zapytaliśmy o opinie mieszkańców Szczecina [WIDEO, ZDJĘCIA] Co na temat polskich starań o wypłatę odszkodowań za drugą wojnę światową sądzą mieszkańcy Szczecina? » więcej 2023-05-22, godz. 07:03 Wiceszef MSZ w Berlinie o odszkodowaniach dla Polski Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk odbędzie w poniedziałek w Berlinie szereg spotkań z niemieckimi parlamentarzystami. Głównym tematem rozmów będzie kwestia odszkodowań dla Polski za straty wojenne. » więcej
1234567