Raport o stratach wojennych
Radio SzczecinRadio Szczecin » Raport o stratach wojennych

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Niemieckie koncerny powinny być włączone w spłatę Polsce reparacji - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński. W ten sposób skomentował wystawę "Gospodarka III Rzeszy", którą można odwiedzać przez budynkiem Radia Szczecin.
Pokazuje ona, jak koncerny takie jak Volkswagen czy Dr. Oetker zarabiały w trakcie wojny na niewolniczej pracy Polaków.

- Niemcy prowadzili wojnę poniekąd na nasz rachunek, na rachunek Polski, na rachunek wszystkich podbitych krajów eksploatując je. Eksploatując zarówno surowce naturalne, eksploatując lokalny przemysł, eksploatując również siłę roboczą, czyli mówiąc krótko myśmy, będąc podbitym państwem, płacili na niemiecką wojnę. Niemcy wojnę przegrały. Czas, żeby Niemcy zwrócili nam ten dług - powiedział Dobrzyński.

Jedna z plansz informuje o działalności założycieli firmy Dr. Oetker, którzy działali w NSDAP i SS - mówi dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński. Dodaje, że wystawa ta była prezentowana już w Szczecinie.

- Z takich najbardziej znanych największych firm, mamy tutaj przecież w Policach fabrykę benzyny syntetycznej, która była częścią koncernu IG Farben. W samym Szczecinie, fabryka Stoewer produkowała pojazdy na rzecz Wehrmachtu. Pojazdy, które były używane praktycznie na wszystkich frontach drugiej wojny światowej - wymieniał Męciński.

Wystawę oglądać można przed siedzibą Radia Szczecin na skwerze przy alei Wojska Polskiego 73.
Pokazuje ona, jak koncerny takie jak Volkswagen czy Dr.Oetker zarabiały w trakcie wojny na niewolniczej pracy Polaków.
Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński dodaje, że wystawa ta była prezentowana już w Szczecinie.

Zobacz także

2022-09-18, godz. 17:54 Temat reparacji wojennych od Niemiec w "Kawiarence Politycznej" Radia Szczecin Parę dni temu Sejm przyjął uchwałę, w której wzywa rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane przez drugą wojnę światową. » więcej 2022-09-15, godz. 09:30 Media na całym świecie zainteresowały się sprawą reparacji Wiedza o dramacie Polski w czasie II wojny światowej nie jest powszechna w wielu krajach. Stąd potrzeba nagłaśniania przygotowanego raportu o stratach, jakie zadali nam Niemcy i konieczności wypłacenia przez nich reparacji - mówił… » więcej 2022-09-15, godz. 07:47 Sejm: nowelizacja ruchu drogowego, apel do KE, reparacje W czwartek drugi dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi projektem uchwały w sprawie apelu do Komisji Europejskiej o podjęcie działań systemowych w zakresie stabilizacji cen energii w celu ochrony wszystkich obywateli… » więcej 2022-09-14, godz. 20:22 Uchwała ws. reparacji wojennych od Niemiec. Jak głosowali posłowie z regionu? Sejm przyjął uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec za drugą wojnę światową. Sprawdziliśmy, jak głosowali posłowie z regionu. » więcej 2022-09-14, godz. 18:21 Reparacje od Niemiec. Sejm przyjął uchwałę Sejm przyjął uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec za drugą wojnę światową. Do głosowania, izba przystąpiła po krótkiej przerwie po drugim czytaniu dokumentu. » więcej
6789101112