Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Upomnienie się przez polski rząd o reparacje od Niemiec za II wojnę światową trzeba docenić - uważa prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
W jego ocenie takie działania wynikają głównie z determinacji rządzących, uważających to za swój obowiązek.

- W moim uznaniu, dążenie do wypłaty przez Niemców reparacji powinny być obowiązkiem każdego polskiego rządu. Ale czekaliśmy 30 lat na taki rząd, który o reparacje się upomniał, w związku z czym trzeba myśleć o reparacjach w kategoriach lat albo dekad. Rozpoczął się pewien proces: proces dyplomatyczny, proces polityczny, proces prawny, bo proces historyczny jest już zakończony. Nie ma wątpliwości, kto wywołał drugą wojnę światową. Nie ma wątpliwości, że Niemcy odpowiadają za taką skalę zniszczenia - powiedział prezes IPN-u.

We wrześniu ubiegłego roku polskie władze opublikowały "Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej”. Według tego dokumentu szkody te oszacowano na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.
Upomnienie się przez polski rząd o reparacje od Niemiec za II wojnę światową trzeba docenić - uważa Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty