Raport o stratach wojennych
Radio SzczecinRadio Szczecin » Raport o stratach wojennych

Rada Europy. Fot. www.wikipedia.org / Adrian Grycuk
Rada Europy. Fot. www.wikipedia.org / Adrian Grycuk
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk poinformował, że z inicjatywy polskiej delegacji został przygotowany projekt rezolucji w sprawie wypłaty przez Niemcy odszkodowań.
Projekt podczas ostatniej sesji Rady Europy podpisało 35 parlamentarzystów z 11 krajów. Wiceminister Mularczyk dodał, że jeśli dokument uzyska akceptację, zajmie się nim Rada Europy.

- Głęboko na to liczymy, ponieważ ta sprawa powinna być przedmiotem analizy. Kwestia oczywiście asymetrii wypłacanych świadczeń kompensacyjnych, odszkodowań dla obywateli poszkodowanych w wyniku II wojny światowej. Trzeba podkreślić, że mamy pełną asymetrię tych świadczeń. Obywatele jednych krajów uzyskali świadczenia odszkodowawcze, obywatele innych krajów, w szczególności Europy Środkowo-Wschodniej takich świadczeń nie uzyskali, co oczywiście wiemy. Ale nie wie tego Europa. Tego nie wiedzą kraje Rady Europy i dlatego chcemy, żeby ta sprawa była przedmiotem badania, procedowania i żeby Rada Europy przygotowała odpowiednią rezolucję w tym zakresie.

Wiceminister dodał, że przygotowanie rezolucji w sprawie wypłaty przez Niemcy odszkodowań to kwestia najbliższych miesięcy, nawet półtora roku.

- Głęboko na to liczymy, że ta kwestia zakończy się raportem wzywającym Niemcy do zmiany ustawodawstwa i wypłaty świadczeń dla obywateli oraz stworzenia odpowiedniej procedury sądowej - wskazał wiceminister Mularczyk.
Wiceminister Mularczyk dodał, że jeśli dokument uzyska akceptację, zajmie się nim Rada Europy.

Zobacz także

2345678