Raport o stratach wojennych
Radio SzczecinRadio Szczecin » Raport o stratach wojennych

Rząd w Berlinie utrzymuje, że w 1953 roku Polska wiążąco zrezygnowała z reparacji w stosunku do całych Niemiec. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Zburzenie_Warszawy
Rząd w Berlinie utrzymuje, że w 1953 roku Polska wiążąco zrezygnowała z reparacji w stosunku do całych Niemiec. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Zburzenie_Warszawy
W opublikowanym dziś oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdza, że sprawa niemieckiej odpowiedzialności za skutki II wojny światowej wzbudza w Niemczech emocje i jest obecna w tamtejszym dyskursie publicznym.
Kwestia ta poruszana jest przez frakcję partii Lewica w Bundestagu nie tylko w kontekście Polski.

MSZ przypomina, że parlamentarzyści tego ugrupowania w przeszłości składali w tej sprawie interpelacje. W roku 2019 złożyli też projekt uchwały, w której domagali się uznania przez Niemcy greckich żądań reparacyjnych.

Natomiast w marcu tego roku przedłożyli interpelacje dotyczące pojednania rząd federalnego i władz Namibii, w których zwracają uwagę, że wspólne oświadczenie rządów Niemiec i Namibii, parafowane w maju 2021 roku w Berlinie, wzbudziło w części namibijskiego społeczeństwa duże kontrowersje i nie uzyskało jeszcze formalnej zgody rządu Namibii.

Posłowie Bundestagu nie zgadzają się z opinią rządu Niemiec dotyczącą zamknięcia kwestii odszkodowań i reparacji w relacjach z Włochami, Grecją i Polską.

Autorzy interpelacji podkreślają, że ta kwestia w żadnym wypadku nie została zakończona i przypominają, że jest ona podnoszona ze strony Grecji i ofiar narodowego socjalizmu. W interpelacji przytaczana jest opinia służb prawnych Bundestagu, poddająca w wątpliwość interpretację zakładającą, że Grecja zrezygnowała z roszczeń reparacyjnych.

Posłowie niemieckiej Lewicy uważają za uzasadnione niezwłoczne wypłacenie przez rząd federalny zarządzonego przez sąd w Liwadii odszkodowania dla ofiar masakry w Distomo, jak również rozpoczęcie negocjacji z Grecją ws sprawie otwartych kwestii reparacyjnych.

Zobacz także

1234567