Ten znak zapytania jest tam po coś. Tytuł nowej wystawy sztuki dwudziestolecia międzywojennego w Muzeum Narodowym nawiązuje do wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Ale czy Polska po pierwszej wojnie światowej rzeczywiście była dla wszystkich Wyspami Szczęśliwymi? Posłuchajcie kuratora wystawy Szymona Piotra Kubiaka, który wyjaśnił m.in., dlaczego w polskim już Szczecinie muzeum nie od razu zaczęło kolekcjonować sztukę międzywojnia.
Z prozą Noblistki w kameralnej księgarni
Annie Ernaux w sobotę 10 grudnia odebrała swoją nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Nie zaproszono nas do Sztokholmu (skandal), więc nie mogło się obejść bez wizyty w Kluboksięgarni Fika, gdzie Dorota Chrulska czytała fragmenty obu wydanych w Polsce książek francuskiej pisarki. Posłuchajcie też organizatorek wydarzenia, Małgorzaty Narożnej z Fiki i Moniki Gapińskiej z Teatru Polskiego, bo każda z nich ma inne spojrzenie na literaturę Noblistki.
Dawny Szczecin za kliknięciem myszki
Szczecin znany i historyczny - to nazwa facebookowej grupy, która działa od kilku dobrych lat i skutecznie przenosi miłośników dawnego miasta w czasy, gdy było trochę inaczej. Teraz powstała strona internetowa o tym tytule, można ją znaleźć tu: historyczny.szczecin.pl. I teraz żadne treści nie zagina. Jeden z jej twórców, Paweł Ziątek, opowiedział nam o tym, jaka droga prowadzi od archiwalnego zdjęcia do historii szczecińskich (i okołoszczecińskich) lokalizacji, jak można się podzielić własnymi archiwaliami i dlaczego warto pamiętać o Polakach w przedwojennym Szczecinie.