Naukowy Podwieczorek
Radio SzczecinRadio Szczecin » Naukowy Podwieczorek
Ciekawe eksperymenty, wspaniałe wynalazki i najnowsze odkrycia. Razem z nami zgłębiaj tajemnice świata nauki przy ciastku i filiżance dobrej herbaty!
dr hab. R. Pełech, prof. ZUT i mgr inż. P. Bilewicz
dr hab. R. Pełech, prof. ZUT i mgr inż. P. Bilewicz
Medycyna, kryminalistyka, ochrona środowiska, grillowanie i wiele innych! O nowych trendach w technologii, inżynierii i analityce chemicznej dowiecie się podczas WIOSENNEGO SEMINARIUM na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. O konferencji i zastosowaniach biowęgla mówią w tym odcinku audycji dr hab. inż. Robert Pełech, prof. ZUT oraz mgr inż. Paweł Bilewicz z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
To stan, w którym układ odpornościowy traci swoją zdolność do skutecznej obrony przed infekcjami i chorobami. Może objawiać się na różne sposoby i wynikać z wielu czynników - jakich? O tym opowiada dr hab. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej, prof. US - Dyrektor Centrum Immunologii Doświadczalnej oraz Immunobiologii Chorób Zakaźnych i Nowotworowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Zajmuje się analizą społeczeństw, powiązanych z wodami morskimi, bada różne aspekty życia mieszkańców miast portowych, rybaków, pracowników transportu morskiego czy osób zaangażowanych w przemysł morski. Dziś wraz z dr. hab. Maciejem Kowalewski, prof. US, dyrektorem Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Szczecińskim oraz
dr Colette Szczepaniak z Instytutu Socjologii US poruszymy temat socjologii morskiej. Nakładem wydawnictwa Brill ukazała się elektroniczna wersja tomu Hustle and Bustle. The Vibrant Cultures of Port Cities, o której wspominamy w audycji. Zaprasza Paulina Zaremba.

prof. E. Załoga
prof. E. Załoga
Prof. dr hab. Elżbieta Załoga, ekonomistka transportu z Uniwersytetu Szczecińskiego, została wyróżniona Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt swojej działalności naukowej podczas Gali Nauki Polskiej. Jej dorobek obejmuje między innymi 380 publikacji, wypromowała 9 doktorów i około 900 magistrów. Jako kontynuatorka myśli Szczecińskiej Szkoły Ekonomiki Transportu, w rozmowie przytacza swoje doświadczenia dotyczące transportu w ujęciu ekonomicznym, społecznym, środowiskowym i politycznym. Zaprasza Paulina Zaremba.
dr B. Patlewicz, prof. R. Tomczyk
dr B. Patlewicz, prof. R. Tomczyk
Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej została przyznana dr Barbarze Patlewicz i prof. dr. hab. Ryszardowi Tomczykowi z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Wyróżnienie otrzymali za swoją pracę badawczą na lwowskich cmentarzach. Jej wyniki zostały zebrane w dwóch tomach "Cmentarze na przedmieściach Lwowa. Przedmieścia północno-wschodnie" oraz "Cmentarze na przedmieściach Lwowa. Przedmieścia południowo-zachodnie". Publikacje mają istotny wkład w zachowanie pamięci o polskich Kresach, które przez wieki stanowiły mozaikę narodów, tradycji i wyznań, pozostawiając niezatarte ślady w architekturze i pamięci społecznej. Zaprasza Paulina Zaremba.
dr hab. M. Zdanowicz, prof. ZUT
dr hab. M. Zdanowicz, prof. ZUT
Wśród stu naukowców wyróżnionych podczas Gali Nauki Polskiej w Toruniu znalazła się dr hab. inż. Magdalena Zdanowicz, prof. ZUT, pracująca w Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
To wszechstronny materiał o ogromnym potencjale, jest trwałym magazynem węgla i może przyczyniać się do redukcji emisji CO₂. Mowa o biowęglu! O jego wykorzystaniu i badaniach nad nim opowiada mgr inż. Paweł Bilewicz - doktorant Inżynierii Chemicznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Szałas, ziemianka, grób ciałopalny - rekonstrukcje takich obiektów oraz symulator stanowiska archeologicznego powstaną w ramach inicjatywy Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Międzynarodowego Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych US w Kulicach. O celach projektu "Hop w pradzieje" mówią dr Marta Chmiel-Chrzanowska z Katedry Archeologii US oraz mgr Maks Dzikowski, doktorant Szkoły Doktorskiej US, pracownik MOBI w Kulicach. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Syntetyczność, jednorazowość i źródło długo rozkładających się zanieczyszczeń - tak często kojarzony jest jeden z największych wynalazków XX wieku. Czy dziś poznamy inne oblicze plastiku? Posłuchajcie rozmowy z dr hab. Sandrą Paszkiewicz, prof. ZUT z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zaprasza Paulina Zaremba.
123