Naukowy Podwieczorek
Radio SzczecinRadio Szczecin » Naukowy Podwieczorek
Ciekawe eksperymenty, wspaniałe wynalazki i najnowsze odkrycia. Razem z nami zgłębiaj tajemnice świata nauki przy ciastku i filiżance dobrej herbaty!
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki, działa na poziomie atomów i cząsteczek niewykrywalnych przez ludzkie oko. Mowa o nanotechnologii, o której bardzo obrazowo opowiada Adam Matlak, prezes Studenckiego Koła Naukowego Alchemicy ZUT, finalista konkursu popularyzator nauki 2023 PAP Polska. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Poruszają się z prędkością średnio 5km/s., wokół Ziemi krąży ich około 10 tysięcy. Dzięki nim możemy uzyskiwać dokładne informacje o zmianach w środowisku, monitorować katastrofy naturalne oraz wspierać systemy GPS. W kolejnej odsłonie programu z inżynier Mileną Michalską, szczecińską popularyzatorką kosmosu i programistką AI rozmawiam o satelitach. Zapraszam Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Kojarzą się z chorobami, brakiem higieny i zagrożeniem. Są najmniejszymi jednokomórkowymi organizmami na Ziemi. Czemu służą? Jakie zastosowanie mają w rolnictwie? O bakteriach opowiada dr inż. Adrian Augustyniak, biotechnolog i mikrobiolog specjalizujący się w badaniu oddziaływań między bakteriami a nanomateriałami.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
Osiąganie postępu wiedzy, polepszanie warunków życia, kształtowanie definicji i znaczeń - to wszystko nie mogłoby się realizować bez przeprowadzania badań naukowych. W jaki sposób przebiegają? Jak zdobywać na nie pieniądze? I czy opłaca się patentować? O tym w kolejnym odcinku Naukowego podwieczorku mówi prof. dr hab. inż. Rafał Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Zaprasza Paulina Zaremba.
Fot. Dall.e
Fot. Dall.e
100 miliardów neuronów, około 1,5 kilograma wagi, od 50 do 70 tysięcy myśli dziennie - mowa o najważniejszym narządzie, czyli o mózgu. W audycji prof. dr hab. Andrzej Potemkowski oraz dr Marcin Ratajczak objaśnią jak mózg podejmuje decyzje, w jaki sposób można go trenować i jak sztuka wpływa na jego ukształtowanie. Na wspólne zgłębianie tajników umysłu zaprasza Paulina Zaremba.