W Cyfrowym Świecie
Radio SzczecinRadio Szczecin » W Cyfrowym Świecie
Żyjemy w cyfrowym świecie i każdy z nas, niezależnie od tego ile ma lat, styka się z technologiami cyfrowymi. Obecnie ta sfera jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin, zatem będzie odgrywała jeszcze większą rolę w przyszłości, bo — jak mówił — pytany o przyszłość Stanisław Lem: „będzie tak samo, tylko bardziej”.

Sztuczna Inteligencja, chmura obliczeniowa, nowe urządzenia mobilne, rozszerzona rzeczywistość, cyfrowe dokumenty oraz coraz powszechniejsze cyberoszustwa, to zjawiska, z którymi mamy do czynienia, choć często nawet o tym nie wiemy.

Zapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”.
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Internet oferuje osobom starszym wiele korzyści, takich jak utrzymywanie kontaktu z bliskimi, rozwijanie pasji, czy korzystanie z usług online. Choć wielu seniorów z powodzeniem korzysta z mediów społecznościowych, zakupów internetowych czy aplikacji zdrowotnych, niektóre osoby wciąż czują barierę technologiczną. Ważnym aspektem dla starszych użytkowników jest cyberbezpieczeństwo. Obecnie Internet stał się dla seniorów nie tylko narzędziem komunikacji, ale i sposobem na aktywność społeczną i edukacyjną. Na ten temat w ostatnim odcinku cyklu "W cyfrowym świecie" wypowiada się ekspert Konrad Mielko - Kierownik Sekcji Rozwoju Narzędzi i Kompetencji Cyfrowych w Uczelnianym Centrum Informatycznym na Uniwersytecie Szczecińskim. Zaprasza Paulina Zaremba.

Audycja powstała przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
W tym odcinku programu "W cyfrowym świecie" zaproszeni goście; Katarzyna Mozgawa, doradca psychospołeczny oraz dr Anita Karyń, pedagog szkolny i specjalny mówią o tym, jak szkoła, rodzice i opiekunowie mogą wspierać dzieci w odpowiedzialnym korzystaniu z sieci. Poruszają temat codziennego uczestnictwa dzieci w cyberprzestrzeni oraz płynące z tego korzyści, ale również wiążące się z nadmiernym korzystaniem z Internetu zagrożenia. Dowiedzcie się jak stawiać na edukację, profilaktykę oraz tworzenie bezpiecznego środowiska online, sprzyjającemu rozwojowi dzieci w erze cyfrowej. Zaprasza Paulina Zaremba.

Audycja powstała przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Cyberbezpieczeństwo to dziedzina, która w dzisiejszych czasach odgrywa kluczową rolę w ochronie naszych danych i prywatności w sieci. Złośliwe oprogramowanie, ataki phishingowe czy cyberprzestępczość wciąż stanowią zagrożenie, nawet przy zaawansowanych zabezpieczeniach. Warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w sieci zależy także od naszych działań, o których w programie mówi dr inż. Piotr Błaszyński. Zaprasza Paulina Zaremba. Audycja powstała przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Fot. gov.pl
Fot. gov.pl
Aplikacja mObywatel i jej wersja w przeglądarce dają dostęp do szerokiego katalogu usług publicznych, pozwala na korzystanie z e-administracji, a także jakie plany rozwoju mają w tej kwestii ministerstwa. mObywatel wspiera bezpieczeństwo w sieci. Z rozmowy Tomasza Kaźmierskiego z ministrem Pawłem Olszewskim Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji dowiecie się jakie działania podejmują Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK w zakresie ochrony przed zagrożeniami online i jakie są korzyści e-usług. Audycja powstała przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Fot. Paulina Zaremba/P. Czaplicki i A. Okupińska
Fot. Paulina Zaremba/P. Czaplicki i A. Okupińska
Każdy zasługuje na to, by mieć równe szanse. Wiele osób z dysfunkcjami fizycznymi czy poznawczymi może korzystać z Internetu i urządzeń technologicznych dzięki dostępności cyfrowej. Jakie standardy i przepisy powinny być przestrzegane, by przestrzeń internetowa stała się otwarta dla wszystkich, bez wyjątku? Jakie narzędzia ułatwiają osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się po stronach www, w aplikacjach, podczas pracy, nauki i czasu wolnego? O tym więcej w rozmowie z Przemysławem Czaplickim, pracownikiem Fundacji Promocja Zdrowia, Ośrodka Wsparcia i Testów, audytorem dostępności cyfrowej i
Anną Okupińską, prezesem Fundacji Promocja Zdrowia, audytorem dostępności informacyjno-komunikacyjnej i architektonicznej. Zaprasza Paulina Zaremba.

Audycja powstała przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Fot. Pexels
Fot. Pexels
Kobiety w branży ICT odgrywają ważną rolę, pokazując, że doskonale radzą sobie w technologiach informacyjnych. Wiele z nich odnosi sukcesy jako programistki, analityczki danych czy specjalistki ds. bezpieczeństwa. Mimo tego, wciąż zbyt mało kobiet decyduje się na studia i pracy w tej dziedzinie. Wspieranie różnorodności w ICT nie tylko wzbogaca środowisko pracy, ale także przyczynia się do innowacji. Ważne jest, aby inspirować młode dziewczyny do podjęcia kariery w IT, oferując im wsparcie, mentorskie programy i pozytywne wzorce. Dzięki temu branża stanie się bardziej otwarta i dostępna dla wszystkich. Jak to zrobić? O tym mówi dr Monika Klein z Uniwersytetu Szczecińskiego. Zaprasza Paulina Zaremba. Audycja powstała przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Fot. Stock
Fot. Stock
Krytyczne analizowanie informacji, kreatywne rozwiązywanie problemów, czy efektywne korzystanie z narzędzi cyfrowych - to wszystko składa się na życie w cyfrowym świecie, w którym kluczową rolę odgrywa myślenie cyfrowe. Każdego dnia stajemy się coraz większą częścią globalnej sieci, w której komunikacja, edukacja i rozrywka są dostępne na wyciągnięcie ręki. Technologie, takie jak sztuczna inteligencja, chmura obliczeniowa czy aplikacje nie tylko ułatwiają nam życie, ale także zmieniają nasze podejście do nauki i pracy. W obliczu tych zmian, umiejętność przystosowania się do nowoczesnych narzędzi oraz odpowiedzialnego korzystania z nich staje się niezbędna dla osiągnięcia sukcesu w społeczeństwie informacyjnym. O tym w pierwszym odcinku programu "W cyfrowym świecie" mówi mgr inż. Paulina Góra. Zaprasza Paulina Zaremba.

Audycja powstała przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Projekt realizowany jest we wszystkich rozgłośniach regionalnych.

Audycje powstały przy współpracy
z Ministerstwem Cyfryzacji, w ramach kampanii społecznej
promującej rozwój kompetencji cyfrowych
oraz korzyści z cyfryzacji.