W Cyfrowym Świecie
Radio SzczecinRadio Szczecin » W Cyfrowym Świecie
Żyjemy w cyfrowym świecie i każdy z nas, niezależnie od tego ile ma lat, styka się z technologiami cyfrowymi. Obecnie ta sfera jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin, zatem będzie odgrywała jeszcze większą rolę w przyszłości, bo — jak mówił — pytany o przyszłość Stanisław Lem: „będzie tak samo, tylko bardziej”.

Sztuczna Inteligencja, chmura obliczeniowa, nowe urządzenia mobilne, rozszerzona rzeczywistość, cyfrowe dokumenty oraz coraz powszechniejsze cyberoszustwa, to zjawiska, z którymi mamy do czynienia, choć często nawet o tym nie wiemy.

Zapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”.
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
W tym odcinku programu "W cyfrowym świecie" zaproszeni goście; Katarzyna Mozgawa, doradca psychospołeczny oraz dr Anita Karyń, pedagog szkolny i specjalny mówią o tym, jak szkoła, rodzice i opiekunowie mogą wspierać dzieci w odpowiedzialnym korzystaniu z sieci. Poruszają temat codziennego uczestnictwa dzieci w cyberprzestrzeni oraz płynące z tego korzyści, ale również wiążące się z nadmiernym korzystaniem z Internetu zagrożenia. Dowiedzcie się jak stawiać na edukację, profilaktykę oraz tworzenie bezpiecznego środowiska online, sprzyjającemu rozwojowi dzieci w erze cyfrowej. Zaprasza Paulina Zaremba.

Audycja powstała przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Cyberbezpieczeństwo to dziedzina, która w dzisiejszych czasach odgrywa kluczową rolę w ochronie naszych danych i prywatności w sieci. Złośliwe oprogramowanie, ataki phishingowe czy cyberprzestępczość wciąż stanowią zagrożenie, nawet przy zaawansowanych zabezpieczeniach. Warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w sieci zależy także od naszych działań, o których w programie mówi dr inż. Piotr Błaszyński. Zaprasza Paulina Zaremba. Audycja powstała przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Fot. gov.pl
Fot. gov.pl
Aplikacja mObywatel i jej wersja w przeglądarce dają dostęp do szerokiego katalogu usług publicznych, pozwala na korzystanie z e-administracji, a także jakie plany rozwoju mają w tej kwestii ministerstwa. mObywatel wspiera bezpieczeństwo w sieci. Z rozmowy Tomasza Kaźmierskiego z ministrem Pawłem Olszewskim Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji dowiecie się jakie działania podejmują Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK w zakresie ochrony przed zagrożeniami online i jakie są korzyści e-usług. Audycja powstała przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Fot. Paulina Zaremba/P. Czaplicki i A. Okupińska
Fot. Paulina Zaremba/P. Czaplicki i A. Okupińska
Każdy zasługuje na to, by mieć równe szanse. Wiele osób z dysfunkcjami fizycznymi czy poznawczymi może korzystać z Internetu i urządzeń technologicznych dzięki dostępności cyfrowej. Jakie standardy i przepisy powinny być przestrzegane, by przestrzeń internetowa stała się otwarta dla wszystkich, bez wyjątku? Jakie narzędzia ułatwiają osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się po stronach www, w aplikacjach, podczas pracy, nauki i czasu wolnego? O tym więcej w rozmowie z Przemysławem Czaplickim, pracownikiem Fundacji Promocja Zdrowia, Ośrodka Wsparcia i Testów, audytorem dostępności cyfrowej i
Anną Okupińską, prezesem Fundacji Promocja Zdrowia, audytorem dostępności informacyjno-komunikacyjnej i architektonicznej. Zaprasza Paulina Zaremba.

Audycja powstała przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Fot. Pexels
Fot. Pexels
Kobiety w branży ICT odgrywają ważną rolę, pokazując, że doskonale radzą sobie w technologiach informacyjnych. Wiele z nich odnosi sukcesy jako programistki, analityczki danych czy specjalistki ds. bezpieczeństwa. Mimo tego, wciąż zbyt mało kobiet decyduje się na studia i pracy w tej dziedzinie. Wspieranie różnorodności w ICT nie tylko wzbogaca środowisko pracy, ale także przyczynia się do innowacji. Ważne jest, aby inspirować młode dziewczyny do podjęcia kariery w IT, oferując im wsparcie, mentorskie programy i pozytywne wzorce. Dzięki temu branża stanie się bardziej otwarta i dostępna dla wszystkich. Jak to zrobić? O tym mówi dr Monika Klein z Uniwersytetu Szczecińskiego. Zaprasza Paulina Zaremba. Audycja powstała przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Fot. Stock
Fot. Stock
Krytyczne analizowanie informacji, kreatywne rozwiązywanie problemów, czy efektywne korzystanie z narzędzi cyfrowych - to wszystko składa się na życie w cyfrowym świecie, w którym kluczową rolę odgrywa myślenie cyfrowe. Każdego dnia stajemy się coraz większą częścią globalnej sieci, w której komunikacja, edukacja i rozrywka są dostępne na wyciągnięcie ręki. Technologie, takie jak sztuczna inteligencja, chmura obliczeniowa czy aplikacje nie tylko ułatwiają nam życie, ale także zmieniają nasze podejście do nauki i pracy. W obliczu tych zmian, umiejętność przystosowania się do nowoczesnych narzędzi oraz odpowiedzialnego korzystania z nich staje się niezbędna dla osiągnięcia sukcesu w społeczeństwie informacyjnym. O tym w pierwszym odcinku programu "W cyfrowym świecie" mówi mgr inż. Paulina Góra. Zaprasza Paulina Zaremba.

Audycja powstała przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Projekt realizowany jest we wszystkich rozgłośniach regionalnych.

Audycje powstały przy współpracy
z Ministerstwem Cyfryzacji, w ramach kampanii społecznej
promującej rozwój kompetencji cyfrowych
oraz korzyści z cyfryzacji.