Eko odkrycia i wynalazki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Eko odkrycia i wynalazki
Jak to możliwe, że słońce i piasek potrafią stworzyć prąd a dwutlenek węgla potrafi być zmorą, ale może też stać się cennym zasobem? RoboBee to takie mikrodrony wielkości prawdziwej pszczoły, zdolne nie tylko latać, ale też pływać i zapylać kwiaty a farba na ścianie może rozkładać smog i bakterie. Brzmi niewiarygodnie? A jednak to możliwe i już się dzieje.

Eko Odkrycia i Wynalazki to historie powstania wynalazków, nietypowe fakty i dające do myślenia prognozy jak nowe ekologiczne technologie i odkrycia będą się rozwijać. A wszystko podane w łatwy i przystępny sposób - w dodatku z przymrużeniem oka.

Cykl programów prowadzonych przez Kubę Sawkę powstał we współpracy z MCN - Morskim Centrum Nauki przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Eko Odkrycia i Wynalazki w każdy poniedziałek po godzinie 10 w Radiu Szczecin.

„Niniejszy materiał powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Priorytetowego Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”.
promo-2
promo-2
Bioplastik brzmi obiecująco, ale co z jego produkcją, kosztami i faktyczną biodegradowalnością? W najbliższym odcinku Eko Odkryć i Wynalazków obalimy mity i zastanowimy się, czy wystarczy on, by rozwiązać światowy kryzys plastiku. Bądźcie z nami!
Ciepło i prąd z jednego źródła czyli dwa w cenie jednego! Już niedługo w Eko Odkryciach i Wynalazkach opowiemy Wam, jak działa kogeneracja, czyli ekologiczny wynalazek na miarę naszej generacji, coraz częściej stosowany w miastach i przemyśle!
Od małych domowych wiatraków po gigantyczne konstrukcje wyższe niż wieża Eiffla – turbiny wiatrowe zdobywają świat. W kolejnym odcinku Eko Odkryć i Wynalazków zobaczymy, skąd wziął się pomysł na ich stworzenie i jak zmieniają nasze podejście do ekologii. Zapraszamy serdecznie!
Kaskady wody w Wiszących Ogrodach Babilonu były jedną z pierwszych form hydroponiki. Dziś ten sposób upraw to przyszłość rolnictwa, nie tylko w kosmosie, ale nawet na naszych parapetach. Nie przegapcie nowego odcinka Eko Odkryć i Wynalazków!
70% naszych warzyw, owoców i orzechów istnieje dzięki pracy pszczół. Co stanie się, jeśli tych owadów zabraknie? W kolejnym odcinku Eko Odkryć i Wynalazków pokażemy Wam robopszczoły z Harvardu, ich zalety i słabości. Oglądajcie koniecznie!
Czy wiecie, że LEDy zużywają aż do 90% mniej energii i świecą nawet przez 50 tysięcy godzin? W kolejnym odcinku Eko Odkryć i Wynalazków odkryjemy, jak ta niepozorna dioda zrewolucjonizowała nasze oświetlenie. Bądźcie gotowi na solidną dawkę inspiracji ekologicznych!
Gdyby przemysł cementowy był krajem, zajmowałby trzecie miejsce na świecie pod względem emisji CO₂. Brzmi zatrważająco, prawda? Na szczęście jest zielony cement, który znacząco redukuje emisje i pochłania dwutlenek węgla w trakcie twardnienia. Dowiedzcie się więcej w najnowszym odcinku!
Kukurydza, trzcina cukrowa, buraki czy algi – wszystkie te rośliny mogą zamienić się w paliwo i zasilić nasze pojazdy. Brzmi ekologicznie i obiecująco, prawda? Już w kolejnym odcinku Eko Odkryć i Wynalazków pokazujemy, jakie wyzwania i perspektywy stoją przed biopaliwami. Bądźcie z nami!
Czy farba na ścianie może rozkładać smog i bakterie? Okazuje się, że tak! W najnowszym odcinku Eko Odkryć i Wynalazków poznacie tajemnicę dwutlenku tytanu i dowiecie się, jak fotokataliza pomaga oczyszczać powietrze w miastach. Zapraszamy do oglądania!
12