Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
S. Barna i A. Walterowicz o sytuacji w rolnictwie
Winnica De Lewin
Święto Ludowe
Książka o historii PGR
Rolnicy w tym tygodniu pojawili się przed urzędem wojewódzkim w Szczecinie. Przyjechali zaprotestować przeciwko zapisom Zielonego Ładu i importowi produktów rolnych spoza UE.
To miało być przypomnienie, że rolnicze postulaty nie zostały załatwione. Organizacje rolnicze krajów Unii Europejskiej planują akcję protestacyjną w Brukseli w celu wycofania Zielonego Ładu. Sławomir Izdebski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych mówi, że ustępstwa Komisji Europejskiej w Zielonym Ładzie to za mało.

Teraz zaproszenie na Festiwal Wina, który od wczoraj odbywa się
na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Impreza potrwa do niedzieli. Na zamkowym dziedzińcu swoje stoiska rozstawiło 17 winnic, w tym 5, które prezentują się po raz pierwszy. Przy tej okazji jeszcze zaproszenie do Ogrodów w Przelewicach, gdzie
dziś i jutro trwa Festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego. W programie m.in.: konkursy, prezentacje artystyczne, wykłady, warsztaty i koncerty.

Jutro – w niedzielę Zielone Świątki, które od blisko stu lat obchodzone są również jako Święto Ludowe. W naszym regionie obchody w Łobzie. Więcej na temat święta ludowego, tradycji i współczesności – w rozmowie z dyrektorem Muzeum tradycji polskiego ruchu ludowego – dr Januszem Gmitrukiem

- Choć miały one swe wady, to jednak dawały bezpieczne i przewidywalne życie - tak o swojej książce "Zboże rosło jak las" mówi autor Bartosz Panek. Państwowe gospodarstwa rolne miały gwarantować wydajność, stabilne zatrudnienie i postęp techniczny wsi. Rzeczywistość zweryfikowała jednak wielkie plany i propagandowe postulaty władzy. Dlaczego warto sięgnąć po książkę "Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach"?
Patrycja, Dominika i Maciek tancerze i instruktorzy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg
Patrycja, Dominika i Maciek tancerze i instruktorzy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Niedawno prezentowane były w malowanej skrzyni pieśni śpiewane białym głosem. Tak się złożyło, że dwie instruktorki z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, są zainteresowane właśnie tym sposobem wykonywania tradycyjnych pieśni. Dominika Siepka i Patrycja Nowicka bo o nich mowa są członkiniami Zespołu „Krąg”, ale częściej kojarzone są z zespołem Tulia. Dowiemy się dzisiaj co przyciąga młodych ludzi do białego śpiewu, ale także posłuchamy pieśni wykonanych przez uczestników Letniej Szkoły Muzykowania organizowanej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie. Piosenki przygotował wokalnie i zaaranżował Stanisław Mazurek, a będą to – Co się zamyślasz i Wyjechoł Pon. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Z. Szczuplak
Myśliwi o postulatach i Zielonym Ładzie
ZODR i wystawa ogrodniczo-pszczelarska
Wiosenny kiermasz w szkole w Zdrojach
Rolnicy nie składają oręża i nadal głośno protestują przeciwko tzw. unijnemu "zielonemu ładowi". Rolnicy demonstrowali w Warszawie, gdzie zablokowali kilka ulic, protest odbyły się też w kilku innych miejscach w Polsce, w tym w naszym regionie. Trasa S3 w okolicach węzła "Pyrzyce" została zablokowana na około dwie godziny. Blokada ma na celu „Zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację w rolnictwie i brak konkretnych systemowych rozwiązań problemów rolników". Lider rolniczej "Solidarności" Tomasz Obszański uzasadnia protest tym, że dotychczasowe korekty unijnego programu proklimatycznego nie satysfakcjonują tej grupy zawodowej. Wskazuje, że idące za "Zielonym Ładem" podwyżki i obostrzenia wpłyną na warunki i koszty produkcji żywności. Wskutek trwających od miesięcy protestów oraz rozmów z grupami rolników doszło do korekt "Zielonego Ładu". To m in odstąpienie od obowiązkowego ugorowania 4 procent gruntów, Zmiany w terminach stosowania okrywy zimowej i uchylenia kontroli środowiskowych w gospodarstwach do 10 hektarów.
Zespół Ludowy Stepniczanie
Zespół Ludowy Stepniczanie
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj zaprosimy państwa na majowe granie. Wybrałam piosenki, które pasują do maja bo zachwycają się bujnością przyrody albo miłością. Posłuchamy zatem Zespołu Stawnianki - Zakwitł w mym ogrodzie; Zespół Stepniczanki zaśpiewa piosenkę Wiosenka; Uczestnicy Letniej Szkoły Muzykowania ZUL w Mierzynie wykonają piosenkę pt. Jak jechołem do Ciebie Dziewczyno i Zachodźże słoneczko; Kresowianki wykonają piosenkę W ogródeczku – została ona przywieziona z Milatycz koło Lwowa przez byłe mieszkanki tej wsi. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Sadzonki sałaty w Szkole w Zdrojach
Sadzonki sałaty w Szkole w Zdrojach
Witamy i zapraszamy do słuchania
Marcin Kokolus rozmawia z rzecznikiem protestu na S3 w naszym regionie - Romanem Waszczykiem
Marek Synowiecki rozmawia z Janem Macem z firmy Agromarket z Łobza
Teresa T.Maja i Jaro Reski ze Stowarzyszenia Kraina Poplątanych Dróg - Festiwal Regi
Z prof. Ireneuszem Ochmianem z Katedry Ogrodnictwa na ZUT w Szczecinie rozmawia Piotr Tolko
Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Od tego kto nas będzie reprezentował zależy kształt polityki unijnej. Powracamy do spotkania naszych rolników z unijnym komisarzem ds rolnictwa - Januszem Wojciechowskim.Protest naszych rolników wpisał się w szeroką i masową akcję prezentującą niezadowolenie rolników w całej Europie. O tym m.in. Marcin Kokolus rozmawia z rzecznikiem protestu na S3 w naszym regionie - Romanem Waszczykiem.
Sytuacja w rolnictwie w związku z napływem zboża z Ukrainy i stosunkowo niskimi cenami w skupie niepokoi branżę rolniczą. Marek Synowiecki rozmawia z Janem Macem z firmy Agromarket z Łobza, której magazyny zapełnione są ubiegłorocznym zbożem.
O szkodach w winnicach z prof. Ireneuszem Ochmianem z Katedry Ogrodnictwa na ZUT w Szczecinie rozmawia Piotr Tolko.
Stowarzyszenie "Kraina Poplątanych Dróg" związane jest z powiatem łobeskim. Jego projekt Festiwal Rzeki Regi: Odkrywanie Kultury w Nurcie Tradycji - zdobył dofinansowanie w programie EtnoPolska 2024 w kwocie 77 000,00 zł. W studiu pomysłodawcy Teresa T. Maja i Jaro Reski.
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu gośćmi naszej audycji byli Lesław Rządziński i Ryszard Długopolski z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”. Powodem dla którego zaprosiłam panów do studia przypomnę było uzyskanie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu dofinansowania w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - EtnoPolska 2024 - projektu pt. Rekonstrukcja stroju ludowego z okolic Szczecina dla Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg". Dzisiaj powrócimy do rozmowy, bo też jeszcze jeden wątek wart jest poruszenia. O poszukiwaniu korzeni przez mieszkańców dużych miast, opowie Ryszard Długopolski z zawodu architekt, członek Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”. Rozmowie towarzyszyć będą fragmenty suity tańców lubelskich w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
prof. I. Ochmian o przymrozkach
Rolnicy nadal protestują
Myśliwi o postulatach i Zielonym Ładzie
Rząd przyjął w tym tygodniu plan pomocowy dla rolnictwa. Zawarte w nim rozwiązania mają wesprzeć gospodarstwa oraz przygotować je na tegoroczne żniwa.
Pomoc dla rolnictwa ma polegać na dopłatach do zbóż - pszenicy, żyta, pszenżyta, mieszanek zbożowych i jęczmienia. Stawki pomocy różnią się w zależności od terminu sprzedania zboża. Rolnicy, którzy sprzedali zboże między 1 stycznia a 10 marca, mogą liczyć na dopłatę w wysokości mniej więcej 200 zł do tony. Dla tych, którzy sprzedali swoje zboże po 11 marca i zamierzają to uczynić do końca maja, otrzymają ok. 300 zł do tony. W projekcie zaproponowano, aby nie przyznawać pomocy rolnikowi, który sprzedał zboże współposiadaczom własnego gospodarstwa. Pieniądze będą wypłacane przez ARiMR. Wnioski, wraz z wymaganą dokumentacją trzeba będzie złożyć do właściwego biura powiatowego ARiMR do 5 czerwca.

Rolnicy będą zwolnieni z części wyśrubowanych wymogów środowiskowych i zmniejszone będą obciążenia administracyjne. Parlament Europejski poparł korekty w Zielonym Ładzie zaproponowane przez Komisję w połowie marca. Bruksela ugięła się wtedy pod wpływem protestów przelewających się przez Europę.

Na 12 godzin rolnicy zablokowali w tym tygodniu drogę szybkiego ruchu S3. Chodzi o odcinek od węzła Gryfino aż do węzła Myślibórz. Protest rozpoczął się o godz. 10.00 na węźle Pyrzyce. Nasz reporter rozmawiał z rolnikami i o tym proteście, a także o pogodzie, która przyniosła nam ostatnio – i przymrozki i straty w uprawach. O tym zaś więcej opowie również prof. Ireneusz Ochmian z Katedry Ogrodnictwa ZUT.

W protestach organizowanych przez organizacje rolnicze w całym kraju zaznaczyli swą obecność także myśliwi. Jakie są ich postulaty?
Ryszard Długopolski i Lesław Rządziński goście Malowanej Skrzyni
Ryszard Długopolski i Lesław Rządziński goście Malowanej Skrzyni
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj gośćmi audycji są Lesław Rządziński i Ryszard Długopolski z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”. Powodem dla którego zaprosiłam panów do studia było uzyskanie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu dofinansowania w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - EtnoPolska 2024 - projektu pt. Rekonstrukcja stroju ludowego z okolic Szczecina dla Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg". Porozmawiamy o zespole, stowarzyszeniu i projektowanym stroju.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot IMGW
Na Szczecińskiej Ziemi. fot IMGW
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Z. Szczuplak
Pszczelarze o trudnej aurze
Spotkanie z komisarzem J. Wojciechowskim
Bitwa Regionów - konkurs dla KGW
Trwająca od wielu tygodni blokada drogi szybkiego ruchu S3 w rejonie Myśliborza została zakończona. Zachodniopomorscy rolnicy zastanawiają się nad inną formą protestów. Tydzień temu natomiast w tym właśnie miejscu z rolnikami spotkał się Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. Jak mówił - zmiany w unijnym zielonym ładzie są pewne, kwestia importu towarów za wschodniej granicy również będzie załatwiona. Komisarz Wojciechowski mówił też, że ugorowanie nie będzie obowiązkowe, zmienią się także przepisy o płodozmianie czy okrywie zimowej. W dalszym ciągu ma się odbywać handel z Ukrainą towarami rolnymi, ale już na innych zasadach.

Do Polski dotarła fala zimnego arktycznego powietrza, nocne przymrozki mogą spowodować duże szkody, to także zmartwienie dla pszczelarzy. O prawie miesiąc wcześniej niż zwykle zakwitły w sadach drzewa owocowe. O pogodzie, która nie służy pszczołom i pszczelarzom mówili Kamil Lara - wiceprezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych, prowadzący swoją pasiekę w rejonie Częstochowy i Mirosław Wroński - prezes Koła Pszczelarzy Stara Dąbrowa, przy Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Szczecinie.

Trwa nabór zgłoszeń do IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Organizatorem konkursu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – więcej o tym Justyna Jakubowicz-Dziduch – Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Szczecinie.
Stanisław Mazurek
Stanisław Mazurek
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu prezentowane były piosenki w wykonaniu uczestników Letniej Szkoły Muzykowania prowadzonej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie. O tym projekcie, o śpiewaniu muzyki tradycyjnej przez młodsze pokolenie oraz instrumentach ludowych opowie Stanisław Mazurek lutnik, muzyk, kolekcjoner instrumentów, rekonstruktor polskich zabytków muzycznych i Angelika Felska szefowa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie. Piosenki: Jedzie Janek jedzie, Zachodźże słoneczko, Sieczka nie uowies chłopoku.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
1234567